Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům na útesu s výhledem na oceán

Dům na útesu s výhledem na oceán

Romanticky situovaná stavba na skalním ostrohu u Atlantského oceánu v drsném irském kraji Connemara je dílem věhlasného dublinského studia Tierney Haines Architects.

Bezpečné útočiště pro pětičlennou rodinu

Když si manželé se třemi dětmi vyhlédli pozemek u Atlantského oceánu, měli vizi neobyčejného rodinného domu, který přetrvá po vícero generací a bude jeho obyvatelům poskytovat nerušený pohled na drsnou přírodu plnou skal, vřesovišť a okolních ostrůvků. Z původního záměru rodinné vily se stalo spíše sídlo s celkovou rozlohou 250 metrů čtverečních dokonale kombinující kamenné zdi s prosklenými stěnami. Pro uskutečnění jejich vize si manželé vybrali architekty z dublinského studia Tierney Haines Stephena Tierneyho, Nicolu Hainesovou a jejich kolegy, protože je provází skvělá pověst. Na první společné schůzce se domluvili na projektu domu, jehož konstrukce bude dostatečně odolná, aby zvládla zdejší náročné přírodní podmínky a sloužila jako bezpečné útočiště ještě dlouhá léta.

Usazení domu neruší krajinný ráz

Výsledná stavba zasazená do mírného kopce je i přes její velikost barevností natolik nenápadná, že nenarušuje celkový dojem v krajině. Kamenné zdi poskytují adekvátní ochranu před slanými jihozápadními větry a jejich chlad dobře vyvažuje dřevěné obložení z modřínu spolu se zasklením dodávajícím domu dostatečné světlo a teplo. Nízká nepravidelná šedá střecha kopíruje tvarem okolní skály.

Stavební technologie SIPs

Střecha a nosné příčky jsou vyrobeny stavební technologií SIPs, což je sendvičový izolovaný panel bez výztužných žeber. Nejprve byly panely navrženy v počítači a poté podle návrhu zhotoveny v nedaleké továrně. Celý proces včetně montáže trval 10 dnů. Technologie SIPs zajišťuje stavbě vysokou míru vzduchotěsnosti a značnou tepelnou izolaci.

Dům na útesu s výhledem na oceán

Dům je funkčně rozdělen na dvě křídla

Po vstupu do haly s výhledem na oceán se dále dům rozděluje na dvě křídla. Jedno tzv. společenské křídlo reprezentuje srdce domu - prostorná kuchyně s jídelnou v bílé a přírodní barvě dřeva. Na ni dále navazuje obývací pokoj s kamny. Tyto nejfrekventovanější místnosti jsou zahrnuty přílivem slunečního svitu po celý den. Ve společenské části domu se nachází také kancelář a pracovna obou manželů. Druhé křídlo zahrnuje soukromé pokoje - pět ložnic se třemi koupelnami. Ta největší s vanou je propojena s ložnicí majitelů, druhá slouží pokoji pro hosty a třetí je společná všem dětským obyvatelům domu. 

Minimalistický interiér

Pokoje jsou zařízené minimalisticky, převládají tu přírodní materiály, zejména dřevo a těžké látky v podobě sametu u sedací soupravy a vlněných koberců na podlahách. Stěny opanovává bílá barva, v jejímž matném tónu jsou také všechny vestavěné na míru vyrobené skříně i police. To má jasný účel, a sice, aby barevná paleta nenarušovala jedinečné výhledy do přírody a na širý oceán.

Zdroj: www.tierneyhaines.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dřevostavba Easy 78

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Sledujte nás

Nejčtenější články

Bioplynová stanice do vašeho domova

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock