Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům ve Skrejši

Dům ve Skrejši

Na hranici lesa a urbanizovaného prostředí vyrostl dům dokonale splývající s krajinou. Nachází se v brněnské městské části Mokrá hora v lokalitě Ve Skrejši. Dům jako by se opravdu ukrýval v lese plném vzrostlých borovic, které tomuto místu dodávají působivý přírodní charakter.

Autory domu se zajímavým architektonickým a materiálovým řešením jsou architekti Jan Skoupý, Zbyněk Ryška a Libor Šupler. Jejich společným cílem bylo vytvořit originální bydlení na rozhraní urbanizovaného území severní části Brna a přírodního prostředí potoka Rakovec. Právě krajina, zahrada a vsazení objektu do terénu zde hrály nejdůležitější roli.

Dům ukrytý v krajině

Překrásná krajina a nezvyklý terén jsou jednou z největších deviz tohoto nevšedního bydlení. Strmý jižní svah shlíží do údolí potoka Rakovec. Zajímavostí je, že údolí je zlomového původu prvohorního stáří. Zdejší horniny pocházejí převážně z vysočiny, odkud je tekoucí vody donesly do zdejšího mělkého moře. Z údolí se otevírají malebné výhledy přes louky, podél meandrujícího potoka. Práce s terénem a snaha o splynutí domu s krajinou se stala jednou z výzev architektů.

Originální architektura domu

Dům působí přirozeným a vzdušným dojmem. O jeho vzdušnost se stará transparentní podnož otevřená do borovicového lesa, která vytváří působivý kontrast s kompaktní noční částí v patře. Přízemí domu osvěžuje řada velkých posuvných oken, které umožňují vizuální propojení interiéru s exteriérem. Došlo zde také k rozestoupení stěn, jež obvykle lemují interiér. Tyto exteriérové prvky představují garáž a dílny na západě, svah na východě a opěrnou stěnu na severu.

Dům ve Skrejši

Materiály pro vizuální jednotu

Linie opěrné zdi pokračuje ve stejném materiálu i v interiéru. K této zdi je přisazena horizontální hmota obytné části a vertikální garáž. Protikladem k odhmotněné denní části, která se otevírá do zahrady, je kompaktní ložnicový trakt. Vertikální dřevěný obklad fasády elegantním způsobem integruje posuvné stínění oken jednotlivých místností v patře. Stejný obklad se uplatnil v případě garáže, která vytváří optickou bariéru ze západní strany. Z exteriéru do interiéru plynule přechází podlaha z břidlice s příměsí oxidů. Analogii k obkladu fasády představuje stropní podhled z dřevěných lamel.

Uspořádání bydlení

Hlavní vchod vede do druhého nadzemního podlaží. Na zádveří navazuje šatna a pracovna. Krátkou chodbou lze dojít k ložnicím s koupelnami. Po schodišti se schází do otevřené obytné zóny v prvním nadzemním podlaží. Jednotlivé místnosti jsou zde uspořádány podle exponovanosti. Na kuchyň tak plynule navazuje jídelna, sezení u krbu a salónek. Prostor je příjemně otevřený a funkčně definovaný svým vybavením. Zázemí se sprchou a saunou je situováno do centrálně umístěného jádra, které je přisazené k severní stěně domu.

Komfortní interiér v minimalistickém stylu

Interiér domu zaujme svým kompaktním vzhledem, kterého je dosaženo příjemnou kombinací materiálů, barev a tvarů. Velkou roli zde hrají také jakoby neviditelné dveře, které se starají o vizuální čistotu jednotlivých zón. Podobnou roli mají také integrované úložné prostory. Velká okna vnášejí do interiéru dostatek přirozeného světla a inspirativních výhledů. Jedná se tedy o příjemně prosluněné, vzdušné a prostorné bydlení. Tomu však nechybí ani pocit soukromí, o který se stará náruč vzrostlých borovic.

V překrásné krajině uprostřed stromů tak vyrostlo netradiční stavení, které však svým vzhledem odkazuje na lásku a respekt k přírodě. Proplétá se pod korunami štíhlých borovic a těší se ze své tajemné skrýše plné dechberoucích výhledů.

Zdroj: refuelworks.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock