Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Když architekt staví sám pro sebe

Když architekt staví sám pro sebe

Stavby architektů A3UM ateliér reagují na okolní kontext, prostředí je výrazně formuje. Jde o řešení, která někdy hraničí s experimentem. Snaží se naplnit individuální (často netradiční) požadavky investora. Potěšitelné je, že zatím vždy jiným a zajímavým způsobem.

Rodinný dům v Hainburgu v tomto směru není žádnou výjimkou. Investorem rodinného domu je totiž jeden z dvojice architektů. Úzký svažitý pozemek se nachází přímo pod lesem, s výhledem na Dunaj. Architektonický koncept reaguje na prostředí, ovlivňuje ho a dotváří. Tvar domu kopíruje sklon pozemku. Minimalizuje potřebu terénních úprav. Při pohledu ze svažité zahrady je dům téměř neviditelný - vegetační střecha splývá s okolím. Pozemek je v přímém kontaktu s lesem, dům se snaží co nejvíce zapadnout a nerušit. Hnědá překližková fasáda, dřevěná terasa a rezavé ocelové konstrukce vytvářejí unichromatickú barevné schéma splývající s lesem. Voděodolná překližka s povrchovou úpravou rezavé oceli je neobvyklým řešením této úžasné stavby

Otevřený prostor v interiéru

Dispozice minimalizuje místnosti na to nejnutnější. Skoro na hranici obvyklým stavem. Avšak prostorově velmi čisté a srozumitelné řešení. Nenajdeme zde žádné závětří, zádveří, komory ani šatníky. Pouze skříňovou chodbu otevírající se do prostoru pracovny a občasné pokoje pro hosty, dvě ložnice a koupelnu. Denní část sestává ze spojeného prostoru obývacího pokoje, jídelny a kuchyně. Vstupuje se z terasy přímo do kuchyně. Garáž nahrazuje parkovací plocha pod konzolou hlavní obytné části. Skoro vzor střídmosti ve srovnání s tím, jak staví většinová populace.

Když architekt staví sám pro sebe
Foto: Tomáš Manina

Kryté stání místo garáže

Na kryté stání v suterénu navazuje rozměrný příruční sklad. V nadzemní části, která má tři úrovně je obývací pokoj, vstup a kuchyň s jídelnou, ze které se vychází na dřevěnou terasu. Ta po odsunutí prosklené stěny rozšiřuje v letních měsících obytný prostor směrem do zahrady.

První úroveň ukončuje koupelna, která je stejně jako fasáda obložená exteriérovou hnědou překližkou. "Je to náš oblíbený materiál. Zejména díky jeho odolnosti a 'bezúdržbovosti,'" doplňují architekti. Na druhé úrovni je dětský pokoj a pracovna (pokoj pro hosty). Pracovna splývá s prostorem chodby, prosvětluje ho. I díky tomu hlavní kounikačná spojnice působí jako světla a otevřená obytná zóna. V případě potřeby se dá místnost oddělit závěsem. Na nejvyšší, třetí úrovni je situována rodičovská ložnice. Ze všech místností včetně koupelny je přímý přístup do zahrady.

Foto: Tomáš Manina
Zdroj: www.a3um-atelier.sk

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Malá Dřevostavba Easy 24

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock