Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům, který ukazuje, jak spolu beton a dřevo krásně ladí

Dům, který ukazuje, jak spolu beton a dřevo krásně ladí

V Lublani vyrostl působivý atriový dům, který představuje příjemnou souhru použitých materiálů. Připomíná osobitou pevnost střeženou před nežádoucími pohledy. Chlad betonu prohřívá jemné dřevo, klasickou obytnou zónu zase osvěžují prvky odkazující na zálibu v umění.

Atriový dům byl navržen tak, aby spojil obytné prostory rodiny s pracovním ateliérem umělecky založené majitelky pod jednou střechou. Cílem této keramické designérky bylo vytvoření odpovídajícího bydlení v reakci na rostoucí trend práce z domova. Pozemek o velikosti 550 m2 se přitom nachází na předměstí slovinské Lublaně v oblasti, která v současné době prochází rozsáhlou gentrifikací. Dochází zde tedy k přesunu obyvatelstva do nově opravených obytných míst v bývalých dělnických čtvrtích v centru města. Pozemek je obklopen hustou a různorodou výstavbou rodinných domů. Pro umělkyni a její rodinu tak měl na pozemku vzniknout dům uzavřený před vizuálně rušným bezprostředním okolím, které v budoucnu projde nepředvídatelným vývojem. Takový dům měl sestávat z příjemně propojeného obytného a pracovního prostoru.

Dům s atriem

Dům je navržen ve tvaru písmene U. Se třemi zděnými povrchy, které hraničí s přilehlými domy, jsou pohledy směřovány dovnitř a poskytují tak soukromí před vnějším světem. Vnitřní prostory domu se otevírají velkými panoramatickými okny do velkého centrálního atria, které je navrženo jako meziprostor. Umožňuje průchod do různých částí domu a přímou komunikaci mezi ateliérem a obytnými místnostmi. Velké prosklené povrchy vymezují interiér zvenčí po způsobu křehké membrány a přinášejí dovnitř dostatek slunečního světla.

Dům, který ukazuje, jak spolu beton a dřevo krásně ladí
Foto: Miran Kambič

Bydlení keramické designérky

Z funkčního hlediska je dům rozdělen do tří zón. V první se nachází dílna a ateliér keramické designérky, které jsou přístupné samostatným vchodem pod vyčnívající střechou a také ze společného prostoru. Díky svým hrnčířským kruhům, pecím a velkému prostoru určenému pro sochařství, glazování a zdobení se dílna otevírá do velkého atria, které lze použít pro techniky venkovního pálení. K těm patří zejména obvara, technika původně využívaná k uzavření pórů nízko pálené keramiky, nebo technika raku, používaná k vytváření neopakovatelných efektů a vzorů. Centrální obytný prostor představuje srdce a hlavní křížení domu, přístupné hlavním vchodem. Sestává z velké kuchyně, prostorné jídelny a posezení. Během letních měsíců dochází ke zvětšení centrálního obytného prostoru, který se prostřednictvím velkých posuvných dveří otevírá do atria. Relaxační část interiéru pak zahrnuje velkou ložnici, dva menší pokoje a dvě koupelny.

V hlavní roli dřevo a beton

Prostor v domě je navržen tak, aby plnil rozmanité funkce a vytvářel zajímavou atmosféru s nádechem umění. Domu a jeho interiéru dominuje neutrální paleta barev. Stavba s tektonickou architekturou zaujme hladkou betonovou fasádou a světlými teracovými podlahami. Exteriér tak působí chladným dojmem sochařského kusu, zatímco vřelý a intimní pocit dřevem obložené střechy naznačuje jinou atmosféru v interiéru. Vnitřní obytné prostory, zčásti obložené teplým jasanovým a dubovým dřevem, jsou estetické a velice uklidňující. Dřevěný nábytek a praskající krb vytvářejí atmosféru intimity navzdory těsné blízkosti městského shonu.

Atriový dům v Lublani tak ukazuje jak pozoruhodnou symbiózu chladného betonu a teplého dřeva, tak důmyslné propojení obytných částí interiéru s těmi určenými k práci. Interiér osvěžený vlastnoručně vyrobenou keramikou osvěžují průhledy do krajiny, která spoludotváří toto nadmíru tvůrčí bydlení.

Foto: Miran Kambič
Zdroj: arhitektura.site

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Rady do malé zahrady

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock