Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Vybíráme světla do koupelny

Vybíráme světla do koupelny

V koupelně trávíme očistou, relaxací a zkrášlováním velké množství času, proto je zapotřebí pečlivě dbát na výběr vhodných svítidel. Ta by přitom měla odpovídat požadavkům na bezpečnost a vlhké prostory.

Ideální je samozřejmě koupelna s dostatečným přísunem přirozeného světla, ne každý má však takové štěstí, aby měl v koupelně okna. Z tohoto důvodu je třeba osvětlit koupelnu vhodně zvoleným umělým svítidlem, které správně osvětlí náš obličej při každodenní hygieně, ale zajistí i příjemné osvětlení při relaxaci v bublinkové koupeli.

Centrální svítidlo a jeho pomocníci

Nejlepší variantou koupelnového osvětlení je volba jednoho centrálního stropního svítidla a jeho kombinace s jedním nebo více nástěnnými lampami, které se umístí k zrcadlu. Pokud půjde o jedno vedlejší svítidlo, nejlépe se uplatní přímo nad zrcadlem, efektivnější jsou však dvě světla po jeho bocích. Dojde tak k přímému osvětlení vašeho obličeje bez nežádoucích stínů. Nevyhovující je však i příliš oslňující světlo.

Co nejpřirozenější světlo do koupelny

Při výběru světla, které se bude co nejvíce podobat dennímu světlu, se jako nejvhodnější jeví světelné zdroje v neutrální nebo studené bílé barvě (4000-6000 K), jež evokují větší pocit čistoty. Jelikož studené světlo nezkresluje barvu pokožky, je ideálním pomocníkem pro ženy, které se chtějí bez problémů nalíčit. V případě, že má vaše koupelna sloužit především k voňavým relaxačním chvilkám, budou pro vás ideální světelné zdroje v teplé bílé barvě (2700-3000 K), jež navozují pocit útulnosti. Hodnota svítivosti by v koupelně měla dosahovat 1000 lumenů, což je ovšem ovlivnitelné barvou použitých obkladů. Platí přitom, že světlé a lesklé povrchy odrážejí světlo lépe než ty tmavé. Do tmavých koupelen tak volte silnější centrální svítidlo, případně více pomocného osvětlení.

Vybíráme světla do koupelny
Foto: gbckitchenandbath.com

Bezpečná svítidla

Při výběru osvětlení do koupelny je zapotřebí brát v úvahu její specifické prostředí. Kvalitní koupelnové světlo by tedy mělo odolávat vlhkosti, páře, tekoucí i stříkající vodě. Pro správný výběr je důležitý symbol IP označující stupeň ochrany, za kterým ještě následují dvě podstatné číslice. První z nich znamená stupeň krytí před dotykem a vniknutím cizích předmětů, druhé pak ochranu před vodou. Čím je číslo vyšší, tím je svítidlo odolnější. Zajímá nás tedy především druhá hodnota. Do koupelny se tak doporučuje umístit světlo s krytím minimálně IP x 2, které chrání před kapající vodou ve sklonu 15°. Neznamená to ale, že je možné umístit tato voděodolná svítidla kdekoliv v prostoru koupelny. Pokud si s umístěním světel nevíte rady, pomohou vám ochranné zóny v koupelně, které jsou v rámci zachování bezpečnosti danou normou. V nulové zóně  v prostoru vany a sprchového koutu se z bezpečnostního hlediska neumisťují žádné žárovky ani spínače. V prostoru nad vanou a sprchovým koutem se nachází další zóna, do které se umisťují svítidla s krytím od IP x 5, v následující zóně pak světla s krytím minimálně x 4. Zóna 3 je nejvíce bezpečná a může se do ní instalovat běžné svítidlo. Je ovšem třeba, aby se v umývacím prostoru nacházelo až ve výšce 1,8 m od podlahy.

Vybíráme světla do koupelny
Foto: cdn.mos.cms.futurecdn.net

Z hlediska bezpečnosti a preciznosti práce je ideální, když instalaci koupelnových světel provádí odborníci. Co se týče současných trendů, mezi ty patří v koupelnách LED žárovky. Reagují ihned po rozsvícení, jsou úsporné a mají dlouhou životnost (cca 25 000 hodin svícení). Šetří energii a tudíž i finanční náklady. Na trhu jsou přitom k dostání v četných designových variantách. Vedle požadavků na bezpečnost a odolnost vůči vlhkosti tak mohou splňovat i požadavky na moderní vzhled a současný design.

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock