Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům složený z pěti prefabrikovaných modulů

Dům složený z pěti prefabrikovaných modulů

V úchvatné krajině Ivry-sur-le-Lac, obci v regionu Laurentides v Québecu, stojí dynamický dům atypického tvaru. Skládá se z pěti prefabrikovaných a na zakázku navržených modulů. Svým majitelům poskytuje malebný výhled na jezero Manitou, které je největším jezerem na jezerním ostrově na světě.

Osobitý dům příhodně zasazený do krajiny vznikl podle návrhu architektonické kanceláře Figurr Architects Collective se sídlem v Montréalu a Ottawě. Za svůj vzhled vděčí zejména architektovi Richardu Rubinovi. Ten vyšel vstříc budoucím obyvatelům domu, kteří si po pětadvaceti letech strávených ve skromném venkovském stavení chtěli dopřát nový a moderní domov.

Bydlení navržené na míru

Nový dům se skládá z pěti prefabrikovaných modulů navržených na míru. Moduly, z nichž každý je dlouhý přibližně 15 metrů, byly postaveny ještě před dodáním na místo určené ke stavbě domu. Celkový koncept umožnil vnitřní konstrukci za optimálních pracovních podmínek. Modulární design je přitom jedinečný, vytvořený v přesném souladu s plány architekta. Izolace, okna a podlahy byly před odesláním smontovány. Přeprava modulů se sama o sobě ukázala jako skutečná výzva. Bylo totiž třeba je převézt po klikatých venkovských silnicích s ostrými zatáčkami a navíc za nepříznivých povětrnostních podmínek. Stavba začala na konci léta, přičemž původní dům byl zbořen na začátku podzimu. Ztráta užívání prostor pro rodinu se tak zkrátila na pouhý jeden měsíc.

Dům s nízkou ekologickou stopou

Dům postavený z udržitelných a místních materiálů byl navržen tak, aby vytvářel téměř nulovou ekologickou stopu. Jeho orientace a bohatost prosklení propouští velké množství přirozeného světla, čímž přispívá k maximálnímu snížení nákladů na vytápění a osvětlení. Zároveň tak poukazuje na důmyslné zasazení do čarokrásné přírody. Přírodní obložení exteriéru splývá s dřevitým dekorem a neprůhledné černé akcenty dodávají přední části domu umělecký nádech. Dřevu, široce použitému v interiéru, vděčí toto bydlení za hřejivý a velice útulný dojem. Estetická stránka zde kráčí ruku v ruce s tou praktickou. Dům si tedy jistě zaslouží certifikaci LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), která představuje mezinárodně uznávaný standard v oblasti navrhování a výstavby environmentálně šetrných a udržitelných budov.

Dům složený z pěti prefabrikovaných modulů
Foto: David Boyer

Bydlení s místem pro každého

Interiér domu byl navržen tak, aby každý člen rodiny měl svůj vlastní osobní prostor. Otevřená koncepce přízemí zahrnuje velkou kuchyň a jídelnu sloužící jako prostor k setkávání, pohodlný obývací prostor a verandu. Prostor v přízemí zakončuje malířská a tesařská dílna. Snížená terasa u jezera byla navržena tak, aby poskytovala ohromující výhled na krajinu. Čarokrásné obrazy přírody svádí k pozorování také v již zmíněné jídelně, v níž se prosklením opravdu nešetřilo. Návštěvníky však jistě zaujmou i ostatní místnosti v domě, které na sebe vizuálně příjemně navazují.

Nedaleko malebného jezera Manitou tak vzniklo dynamické a nadčasové bydlení prohřáté dřevem i slunečními paprsky. Užívá si početných výhledů do přírody, s níž dokáže příjemně splynout v jednom z těch nejpestřejších období…

Foto: David Boyer
Zdroj: figurr.ca/en

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock