Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Rekonstrukce horské chaty pod Bukovou horou

Rekonstrukce horské chaty pod Bukovou horou

V překrásné krajině Orlických hor se hezky vyjímá vcelku netradiční chata, která nedávno prošla výraznou, ale přesto citlivou rekonstrukcí. Zdobí ji kamenný komín, zimní zahrada a inspirativní výhledy na Bukovou horu.

K proměně chaty došlo pod vedením architektů z brněnského ateliéru Archteam. Konkrétně se o ni zasloužilo duo architektů ve složení Alena Režná a Milan Rak. Rekonstrukce původní chaty z 80. let, která se měla nově nadechnout k životu, pro ně byla opravdovou výzvou. Nyní tak ještě více zdobí malebné horské středisko Čenkovice v romantickém údolí pod Bukovou horou, na rozhraní Orlických hor, Jeseníků a Králického Sněžníku.

Rekonstrukce s respektem k historii

Architekti přistoupili k rekonstrukci chaty s respektem k jejímu původnímu charakteru. Drobná rekreační stavba z kamenného a cihlového zdiva doplněná dřevěným pláštěm byla do jisté míry zachována. Bylo však zapotřebí nahradit poškozené dřevěné části novými a také se postarat o rozšíření bývalého objektu. K chatě tak přibyly dvě nízké přístavby, jež fungují jako krytý vstupní prostor a zimní zahrada. Chata v rámci proměny získala i moderní designové vybavení. Bylo také zapotřebí vyměnit poškozený krov a stropní záklop.

Světlý a teplý interiér chaty

Zimní zahrada se nachází v samotném čele stavby. Díky zasklení v subtilních černých rámech může dovnitř pronikat dostatek přirozeného světla a obyvatelům se rovněž nabízí bezpočet krásných výhledů do krajiny. Nejenže architekti původní chatu doplnili o dvě přístavby, ale také ji celou zateplili. V dostatečně světlém a teplém interiéru se vedle zimní zahrady nachází obývací pokoj propojený s kuchyní a jídelnou, koupelna a dvě ložnice. Do těch je možné vystoupat po kovovém schodišti, které tu bylo ještě před rekonstrukcí. Interiér chaty je příjemně svěží, za což vděčí zejména jasně oranžovým podlahám, které doplňuje bílý nábytek.

Rekonstrukce horské chaty pod Bukovou horou
Foto: Filip Šlapal

Zelená střecha a kamenný komín

V exteriéru naopak hrají prim přírodní tóny. Největší ozdobou nově zrekonstruované chaty je přitom zelená střecha. Nejenže pomáhá zadržovat vodu v krajině, ale také tomuto stavení umožňuje splývat s okolím. Pozornosti kolemjdoucích jistě neunikne ani výrazný kamenný komín. K dokonalosti pak přispívá překrásná bujná zahrada plná stromů, keřů a lučních květin.

Foto: Filip Šlapal
Zdroj: archteam.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock