Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jedinečný dům na břehu řeky

Jedinečný dům na břehu řeky

Na břehu řeky Kerikeri na Novém Zélandě vyrostl dům, který jedinečným způsobem využívá krás zdejšího přírodního prostředí. Nachází se na dlouhé příjezdové cestě lemované vzrostlými stromy, která vede směrem k jezeru Wairarapa.

Majitelé původně žili v jiném domě. Ten byl však v důsledku zemětřesení nenávratně poškozen, a tak se rozhodli, že si postaví nový dům, který měl využít jedinečného prostředí na břehu řeky. Tohoto zadání se chopili architekti z novozélandského studia AW Architects.

Vodní prvek a svěží zeleň

Nový domov se prezentuje jako dvě odlišné štítové formy spojené malým proskleným vchodem. Hlavní křídlo domu směřující k řece je pomocí pilot zvednuto nad zem. Toto řešení tak chrání dům před povodněmi. Druhé křídlo je odsazeno a vytváří soukromý severně orientovaný dvůr se zahradou. Exteriér i interiér domu je plný neustále se měnících krajinných prvků. Působivým oživením tohoto bydlení je zejména vodní prvek plynoucí mezi oběma objemy. Vodní cesta spolu s všudypřítomnou zelení dodává domu svěží výraz. Také interiér je osvěžen řadou velkých prosklených ploch, které zachycují dechberoucí přírodní prostředí. Posuvné dřevěné okenice pak zajišťují tolik důležité soukromí a stínění.

Domov s nádechem rustikálního stylu

Při pohledu na dům zaujmou cedrové obklady i gabionové koše naplněné říčními kameny. Černá ocelová střešní krytina kontrastuje s přírodním cedrovým dřevem, servisní stranu domu ukrývá schránka z betonu. Interiér domu je plný přirozeného světla a bohatých výhledů. Ačkoliv je zařízen v moderním stylu, jeho charakter výraznou měrou spoludotváří řada rustikálních prvků. Nový domov tak působí velice osobitým stylem, který návštěvníky vrací do starých časů.

Na Novém Zélandu tak vzniklo opravdu působivé bydlení, které čerpá z těsné blízkosti přírody a naprosto přirozeně do ní vrůstá.

Foto: Lisa Gane
Zdroj: awarchitects.co.nz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

KUCHYNĚ VE VYSOKÉM LESKU S JEMNÝMI TŘPYTKAMI

Byt v údolí Jizerek

Světle zelená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Byt pro muže

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Luxusní maringotka

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock