Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Na co si dát pozor při koupi novostavby?

Na co si dát pozor při koupi novostavby?

Ať už si hodláte pořídit nový byt či dům, možná patříte k těm, kteří se nechají unést neuvěřitelně nízkou cenou. Kdo by také nechtěl bydlet třeba za cenu dvoupokojového bytu? Jenže příliš nízká cena může kolikrát souviset se špatným technickým stavem nemovitosti. A zádrhel může být i jinde. Pojďte se proto spolu s námi podívat, na co si při hledání nového domova určitě dát pozor.

Až příliš lákavé inzeráty

Možná jste i vy narazili na inzerát lákající k pořízení domu za měsíční splátky, které jsou nižší než nájemné dvoupokojového bytu. Bylo by krásné ušetřit tolik peněz a ještě bydlet ve vlastním. Jenže kolikrát je to opravdu pouhá iluze. Nevolejte tedy ihned inzerentovi, ale nad jeho pozoruhodnou nabídkou se raději důkladně zamyslete. Může se totiž stát, že v takové nabídce vůbec není započtena cena pozemku. To tyto společnosti řeší způsobem, že vám zkrátka na pozemek bezúročně půjčí peníze. Pomohou vám tak překonat období, než požadovanou částku obdržíte z hypotečního úvěru, který vám přislíbí zajistit. Ve výsledku to vypadá, že vlastně peníze na pozemek dostanete zadarmo, jenže pokud je včas nevrátíte, budete platit tučnou smluvní pokutu.

Problémy s bezúročnou půjčkou

Možná si myslíte, že v dostatečném předstihu dostanete hypotéku a vypůjčené peníze tak bez problémů zaplatíte. Může se ale stát, že hypotéku vůbec nedostanete nebo ji dostanete pozdě. V současné době se totiž podmínky pro získání hypotéky čím dál tím více zostřují. Nevýhody bezúročné půjčky (na rozdíl od spotřebitelského úvěru) spočívají zejména v tom, že její poskytovatel nemusí zjišťovat, zda jste vůbec schopni vysokou smluvní pokutu zaplatit. Vše tedy hraje do karet vychytralé firmě. Kolikrát tedy dochází k tomu, že samotná stavba skončí ještě dříve, než začala. A někdy se i stává, že si zákazník vedle půjčky na pozemek vezme ještě půjčku na stavbu, čímž se dostane do dalšího kola v tomto případě ještě vyšších smluvních pokut.

Na co si dát pozor při koupi novostavby?
Foto: pixabay.com

Nadstandardní služby

Pokud jste překonali všechny předchozí problémy nebo vám ani žádné nevznikly, je třeba si dát pozor i na smlouvu, kterou jste na výstavbu domu s danou firmou uzavřeli. Také ta totiž může obsahovat celou řadu smluvních pokut a různých ustanovení, ze kterých čerpá své výhody především stavební firma. Mějte proto vše důkladně prostudováno daleko dopředu, jen tak se vyhnete dalším problémům. Jsou totiž známy případy, kdy zákazníci s absolutní důvěrou vložili úplně všechny starosti do rukou dané firmy. Dokonce si od zaměstnanců nechávali předepisovat příkazy k úhradě stavebních prací. Brali to totiž jako nadstandardní službu a byli rádi, že je o vše postaráno. Když pak ale došlo ke zpožďování stavby, chtěli od firmy úhradu smluvní pokuty za vzniklé prodlení. Poté ale vyšlo najevo, že úhrady prací z jejich strany byly se smlouvou v nesouladu a že mají naopak oni platit firmě. Odvolávat se na to, že za ně vše řešil zaměstnanec firmy, už nemělo žádný smysl… Taková stavba domu se pak díky smluvním pokutám značně prodraží a může se stát, že pokud neodpovídá stavebním předpisům, dojde dokonce k jejímu odstranění.

Na co si dát pozor při koupi novostavby?
Foto: pixabay.com

Další překážky na cestě k novému bydlení

Než přistoupíte ke koupi domu, měli byste se ideálně poradit se svým právníkem, jen tak předejdete zbytečným komplikacím. Projděte s ním návrh smlouvy a zeptejte se na vše, co vám dělá starosti. Zjistíte, zda si vysněný dům vůbec můžete koupit, nebo jestli se raději poohlédnete jinde. Dejte také na preference. Ptejte se známých, vyhledávejte si informace na internetu a rozhodně se do ničeho nepouštějte po hlavě, mohlo by vás to pak hodně mrzet. Až budete stát před novostavbou, která by se měla stát vaším budoucím domovem, všímejte si detailů a na pomoc přizvěte klidně i odborníka nebo kamaráda, který se v oboru dobře vyzná. Předejdete tak koupi domu s trhlinami u oken, vlhkými sklepy či garáží, do které zatéká. Nežli dům zakoupíte, trvejte také na všech revizích, které má uhradit předchozí majitel. Týká se to komínů, hromosvodů i elektroinstalace.

Štítky: bydlení finance
Na co si dát pozor při koupi novostavby?
Foto: antsremovals.co.uk

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock