Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Závada elektrospotřebičů je příčinou čtvrtiny požárů domácností

Závada elektrospotřebičů je příčinou čtvrtiny požárů domácností

V českých domácnostech dojde během jednoho roku až k 3000 požárům, z nichž celá čtvrtina souvisí s elektrickým proudem. K požárům v rodinných domech a bytech dochází zejména kvůli závadě u elektrických spotřebičů nebo elektrické instalace. Alarmující je i to, že mnohé české domácnosti nepovažují ochranu domu před požárem za prioritu.

Požáry, ke kterým v českých domácnostech dochází, si kolikrát vyžádají tu nejkrutější daň – lidské životy. Jejich příčinou je přitom zejména neopatrnost při kouření, používání otevřeného ohně či zanedbání bezpečnostních předpisů. V dnešní době se už jen stěží obejdeme bez elektrických spotřebičů, které nám v mnohém život usnadní. Na druhou stranu si ale málokdo uvědomuje, jak mohou být tyto přístroje nebezpečné. Mezi iniciátory požárů patří tepelné nebo elektrické spotřebiče, ale také elektrické, technické nebo technologické zařízení nebo jeho součást. Nebezpečné mohou být televizory, lednice, pračky, rychlovarné konvice, kulmy, fény, žehličky, brusky či vrtačky. K požáru může dojít také v důsledku vadného elektrického vedení nebo zapojení elektrických zásuvek.

Vznik požárů souvisejících s elektrickým proudem

Jiskření mezi vodiči představuje výboj elektrické energie vyzařující teplo, které může poškodit izolaci vodiče a způsobit požár. V problematických místech elektrické instalace dochází ke vzniku obloukových poruch, které bývají způsobeny špatnou kabeláží. Příčinou tak může být například přílišné působení slunečního světla, nesprávné navrtání nebo poškození hlodavci. Kabelu však škodí i přejíždění kolečkovou židlí či přivření do dveří. Mezi další příčiny obloukových poruch patří například přehřáté či namáhané elektrické kabely, vadné elektrické spotřebiče nebo uvolněné spoje a kontakty. Obloukové poruchy mohou vznikat náhle nebo se utvářet několik let, čímž pro členy domácnosti vzniká skryté nebezpečí.

Závada elektrospotřebičů je příčinou čtvrtiny požárů domácností
Foto: myzeo.com

Rychlá detekce obloukových poruch

Kvůli bezpečnosti v domácnostech je důležitá rychlá detekce obloukových poruch, na kterou u dlouho používaných přístrojů, kterými jsou jističe a proudové chrániče, nelze spoléhat. Často nepomůže ani detektor kouře, jelikož dokáže spustit poplach, až když oheň vznikl. Ideálním řešením je tedy takové zařízení, které dokáže reagovat už ve chvíli, kdy se část elektrického obvodu začne rozehřívat.

Oblouková ochrana AFDD

Zachránit lidské životy a ušetřit majetek nově pomáhá vcelku nenápadná elektrická součástka, která se instaluje do elektrického rozvaděče a je přímo určená k detekci obloukových poruch. Tato součástka se označuje jako AFDD, z anglického Arc Fault Detection Device. Předtím, než byla vynalezena, nedaly se sériové a paralelní poruchové oblouky prakticky zjistit. Pro co nejlepší možnou ochranu se tak domácnostem doporučuje pořídit si provedení AFDD+, které v jednom přístroji nabízí současně proudový chránič s jističem.

Několikanásobná ochrana v jednom zařízení

Přístroj AFDD zajišťuje perfektní ochranu před nebezpečím požáru způsobeným obloukovou poruchou. Využívá zabudované zpracovávání a inteligentní posuzování proudových signálů k zajištění citlivé detekce poruchových oblouků v kombinaci se zamezením nežádoucího působení. Díky specifickému vyvinutí tohoto přístroje navíc nedochází k rušení jeho detekčních schopností jinými vysokofrekvenčními signály. AFDD představuje vícenásobnou ochranu v jednom zařízení. Vedle funkce obloukové ochrany nabízí i funkci jističe a proudového chrániče. Chrání tak před obloukovou poruchou, ale také před reziduálními proudy, nadproudy a zkraty. Díky využití digitálních technologií je přístroj AFDD přesný. Svým uživatelům poskytuje jednoduché vyhledávání poruch s uvedením typu poruchy, která vedla k vypnutí přístroje.

Instalace AFDD je u nás doporučena normou ČSN 33 2000-4-42 Ochrana před vznikem požáru. Tento výrobek se dodává ve variantách instalační jistič s AFDD a kombinace jistič-chránič s AFDD. Přístroj není určen pro laiky, instalovat jej může pouze k tomu povolaný odborník.

Závada elektrospotřebičů je příčinou čtvrtiny požárů domácností
Foto: media-exp1.licdn.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock