Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům široký sotva pár metrů

Dům široký sotva pár metrů

Starší domy mají mnohdy nevhodnou dispozici, malá okna a je u nich potřebná celková rekonstrukce. Dnes se společně podíváme na dům z 50. let, který si prošel radikální změnou. Původní prostor byl tmavý, uzavřený a kvůli husté okolní zástavbě neumožňoval nějaké rozšíření. Architekti tak před sebou měli těžký úkol. A jak se jim povedlo jej vyřešit? Posuďte sami.

Dům v husté městské zástavbě

Dům se nachází na Tchaj-wanu, v husté městské zástavbě. Pro tuto oblast je tento typ domu typický. Má tři patra a je velmi úzký. Mezi hlavní problémy této budovy, patřil nedostatek osvětlení přirozeným světlem. A to nejen kvůli okolní husté zástavbě, ale také samotné konstrukci domu. Budovy jsou zde takřka nalepeny jedna na druhou a možností není mnoho. Otevření domu do ulice nepřipadalo v úvahu, nejen kvůli soukromí, ale také bezpečnosti. Další nevýhodou jsou doléhající zvuky nedalekých turistických atrakcí a nočních podniků. To vše museli vzít architekti v potaz při návrhu změny a řešení rekonstrukce.

,,Vzhledem k nedostatku soukromí a špatného výhledu jsme se rozhodli dům otevřít směrem dovnitř a nahoru. Uprostřed každého patra byl vytvořen prosklený otvor, který celý prostor zvětšuje a přináší světlo do všech pater, včetně přízemí." Říkají o projektu sami architekti ze studia KC design.

Nárazník mezi městem tam venku a domovem uvnitř

Z přední strany domu byl vytvořen prostor zakrytý oplechováním tvořící jakousi zastřešenou chráněnou zimní zahradu, která má působit jako nárazník mezi městem tam venku a domovem uvnitř. Obyvatelé jsou chráněni od okolí, mají své soukromí a zároveň je dovnitř přiváděno světlo i z boční strany domu.

Dům široký sotva pár metrů

Prosklené atrium

Dostatek osvětlení a patřičné větrání jsou důležitými faktory, pokud jde o pohodu obyvatelů domu. Prostřednictvím velkých oken, které jsou v přední i zadní části domu a použití atria uprostřed, může slunce přirozeně proudit celým prostorem. Atrium uprostřed je vyrobeno z kovové konstrukce, s výplní z tvrzeného skla. Schody, které jej obklopují jsou děrované, vyrobené z ocelových plátů, kterými rovněž proudí světlo i vzduch. Nutné bylo vytvořit také odvětrání a systém cirkulace vzduchu.

Každé patro je tvořeno jako otevřený půdorys. Všechny úložné prostory a skříně jsou umístěny u zdi, aby maximalizovaly plochu interiéru, protože šířka domu je pouze 3,7 m. Bílé podlahy, šedá stěrka a použité sklo. Materiály a povrchy byly zvoleny tak, aby dům uvnitř působil větším dojmem a co nejvíce se opticky zvětšil. Mezi další použité materiály patří nerez ocel, dřevo a laminát.

Strom rostoucí přes dvě patra domu

Oživením jsou v prostoru zavěšené převislé květiny a také zeleň v květináčích v přízemí domu. Nejzajímavějším prvkem je strom prorůstající z prvního až do druhého patra, v nově vytvořené zimní zahradě, v přední části budovy.

V přízemí domu se nachází obývací pokoj s kuchyní a jídelním stolem. Kuchyňská linka je zasazena do prostoru pod schodištěm. Jídelní stůl zase osvětluje atrium nad ním. Od vstupu je místnost oddělena prosklenou zástěnou a vytváří tak větší pocit soukromí. V dalších dvou patrech se nachází prostor ke spaní a hraní dětí, společně s koupelnami.

Štítky: bydlení
Zdroj: yatzer.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Interiér SLB Piešťany

Spešov

Luxusní interiér v šedé barvě v kombinaci se dřevem

Koupelna na Mlýnku

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vánoční inspirace a dekorace

Hnědá barva v interiéru

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vánoční ozdoby ze sušeného ovoce

Perníková chaloupka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock