Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

10 trendů, které ovládly Milano Design Week 2024

10 trendů, které ovládly Milano Design Week 2024

Světová metropole designu opět ožila během veletrhu Milano Design Week, jedné z nejvlivnějších událostí v oblasti interiérového designu. Tisíce návštěvníků z celého světa se sjely do italského velkoměsta, aby nasály nejnovější trendy a inspiraci pro své domovy. A rozhodně se bylo na co dívat.

Letošní ročník přinesl pestrou paletu trendů, od udržitelnosti a návratu k přírodě, přes odvážné barvy až po integraci chytrých technologií. Ať už jste zarytý fanoušek designu, nebo jen hledáte způsob, jak oživit své čtyři stěny, Milan Design Week 2024 nabídl něco pro každý vkus a styl. Interiérová designerka, Martina Zahradníková z Ekonomických staveb, byla přímo v centru dění a přináší vám report o deseti nejžhavějších trendech, které letos ovládly Milán.
 

1. Technologie na prvním místě

Vlna umělé inteligence se nevyhnula ani chytré domácnosti. Domov, kde všechno, od osvětlení po teplotu, můžete ovládat jedním dotykem na smartphonu už není zas takovou novinkou. Do domovů se běžně integrují spotřebiče s umělou inteligencí, chytré bezpečností kamery, které dokáží rozpoznávat obličeje, chytré zámky a další. „Chytré spotřebiče se umí učit z našich návyků a preferencí, aby nám zefektivnily každodenní úkoly. Příkladem může být osvětlení, které se automaticky přizpůsobuje denní době. V dnešní době již jde o dostupné a snadno začlenitelné technologie, které lze vzájemně kombinovat s jinými a vše jednoduše ovládat naráz, klidně jen s pomocí hlasových povelů nebo dle našich rutin. Například při vstávání může systém automaticky zvýšit teplotu vzduchu, odtáhnout rolety, zapnout kávovar apod.,” popisuje Martina Zahradníková.
 

2. Multifunkční kuchyně i kohoutky

Kuchyně se v roce 2024 stávají středobodem inovací a funkčnosti. Důraz se přitom klade i na estetiku –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ čistý vzhled, základní design a přizpůsobení barvám povrchové úpravy. Moderní kuchyně myslí na zdravé vaření, proto se stále větší oblibě těší konvektomaty, které připraví pokrmy šetrně a bez použití tuku. Chytré spotřebiče s možností samočištění či ovládání přes Wi-Fi šetří váš čas a usnadňují každodenní život v kuchyni. Představte si, že můžete zapnout troubu na pečení ještě cestou domů nebo zkontrolovat obsah lednice přímo z obchodu. Jedním z nejvýraznějších trendů jsou multifunkční kohoutky, které nabízejí mnohem více než jen běžnou teplou a studenou vodu. Tyto high-tech zařízení vám natočí vroucí, ledovou či perlivou vodu rovnou z jednoho kohoutku. Skutečnou zajímavostí a novinkou na trhu je pak kohoutek, který vám dokonce připraví šálek voňavé kávy. Díky těmto chytrým řešením ušetříte čas, energii a místo v kuchyni.
 

3. Pohodlí v luxusním balení

Měkké textury a nábytek, který vás objímá, jsou na vzestupu. Trend klade důraz na důležitost pohodlí ve vlastním domově, kde luxusní textury a materiály přinášejí pocit útulnosti a tepla. Prémiové materiály jako samet, kašmír či měkká vlna dodají každému prostoru pocit hřejivosti a komfortu. Pohovky a křesla s hlubokým sedákem a měkkým polstrováním nám pomáhají k relaxaci. Důležitou roli hrají i dekorativní prvky jako polštáře a přehozy, které dotváří útulnou atmosféru.
 

4. Barvy, které vyvolávají emoce

Od smělých a výrazných barev po jemné pastelové – rok 2024 je o barvách, které vyvolávají emoce a přidávají vašemu domovu hloubku a charakter. Dejte sbohem nudným a monotónním bílým stěnám. Tento trend nás vyzývá, abychom se nebáli používat barvy k vyjádření vlastní osobnosti a k vytvoření prostředí, které vás bude inspirovat a povzbuzovat. Smělé a výrazné odstíny jako hluboká modrá, smaragdově zelená či burgundská červená dodají interiéru hloubku a dramatičnost. Naopak jemné pastelové tóny jako pudrová růžová, mátová zelená či nebeská modrá vytvoří uklidňující a něžnou atmosféru. Kombinace různých barev a odstínů pak dodá domovu charakter a osobitost.
 

5. Umění, které mluví

Umění a sochařské prvky jsou v roce 2024 více než jen dekorací. Jsou vyjádřením vašeho vkusu a způsobem, jak přidat vašemu domovu osobitý příběh. Trend podporuje myšlenku, že umění v interiéru může být osobním vyjádřením a zdrojem inspirace. Stejně tak poukazuje na myšlenku, že umění nemusí být drahé a chladné. A u umění ještě zůstaneme, mimo klasických plochých obrazů, se velice populárními staly výrazné 3D nástěnné obrazy. Vizuálně jsou 3D obrazy velkým poutavým prvkem pro návštěvy, vytváří dramatický efekt a díky jejich prostorové výraznosti má člověk pocit, že ho takové obrazy vtahují a lákají. Některé mohou být i pohyblivé.
 

6. Propojení otevřenosti s intimitou

Stále větší oblibě se těší sklo. Trendem, který možná dobře znáte z hotelových pokojů, jsou zejména takzvaná aktivní skla. „Jejich vzestup odráží touhu po otevřených, prostorných interiérech, které lze snadno přizpůsobit individuálním potřebám pouhým otočením vypínače. Aktivní skla umožňují regulovat světlo a průhlednost, což vytváří rovnováhu mezi otevřeností a intimitou,” popisuje Martina Zahradníková. Ruku v ruce s tímto trendem jde důraz na propojení interiéru s exteriérem a na přírodní prvky, jako jsou živé rostliny a přirozené světlo. Tato symbióza vnitřního a venkovního prostředí přispívá k celkové atmosféře a podpoře wellbeingu.
 

7. Harmonie starého a nového

Koexistence letitých kousků a moderních prvků vytváří eklektický mix, který je stejně pohodlný jako stylový. Trend vyjadřuje, že se staré i nové může vzájemně kombinovat, a není tak třeba původní nábytek či doplňky nahrazovat. Starší kousky vyjadřují charakter a tradici, ty novější pak eleganci a jednoduchost. Vzájemně se tak vhodně doplňují.
 

8. Kovový lesk (i mat)

Kovové akcenty přidávají vašemu domovu moderní dotek a oživují každý prostor. Je to jako mávnutí kouzelného proutku, které promění obyčejné v mimořádné. Kovové prvky přináší do interiérů svěží energii a moderní vzhled, který je zároveň elegantní a sofistikovaný. Zatímco dříve byly kovy vnímány spíše jako chladný a neosobní prvek, dnes se stávají symbolem elegance a osobitosti. Umělecky zpracované kovové skulptury, zrcadla v kovových rámech nebo nábytek s kovovými nohami přidávají interiéru šarm a výjimečnost. Stále častěji se přitom začínají využívat matné laky – a spolu s tím roste nabídka odstínů matných barev.
 

9. Zpět k přírodě a udržitelnosti

Posledním trendem z konference Milan Design Week 2024, jsou přírodní materiály, živé stěny a dekorace inspirované přírodou. Společně vytvářejí harmonický prostor, který je nejen krásný, ale i šetrný k zdraví i naší planetě. Tento trend podtrhuje touhu po spojení s přírodou a zároveň reflektuje rostoucí zájem o ekologickou udržitelnost v našich domovech. Eco design se zaměřuje na vývoj ekologicky šetrných výrobků, které využívají 100% recyklovatelné suroviny, jako je dřevo, železo, sklo a kámen. Důraz je kladen na dlouhou životnost produktů, možnost jejich opravy a snadnou demontáž na konci životního cyklu, aby každý díl mohl najít nové využi. „Lidé touží po harmonickém a uklidňujícím prostředí, které jim poskytne útočiště před hektickým vnějším světem. Přírodní materiály jako dřevo, kámen, len či bavlna v kombinaci se živými rostlinami a dekoracemi inspirovanými přírodou tvoří útulný domov, který nikdy nevyjde z módy,” uzavírá designérka Ekonomických staveb.
 

10. Tapety, které překvapí 

Dalším trendem jsou tapety na neočekávaných místech. Ty vnáší do domova nádech zábavy a originality. Tento trend nás vyzývá, abychom byli kreativní a dodali našim domovům osobitý a nezapomenutelný charakter. Je nutné zmínit, že tapety už dnes vypadají úplně jinak než v 90. letech. Nebojte se tedy experimentovat a použít tapety na neobvyklých plochách – jako hlavní dekorativní prvek v chodbě, na stropě ložnice nebo dokonce na vnitřních stranách skříní. Tato nekonvenční řešení dodají vašemu interiéru šmrnc, hravost a především originalitu.

 

Obrázky

Foto: Martina Zahradníková

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock