Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům ve Skrejši

Dům ve Skrejši

Na hranici lesa a urbanizovaného prostředí vyrostl dům dokonale splývající s krajinou. Nachází se v brněnské městské části Mokrá hora v lokalitě Ve Skrejši. Dům jako by se opravdu ukrýval v lese plném vzrostlých borovic, které tomuto místu dodávají působivý přírodní charakter.

Autory domu se zajímavým architektonickým a materiálovým řešením jsou architekti Jan Skoupý, Zbyněk Ryška a Libor Šupler. Jejich společným cílem bylo vytvořit originální bydlení na rozhraní urbanizovaného území severní části Brna a přírodního prostředí potoka Rakovec. Právě krajina, zahrada a vsazení objektu do terénu zde hrály nejdůležitější roli.

Dům ukrytý v krajině

Překrásná krajina a nezvyklý terén jsou jednou z největších deviz tohoto nevšedního bydlení. Strmý jižní svah shlíží do údolí potoka Rakovec. Zajímavostí je, že údolí je zlomového původu prvohorního stáří. Zdejší horniny pocházejí převážně z vysočiny, odkud je tekoucí vody donesly do zdejšího mělkého moře. Z údolí se otevírají malebné výhledy přes louky, podél meandrujícího potoka. Práce s terénem a snaha o splynutí domu s krajinou se stala jednou z výzev architektů.

Originální architektura domu

Dům působí přirozeným a vzdušným dojmem. O jeho vzdušnost se stará transparentní podnož otevřená do borovicového lesa, která vytváří působivý kontrast s kompaktní noční částí v patře. Přízemí domu osvěžuje řada velkých posuvných oken, které umožňují vizuální propojení interiéru s exteriérem. Došlo zde také k rozestoupení stěn, jež obvykle lemují interiér. Tyto exteriérové prvky představují garáž a dílny na západě, svah na východě a opěrnou stěnu na severu.

Dům ve Skrejši

Materiály pro vizuální jednotu

Linie opěrné zdi pokračuje ve stejném materiálu i v interiéru. K této zdi je přisazena horizontální hmota obytné části a vertikální garáž. Protikladem k odhmotněné denní části, která se otevírá do zahrady, je kompaktní ložnicový trakt. Vertikální dřevěný obklad fasády elegantním způsobem integruje posuvné stínění oken jednotlivých místností v patře. Stejný obklad se uplatnil v případě garáže, která vytváří optickou bariéru ze západní strany. Z exteriéru do interiéru plynule přechází podlaha z břidlice s příměsí oxidů. Analogii k obkladu fasády představuje stropní podhled z dřevěných lamel.

Uspořádání bydlení

Hlavní vchod vede do druhého nadzemního podlaží. Na zádveří navazuje šatna a pracovna. Krátkou chodbou lze dojít k ložnicím s koupelnami. Po schodišti se schází do otevřené obytné zóny v prvním nadzemním podlaží. Jednotlivé místnosti jsou zde uspořádány podle exponovanosti. Na kuchyň tak plynule navazuje jídelna, sezení u krbu a salónek. Prostor je příjemně otevřený a funkčně definovaný svým vybavením. Zázemí se sprchou a saunou je situováno do centrálně umístěného jádra, které je přisazené k severní stěně domu.

Komfortní interiér v minimalistickém stylu

Interiér domu zaujme svým kompaktním vzhledem, kterého je dosaženo příjemnou kombinací materiálů, barev a tvarů. Velkou roli zde hrají také jakoby neviditelné dveře, které se starají o vizuální čistotu jednotlivých zón. Podobnou roli mají také integrované úložné prostory. Velká okna vnášejí do interiéru dostatek přirozeného světla a inspirativních výhledů. Jedná se tedy o příjemně prosluněné, vzdušné a prostorné bydlení. Tomu však nechybí ani pocit soukromí, o který se stará náruč vzrostlých borovic.

V překrásné krajině uprostřed stromů tak vyrostlo netradiční stavení, které však svým vzhledem odkazuje na lásku a respekt k přírodě. Proplétá se pod korunami štíhlých borovic a těší se ze své tajemné skrýše plné dechberoucích výhledů.

Zdroj: refuelworks.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Moderní kuchyně s ostrůvkem

Velká Bíteš

rekonstrukce a interiér bytu Dejvice

VÝBĚR ŠPIČKOVÝCH MATERIÁLŮ

TRENDY interiér rodinného domu

"Hygge styl" Šakvice

Sledujte nás

Nejčtenější články

Kalkulátor oken – váš spolehlivý online pomocník

Jak na masivní dřevěné podlahy a podlahové topení?

Slané vafle s parmazánem a čerstvou petrželkou

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock