Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Uprostřed močálů postavili dům plující po vodě

Uprostřed močálů postavili dům plující po vodě

Co by se pro jednoho stalo překážkou, může být pro druhého výzvou. Platí to pro majitele domu postaveného na netradičním místě – na největším britském mokřadu Norfolk Broads. Stará dřevěná chata obklopená vodou už měla to nejlepší za sebou, a tak ji s notnou dávkou kumštu nahradil moderní dům, jehož obraz se romanticky odráží na hladině.

Manželé žili se svou dcerou ve viktoriánském domě v Londýně. Po čase se však rozpomenuli na své mládí na venkově a chtěli onen kouzelný čas v přírodě dopřát i svému dítěti. Začali se tak poohlížet po nějakém zvláštním místě, které by bylo přirozeně divoké, ale zároveň jako stvořené pro plnohodnotný rodinný život. Až jim jednoho dne učarovala krajina Norfolk Broads. Uprostřed močálů a s hvězdným nebem nad hlavou si pomalu a s trpělivostí sobě vlastní začali plnit svůj velký sen…

Dům na hromadě rašeliny

Parcela, o které se projektant s nedůvěrou vyjádřil jako o „zpevněné vodě“, budila v očích manželů mnohem větší potenciál. Jejich intuice se brzy ukázala jako správná. Splnění snu však předcházela nejen dřina, ale i komplikace, které by se v běžném terénu neobjevily. Stačí si představit fakt, že v tomto největším britském mokřadu byly všechny dosud vybudované stavby postaveny na hromadách rašeliny, která sahá až do hloubky deseti metrů. Navíc bylo třeba vzít v potaz status národního parku, ve kterém se nově vzniklá stavba měla nacházet. Plnění snu o novém bydlení zkomplikovalo i to, že se na místo nedostal jeřáb ani nákladní vůz, a tak se stavební materiál převážel menší dodávkou a na pramici. Manžele neodradil ani alternativní způsob řešení elektřiny, pitné vody a likvidace odpadních vod.

Bezpečné bydlení na vodě

Bydlení na vodě se může zdát romantické i nebezpečné zároveň. Moderní dům manželského páru navíc vyrostl přímo v záplavové oblasti. Před vzestupem vody tak byl ochráněn zvýšeným podlažím, díky němuž získala terasa na zajímavých proporcích. Ve výsledku to vypadá, jakoby dům plynule a v několika stupních přecházel směrem k vodní hladině. Právě voda se tak stala bonusem, ale i největším oříškem architektů. Navrhnout a postavit dům na vodě se ukázalo jako opravdová výzva. Celá práce byla přitom svěřena do rukou architektonického studia Platform 5 architects. Výsledkem bylo zapuštění padesáti dvou pilot skrze vrstvu rašeliny, na ně byl pak posazen ocelový rám.

Tvář domu přívětivá k tradici

Dům dává na odiv svou divokost různými úrovněmi šikmých střech a odkazuje tak i na divokost okolní přírody. Současně architektonicky navazuje na vzezření tradičních přístřešků pro pracovní lodě, které představují typický prvek Norfolk Broads. Posazený na malém ostrohu v zátoce národního parku tudíž vytváří moderní protipól ke zdejší tradiční architektuře. S pokorou s ní však souzní a okázale na sebe nestrhává pozornost. Plynule navazuje také na okolní přírodu, do které přirozeně vrůstá.

Uprostřed močálů postavili dům plující po vodě
Foto: Alan Williams

Dům plný slunce

Hlavní devizou domu je jeho tvář zrcadlící se ve vodní hladině. Křehkému obrazu domu však napomáhá i hojnost jeho zasklení, a to především v jižní fasádě. Nejenže se tak otevírají četné výhledy do krajiny, ale do domu proudí i dostatek slunečních paprsků. Zároveň je snížena závislost na umělém osvětlení. Slunce si lze užít nejen v zahradě, ale také na tříúrovňové terase s molem, která tvoří ústřední místo pro zábavu i odpočinek. Pro případ, že by už horkých slunečních paprsků bylo přespříliš, je tu hluboký přesah střechy, který interiér chrání před přehřátím.

Bydlení propojené s přírodou

Co se týče materiálů použitých na stavbu domu, je třeba vyzdvihnout fasádu a zastřešení dřevěným šindelem, který byl na čele domu ponechán bez povrchové úpravy. Došlo tak ke zjemnění nátěru střechy v černé barvě. Dům vyhlížející ze vstupní části jako nepravidelné písmeno V je rozložen do tří zalomených sektorů. Každý z nich přitom disponuje výhledem na jinou část okolní krajiny. Nízký ústřední sektor s kuchyní a jídelnou tak ozvláštňuje výhled na zátoku, zatímco další dva postranní sektory nabízejí výhledy do divokých lesů a k síti odvodňovacích hrází.

Uprostřed močálů postavili dům plující po vodě
Foto: Alan Williams

Interiér domu na vodě

Východní křídlo domu slouží jako klidová zóna a místo v něm našly dvě ložnice v přízemí a jedna v patře. V západním křídle se nachází obývací pokoj doplněný o čítárnu. Interiér domu působí svěže a lehce. Vděčí za to především světlým dubovým podlahám a stěnám natřeným šedou barvou. Místnosti jsou zařízeny v minimalistickém stylu, o to více tak mohou vyniknout překrásné výhledy do přírody. Přesto však na sebe strhnou pozornost také subtilní i masivní kusy nábytku, originální umělá svítidla či hřejivé koberce a přehozy.

Dům postavený uprostřed močálů je důkazem toho, že i bláhový sen se může stát skutečností. A pokud si rozumí s přírodou a tradicí zároveň, je to vážně trefa do černého.

Foto: Alan Williams
Zdroj: platform5architects.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dřevostavba Easy 78

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Sledujte nás

Nejčtenější články

Bioplynová stanice do vašeho domova

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock