Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Komfort a pohoda v domě díky tepelnému čerpadlu

Komfort a pohoda v domě díky tepelnému čerpadlu

Tepelné čerpadlo představuje velice komfortní a poměrně ekologický způsob vytápění, který je vhodný jak do novostaveb, tak do starších, zrekonstruovaných domů. Jaké jsou jeho výhody a kdy se vám opravdu vyplatí, na to se podíváme v našem článku.

Mezi velké výhody tepelného čerpadla patří především jeho nenáročnost na prostor, levný provoz, snadná obsluha, nenáročná údržba a v neposlední řadě i využití obnovitelných zdrojů energie. Kvalitní tepelná čerpadla umožňují vytápění, ohřev vody, větrání či chlazení, a to velice úsporným způsobem, který je šetrný k životnímu prostředí.

Popularita tepelných čerpadel

Vzhledem ke zmíněným vlastnostem jsou tepelná čerpadla velmi populární. A jak vlastně fungují? Jejich prostřednictvím dochází k odebrání tepla zvenčí, ať už ze vzduchu, země nebo vody. Takto získané teplo pak tepelné čerpadlo předává do domu, a to pomocí klasických rozvodů v podobě radiátorů, podlahového vytápění nebo ventilátorů. Tepelné čerpadlo je v domácnostech oblíbené také proto, že cca 75 % energie získává z obnovitelných zdrojů a jen 25 % z elektrické sítě. Velká výhoda tepelných čerpadel spočívá také v jejich levném provozu při vytápění, dlouhé životnosti a bezhlučnosti. Poslední zmíněné vlastnosti je však třeba trochu dopomoci, a to především v případě tepelných čerpadel typu vzduch-voda. Pokud je instalována venkovní jednotka, je třeba ji vhodně umístit. To platí i pro samotné čerpadlo, které by se mělo nacházet ideálně v odhlučněné technické místnosti. Nejlepší je také zvolit kvalitní čerpadlo s regulací otáček.

Vyplatí se vám tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo se skvěle hodí do starších i novějších domů, které mají samy o sobě velice dobré tepelně-technické vlastnosti. Pokud tedy vlastníte starší dům, je třeba jej před pořízením tepelného čerpadla důkladně zateplit. Jedině tak se vám čerpadlo opravdu vyplatí. Oproti vytápění elektřinou vám pomůže ušetřit až dvě třetiny nákladů. Kvalitní tepelné čerpadlo pořídíte zhruba za 200 000 Kč a jeho návratnost pak vychází zhruba kolem šesti let. Celkovou částku však do určité míry ovlivňuje také růst energií, ceny za servisní práce apod. Pořízení tepelného čerpadla přitom neurčuje pouze cena a její návratnost, ale také vstřícnost k životnímu prostředí.

Komfort a pohoda v domě díky tepelnému čerpadlu
Foto: vytapeni.tzb-info.cz

Typy tepelných čerpadel

Čtyři typy tepelných čerpadel přinášejí čtyři různá řešení. Zvolit tak můžete tepelné čerpadlo se systémem země-voda, voda-voda, vzduch-voda nebo vzduch-vzduch. V prvním případě je teplo získáváno ze země a slouží k tomu hlubinný vrt nebo plošný kolektor. Je k tomu zapotřebí velká zahrada, pod jejíž povrch se zakopají plastové hadice s nemrznoucí směsí. Teplo se pak pomocí kolektoru odebírá z vrchní vrstvy zeminy, v níž se shromažďuje sluneční energie. Do tohoto čerpadla budete sice muset investovat více, potěší vás ale nižší náklady na provoz. Levnější, ale na údržbu náročnější je čerpadlo voda-voda, které je ideálním řešením pro všechny, kteří mají poblíž domu rybník nebo teplejší vodní tok. Teplo čerpadlem odebírané z vody se dostává do výměníku, načež se vrací zpátky. Nejpoužívanějším typem tepelného čerpadla je v současné době to fungující podle systému vzduch-voda. Jeho výhodou jsou malé nároky na prostor, jednoduchá instalace a vstřícné investiční náklady. Nevýhodu představují vyšší náklady na provoz a jistá hlučnost, kterou se už ale výrobci snaží utlumit. Podobným způsobem funguje také čerpadlo vzduch-vzduch s tím rozdílem, že se pomocí vzduchotechniky vzduch do celého domu rozvádí z většího výměníku typu chladivo/vzduch. V každé místnosti se tak dá teplota regulovat samostatně. Nevýhodou v tomto případě je, že toto čerpadlo nemůže ohřívat užitkovou vodu. Na druhou stranu však v horkých měsících může čerpadlo vzduch-vzduch sloužit jako klimatizace.

Používáním tepelných čerpadel se výrazně snižují emise skleníkových plynů a dalších škodlivin, proto jsou také podporována Státním fondem životního prostředí v dotačním programu Zelená úsporám a v Kotlíkových dotacích.

Komfort a pohoda v domě díky tepelnému čerpadlu
Foto: schlieger.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Rady do malé zahrady

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock