Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Vybíráme světla do koupelny

Vybíráme světla do koupelny

V koupelně trávíme očistou, relaxací a zkrášlováním velké množství času, proto je zapotřebí pečlivě dbát na výběr vhodných svítidel. Ta by přitom měla odpovídat požadavkům na bezpečnost a vlhké prostory.

Ideální je samozřejmě koupelna s dostatečným přísunem přirozeného světla, ne každý má však takové štěstí, aby měl v koupelně okna. Z tohoto důvodu je třeba osvětlit koupelnu vhodně zvoleným umělým svítidlem, které správně osvětlí náš obličej při každodenní hygieně, ale zajistí i příjemné osvětlení při relaxaci v bublinkové koupeli.

Centrální svítidlo a jeho pomocníci

Nejlepší variantou koupelnového osvětlení je volba jednoho centrálního stropního svítidla a jeho kombinace s jedním nebo více nástěnnými lampami, které se umístí k zrcadlu. Pokud půjde o jedno vedlejší svítidlo, nejlépe se uplatní přímo nad zrcadlem, efektivnější jsou však dvě světla po jeho bocích. Dojde tak k přímému osvětlení vašeho obličeje bez nežádoucích stínů. Nevyhovující je však i příliš oslňující světlo.

Co nejpřirozenější světlo do koupelny

Při výběru světla, které se bude co nejvíce podobat dennímu světlu, se jako nejvhodnější jeví světelné zdroje v neutrální nebo studené bílé barvě (4000-6000 K), jež evokují větší pocit čistoty. Jelikož studené světlo nezkresluje barvu pokožky, je ideálním pomocníkem pro ženy, které se chtějí bez problémů nalíčit. V případě, že má vaše koupelna sloužit především k voňavým relaxačním chvilkám, budou pro vás ideální světelné zdroje v teplé bílé barvě (2700-3000 K), jež navozují pocit útulnosti. Hodnota svítivosti by v koupelně měla dosahovat 1000 lumenů, což je ovšem ovlivnitelné barvou použitých obkladů. Platí přitom, že světlé a lesklé povrchy odrážejí světlo lépe než ty tmavé. Do tmavých koupelen tak volte silnější centrální svítidlo, případně více pomocného osvětlení.

Vybíráme světla do koupelny
Foto: gbckitchenandbath.com

Bezpečná svítidla

Při výběru osvětlení do koupelny je zapotřebí brát v úvahu její specifické prostředí. Kvalitní koupelnové světlo by tedy mělo odolávat vlhkosti, páře, tekoucí i stříkající vodě. Pro správný výběr je důležitý symbol IP označující stupeň ochrany, za kterým ještě následují dvě podstatné číslice. První z nich znamená stupeň krytí před dotykem a vniknutím cizích předmětů, druhé pak ochranu před vodou. Čím je číslo vyšší, tím je svítidlo odolnější. Zajímá nás tedy především druhá hodnota. Do koupelny se tak doporučuje umístit světlo s krytím minimálně IP x 2, které chrání před kapající vodou ve sklonu 15°. Neznamená to ale, že je možné umístit tato voděodolná svítidla kdekoliv v prostoru koupelny. Pokud si s umístěním světel nevíte rady, pomohou vám ochranné zóny v koupelně, které jsou v rámci zachování bezpečnosti danou normou. V nulové zóně  v prostoru vany a sprchového koutu se z bezpečnostního hlediska neumisťují žádné žárovky ani spínače. V prostoru nad vanou a sprchovým koutem se nachází další zóna, do které se umisťují svítidla s krytím od IP x 5, v následující zóně pak světla s krytím minimálně x 4. Zóna 3 je nejvíce bezpečná a může se do ní instalovat běžné svítidlo. Je ovšem třeba, aby se v umývacím prostoru nacházelo až ve výšce 1,8 m od podlahy.

Vybíráme světla do koupelny
Foto: cdn.mos.cms.futurecdn.net

Z hlediska bezpečnosti a preciznosti práce je ideální, když instalaci koupelnových světel provádí odborníci. Co se týče současných trendů, mezi ty patří v koupelnách LED žárovky. Reagují ihned po rozsvícení, jsou úsporné a mají dlouhou životnost (cca 25 000 hodin svícení). Šetří energii a tudíž i finanční náklady. Na trhu jsou přitom k dostání v četných designových variantách. Vedle požadavků na bezpečnost a odolnost vůči vlhkosti tak mohou splňovat i požadavky na moderní vzhled a současný design.

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

ZLATÁ KUCHYNĚ SYKORA

Pasivní Vila dům ve svahu Podolanka

Vzorový byt Zlatá stoka

Realizace moderního bytu

Praha Štěpánská

Praha Španělská

Sledujte nás

Nejčtenější články

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Kam v bytě umístit zrcadlo?

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock