Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Na program Zelená úsporám půjde rekordní množství peněz

Na program Zelená úsporám půjde rekordní množství peněz

Na zelené dotace půjde rekordní množství peněz, a to díky vyšším výnosům z prodeje emisních povolenek. Program Nová zelená úsporám tak bude mít k dispozici až tři miliardy korun. Příští rok tedy o finanční příspěvek mohou požádat ti, na které se zatím s dotací na zateplení fasády domu nebo například na nákup nového kotle dosud nedostalo.

Peníze z emisních povolenek a EU

Hlavním zdrojem „zelených dotací“ jsou peníze z emisních povolenek. Emisní povolenky přitom platí průmyslové podniky za to, že znečišťují ovzduší. Díky jejich zdražení by stát měl letos odhadem utržit až okolo 11 miliard korun, což je dvojnásobek toho co před rokem. Další miliardy na program Nová zelená úsporám pochází z evropských peněz.

Dotace pro jednotlivce i pro firmy

Na dotace mohou dosáhnout jak jednotlivci, tak firmy. Zatímco jsou pro domácnosti určené zejména dotace od ministerstva životního prostředí, podniky žádají o finanční příspěvky pro změnu u ministerstva průmyslu. Pokud jde o domácnosti, dotace pomáhají pokrýt většinu nákladů například při výměně kotle v domě. U firem zase podporují ekologičtější výrobu.

Nová zelená úsporám

Vláda připravuje i další „zelené programy“, ke kterým mimo jiné patří právě i program Nová zelená úsporám. Na tu půjdou až tři miliardy korun. Tyto peníze budou využity na zateplení domů či výměnu oken. Žádat o ně mohou lidé a malí podnikatelé, kteří v domě žijí i pracují. Nově navíc bude možné zaplatit z dotace také venkovní žaluzie nebo rolety.

Finanční příspěvky na zateplení domu začal stát lidem nabízet už téměř před deseti lety. Podpůrný program nesl tehdy název Zelená úsporám a roku 2013 se přejmenoval na Nová zelená úsporám. O peníze lze přitom žádat kdykoliv – nejedná se pouze o jednorázovou akci.

Na program Zelená úsporám půjde rekordní množství peněz

Kotlíkové dotace

Jednorázovou akcí naopak jsou tzv. kotlíkové dotace. Dosud se na výměnu kotlů dávaly výhradně peníze z evropských fondů. Poprvé na ně ale přispěje i stát, a to opět z emisních povolenek.

Program kotlíkových dotací už má za sebou dvě nárazové vlny, přičemž každou s příspěvkem tří miliard korun. Poslední vlna o stejné částce dotace začne v lednu. Hlavním cílem kotlíkových dotací je motivovat lidi k výměně kotlů na tuhá paliva, jako je uhlí nebo dřevo, za ekologičtější – třeba za plyn či biomasu.

Výhoda pro obyvatele Moravskoslezského kraje

Vzhledem k tomu, že na severu Moravy je hodně znečištěný vzduch a lidé zde mají malé platy, dostalo se jim v případě kotlíkových dotací velké výhody. V praxi totiž fungují kotlíkové dotace tak, že si lidé musí výměnu kotle kompletně zaplatit sami a teprve pak mohou žádat o proplacení až 80% ceny. Obyvatelé Moravskoslezského kraje však budou moci od ledna nejdříve zažádat o příspěvek a až po jeho získání si nový kotel koupit. Ostatní však nemusí zoufat, protože je v plánu rozšířit brzy tento pilotní podpůrný model i do dalších krajů.

Velký zájem o kotlíkové dotace

Zájem lidí o kotlíkové dotace je opravdu velký. Již během prvního kola před dvěma lety stály před krajskými úřady dlouhé fronty zájemců. Na mnohé ze žadatelů se bohužel nedostalo. Vloni při druhé nárazové vlně dotací fronty zmizely, ale to jen proto, že lidé mohli nově žádat elektronicky. Zájem o finanční příspěvek se však nesnížil.

Dotace vítají i samotní výrobci kotlů. Jejich tržby se totiž díky tomu zvyšují o desítky procent ročně, i když je jasné, že se s koncem státní podpory budou muset připravit na výrazný propad poptávky. Zatím ale panuje všeobecná shoda, že by program kotlíkových dotací měl pokračovat i po roce 2019.

Pokud vás program dotací zaujal, navštivte přímo stránky Nová zelená úsporám, na kterých si rovnou můžete podat žádost.

Štítky: finance

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Interiér SLB Piešťany

Spešov

Luxusní interiér v šedé barvě v kombinaci se dřevem

Koupelna na Mlýnku

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vánoční inspirace a dekorace

Hnědá barva v interiéru

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vánoční ozdoby ze sušeného ovoce

Perníková chaloupka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock