Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům v horách oslavující krásu dřeva

Dům v horách oslavující krásu dřeva

Celodřevěný rodinný dům přirozeně vrůstá do půvabné italské krajiny. Nachází se ve městě San Vigilio di Marebbe v Jižním Tyrolsku a zaujme svou unikátní architektonickou formou.

Dům poskytuje úchvatné výhledy na údolí Val Badia, kterým protéká říčka Gadera, a také na Dolomity rozkládající se na východ od Bolzanské kotliny. Je tedy nasnadě, že bylo zapotřebí, aby rodinný dům splynul se svým okolím. O to se postarali architekti z italského studia Pedevilla Architects.

V hlavní roli smrkové dřevo

Dům byl postaven na mírném kopci, přímo vedle termálního pramene. Vzhled domu je archaický a díky specifické architektuře i použitému materiálu se stírá rozdíl mezi střechou a fasádou. Zvedající se tvar střechy přitom činí budovu viditelnou už z dálky. Při pohledu na dům zaujme také tvar lichoběžníku, který se v celkovém designu objevuje jako opakující se prvek. K prosvětlení interiérů byly použity lichoběžníkové vikýře a také světlík. Ke stavbě domu posloužilo dřevo ze smrků, které popadaly v důsledku silných bouřek v okolních lesích. Venkovní a vnitřní stěny z masivního smrkového dřeva byly postaveny za pomocí speciální techniky, a to bez použití lepidel a pryskyřic. Vnější stěny přitom mají tloušťku 36 cm. Také v rámci prefabrikovaných stavebních prvků byla prkna položena stejně, jako strom rostl – tedy zdola nahoru.

Hřejivé bydlení

Na rozdíl od exteriéru bylo uvnitř domu použito masivní a ručně opracované borovicové dřevo. To díky svému příjemnému vzhledu a charakteristické vůni dodává vnitřnímu prostoru hřejivou atmosféru. Fasáda domu, která může svým zpracováním připomínat šišku, byla obložena ručně štípaným modřínovým šindelem. Díky velké tloušťce stěn dům dosahuje velmi dobrých tepelných hodnot, takže bylo dodatečné zateplování zcela zbytečné.

Dům postavený s úctou k přírodě

Při stavbě tohoto rodinného domu byl kladen velký důraz na udržitelnost. Většina použitých materiálů je přírodních a pocházejí z bezprostředního okolí. Naopak zde nebyly použity téměř žádné syntetické materiály. A jako je použité dřevo místní, tak i kámen na podlahách a v koupelně pochází ze zdejšího údolí. Při výběru materiálů se přitom soustředila pozornost nejen na estetickou kvalitu, ale také na odolnost a životnost. Například modřínové dřevo použité na fasádu je odolné vůči povětrnostním vlivům, a to i bez jakékoliv úpravy. V průběhu let navíc získá patinu, díky níž bude dům ještě krásnější a kouzelnější. S postavením tohoto domu se tak životní cyklus použitých materiálů smysluplným způsobem prodlouží.

Dům v horách oslavující krásu dřeva
Foto: Gustav Willeit

Místní tradice, moderní způsoby výstavby

Co se týče lokálních zdrojů při budování domu v horách, platí to také pro řemeslníky. Do stavby se totiž zapojili výhradně řemeslníci z údolí, kteří mohli projekt obohatit svými zkušenostmi a odbornými znalostmi místních stavebních postupů. Zachování místních tradic moderními způsoby tak respektuje místní kulturu a zachovává tisícileté znalosti, které jsou ohroženy rozvojem špičkových technologií a zvyšující se standardizací nových budov.

Foto: Gustav Willeit
Zdroj: pedevilla.info

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock