Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Moderní dům v horách

Moderní dům v horách

V malebné krajině Slezských Beskyd byl do svahu posazen moderní dům, který se stal originálním venkovským sídlem pro pětičlennou rodinu. Z části je zapuštěn do země, a tak od příjezdové cesty ukazuje jen svou horní polovinu s tradiční sedlovou střechou. Z pohodlí domova prohřátého teplem krbu poskytuje úchvatné výhledy do zasněženého okolí.

Dvoupodlažní budova rozkládající se na ploše o velikosti 300 m2 se nachází nedaleko města Bielsko-Biała v jižním Polsku. Duo architektů ve složení Gosia Łapaj a Kuba Kowalczyk využilo krásných výhledů na hornatou krajinu i přilehlé údolí a dům zčásti zapustili do svahu. Dům ležící na dlouhém svažitém pozemku navíc do okolí otevřeli velkoformátovými okny, která do interiéru přinášejí dostatek denního světla. Hranice mezi exteriérem a interiérem se tak zčásti setřela. Zajímavým architektonickým osvěžením je i skleněný krček v horní hmotě domu, který odděluje hlavní obytnou zónu od ložnice.

Moderní bydlení pro velkou rodinu

Dům v horách na první pohled zaujme tradiční sedlovou střechou s krytinou z falcovaných plechů. Tento materiál se opakuje také na fasádě. Do svahu částečně zapuštěné spodní patro bylo zase obloženo betonovými deskami. Toto podlaží se ze tří stran nachází pod stávající úrovní terénu, zatímco čtvrtá strana je otevřená do zahrady. Spodní podlaží uvedené vstupní částí domu v sobě zaujímá tři dětské pokoje, technickou místnost a garáž. Centrální zónou horního podlaží je obývací pokoj propojený s kuchyní a jídelnou. Nachází se zde i ložnice, koupelna a šatna.

Moderní dům v horách
Foto: Maciej Lulko

Světlý a útulný interiér domu

Srdcem domova pětičlenné rodiny je prostorný obývací pokoj tvořený odpočinkovou částí s krbem. Velká sedací souprava poskytuje dostatek místa pro všechny členy rodiny, kteří si chtějí popovídat nebo se dívat na televizi umístěnou naproti krbu. Společný čas spolu mohou trávit rovněž u baru či jídelního stolu. Obě společenské zóny na sebe plynule navazují, a tak nevytvářejí zbytečné bariéry mezi obyvateli domu. O dostatek soukromí se ovšem starají další místnosti interiéru. Ten je příjemně světlý, vzdušný a minimalisticky zařízený. Prostorový zážitek v domě navíc umocňuje jednoduchý půdorys, vysoká světlá výška a velkoplošné pevné zasklení rámující výhledy do okolí.

Originální bydlení

Vedle zasazení domu do svažitého terénu je zajímavostí i vytvoření samostatného „dětského domu“ v domě. Ve skutečnosti se tak dům skládá ze dvou domů naskládaných na sobě, což se přímo vztahuje k různým úrovním pozemku, přičemž každý z nich má vlastní terasu a přístup do zahrady. Vstup na terasu se přitom otevírá prostřednictvím posuvných skleněných dveří. O světlo v interiéru domu přitom není vůbec nouze. Velkoformátová okna v horním podlaží jsou navržena tak, aby poskytovala jihozápadní osvětlení i inspirativní výhledy do krajiny. Jakmile slunce zapadne a jednotlivé místnosti pohltí umělé světlo, začne černé opláštění domu zajímavě kontrastovat s bílými zdmi v interiéru. Černobílý kontrast umocňuje i kolem dokola ležící sníh.

V minimalisticky zařízeném interiéru tohoto venkovského rodinného sídla převládají jednoduché tvary, kvalitní materiály a neutrální barvy. Světlé tóny dřeva umožňují uplatnění šedé a černé barvy v interiéru, který pohlcuje čistě bílá výmalba. Interiér si díky minimu doplňků zachovává svou vzdušnost. Šanci v něm dostalo jen několik prvků odkazujících na severský styl. Zajímavým osvěžením tohoto bydlení jsou netradiční kusy nábytku, umělá svítidla či již zmíněné doplňky. Příjemně korespondují s krajinou za okny, která umocňuje požitek z trávení času v útulném obývacím pokoji, hřejivému krbu na dosah.

Foto: Maciej Lulko
Zdroj: www.kropka-studio.pl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Studie minimálního interiéru

Modulový dům pro maminku

Kuchyně v šafránově žluté barvě

Předsíň na Praze 9

Rodinný dům Brno

Interiér Kozlovice

Sledujte nás

Nejčtenější články

Přineste si jaro domů

Prefabrikovaný prázdninový dům v Hudson Valley

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Rekonstrukce domu pro mladou rodinu

Vybíráme dlažbu na terasu

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock