Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Úspory mají zelenou – i na střeše

Úspory mají zelenou – i na střeše

Zateplení domu je v dnešní době u nových staveb prakticky samozřejmostí, a i u starších objektů je součástí naprosté většiny rekonstrukčních projektů. Klasické zateplovací postupy pak také čím dál tím častěji doplňují i dosud méně rozšířené metody a technologie. Jednou z nich je potom i zelená střecha, na jejíž instalaci je navíc možné od ledna 2017 čerpat státní dotaci z projektu Zelená úsporám.

Zelená je střecha, úspory jsou hra

Domy se střechou pokrytou zelenou vegetací si lidé staví již celá staletí, především pak v chladných oblastech jako je severní Evropa, Kanada či sever Spojených států. Důvodem byly a jsou především výborné tepelně izolační vlastnosti takové střechy. V současné době se kromě jiného k důvodům hovořícím pro její pořízení přidává i motivace ekologická (umí filtrovat prach a škodliviny ze vzduchu, což pomáhá zlepšovat ovzduší ve městech již ve chvíli, kdy je zelení pokryto pouhých 5 % střech), estetická či rekreační (zelená střecha může fungovat jako zahrádka i v městské zástavbě).

Instalace zelené střechy není přehnaně náročná a lze ji realizovat i při rekonstrukcích na budovách, které s něčím takovým původně vůbec nepočítaly, pouze nesmí mít přílišný sklon. Při instalaci je samozřejmě nutností plné podbití. Pod něj patří vrstva minerální tepelné izolace, na něj potom odolná hydroizolace. Právě ta je v případě zelených střech nesmírně důležitá, neboť brání kromě pronikání vlhkosti a prorůstání kořenů. Následně zbývá jen pokládka samotné zelené střechy. Ideální jsou pro tento účel rozchodníky, především díky své vysoké odolnosti proti mrazům i letním parnům, snadné údržbě (zalévat je nutno jen v opravdu horkých obdobích) a druhové rozmanitosti.

Úspory mají zelenou – i na střeše

Podmínky přidělení dotace

O dotaci lze žádat až do roku 2021 (v případě, že nebude do té doby rozpočet programu zcela vyčerpán) a její výše je vždy 500 Kč/m2. Pro schválení dotace je třeba splnit několik podmínek. U novostaveb je nutno prokázat její nízkou celkovou energetickou náročnost, u starších objektů je potom nutno provést současně i jeho zateplení. Dotace platí jak pro střechy tzv. extenzivní (tj. pohledová), tak pro střechy intenzivní, které jsou určeny i k pohybu osob. U těch posledně jmenovaných je nicméně třeba prokázat, že jejich zavlažování nebude realizováno z veřejného vodovodu. Stejně tak se zájemce o dotaci musí zavázat, že střešní koberec bude obsahovat alespoň pět různých druhů a bude o něj řádně pečováno tak, aby po dobu deseti let zůstaly alespoň dvě třetiny střechy ve funkční kondici.

Zelená střecha je jistě zajímavou alternativou k zavedeným řešením a vyplatí se o ní uvažovat, nyní i díky možnosti získání dotace. A pozor, v případě, že se stavba, na kterou bude pokládána zelená střecha, nachází v Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji, bude příspěvek navýšen o dalších 10 %.

Úspory mají zelenou – i na střeše
Úspory mají zelenou – i na střeše

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

KUCHYNĚ VE VYSOKÉM LESKU S JEMNÝMI TŘPYTKAMI

Byt v údolí Jizerek

Světle zelená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Byt pro muže

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Luxusní maringotka

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock