Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Vila z 30. let v pařížském stylu

Vila z 30. let v pařížském stylu

Ve varšavské Kępě se můžete hodiny procházet úzkými uličkami a obdivovat ikony moderny. Jednu takovou čekala rekonstrukce, která byla svěřena zkušené interiérové architektce Katarzyně Kraszewski. Návrhář považoval funkcionalismus za prvek dědictví a inspiraci, ale k jeho předpokladům přistupoval kriticky. Nyní je dům přizpůsoben potřebám rodiny a interiér, v nadčasovém pařížském stylu, bere ohledy na minulost.

Modernistickou vilu z 30. let navrhl Piotr Kwiek. Od začátku měla pověst jedné z nejvíce avantgardních budov v této oblasti: silně geometrizovaný blok s četnými terasami, zajímavá řada oken, střecha zakončená vtipným kulatým světlíkem. Po válce byla přeměněna na veřejnou budovu a postupně chátrala. Dědici ji získali znovu až v 90. letech a chtěli ji znovu uvést do jejího slavného stavu. Jako partnera k uskutečnění jejich snu si vybrali Katarzynu Kraszewskou, jejíž studio je známé svou komplexností a velkou přesností. Katarzyna Kraszewska připravila plán obnovy fasády, ale při zachování svého původního vzhledu. Rekonstrukce změnila funkce a uspořádání pokojů a vše bylo přizpůsobeno potřebám současné domácnosti. Přízemí budovy funguje jako reprezentativní část. Je zde prostor pro šatní skříň (přímo u vchodu), hlavní jídelnu, kuchyň, obývací pokoj, knihovnu a kancelář.

Z kuchyně do zahrady

Původně byla kuchyně malá. Po rekonstrukci byla přesunuta ze severu na jih a poskytla rodině prostor pro vylepšování kulinářských dovedností. Formálně se zdá být oddělená, ale pocitově je stále v kontaktu s okolními pokoji. Z kuchyně vyjdete přímo do zahrady se vzrostlými a starými stromy. Podle dnešních standardů je kuchyně do tvaru písmene L s centrálním kuchyňským ostrůvkem. Hlavní roli hrají v kuchyni dubové skřínky, kamenné pracovní desky a mramorový panel. Nábytek a osvětlení jsou v eklektickém stylu. Elegantní kožené čalouněné židle u stolu s válcovanými nohami jsou dokonale doplněny stylizovanou komodou, vyrobenou podle návrhu architekta. Z kuchyně můžete jít do obývacího pokoje propojeného s knihovnou.

Vila z 30. let v pařížském stylu

Perla mezi pokoji

Do prvního patra budovy vedou dvě schodiště, přesně jako v původní vile. Hlavní, které je zepředu, obzvláště velkolepé, má efektivní linii ve tvaru písmene S. Katarzyna Kraszewska je zdůraznila kováním podle své koncepce jako formu bariéry a kaskádového osvětlení.

Největší perlou domu je rozhodně manželská ložnice. Má mnoho textur v šedé a tmavě modré paletě barev. Skutečnou pastvou pro smysly je však sousední koupelna. Její vzhled a také estetika celé rekonstrukce byla inspirována milánskou vilou Necchi Campiglio, známou z fenomenálního filmu „Miluji“, jehož interiéry Pietra Portaluppi mají klasicistní styl. Ale zde byla vana zakončena mramorem a podlaha byla rytmizována tmavými kamennými proužky. Návrháři se podařilo dosáhnout absolutní harmonie barev mezi zařízením a abstraktním obrazem.

Vize majitele

Katarzyna Kraszewska se rozhodla odtrhnout se od klasické architektonické filosofie modernismu a do vily vtisknout ducha současnosti. Pro někoho je obtížné představit si funkcionalismus s levitujícím stropem nebo štukem. Katarzyna Kraszewska úhledně vyvážila inspirace éry, které lze vidět v drážkách, křivkách, geometrizaci forem s vizí majitele a jejím vlastním nápadem.

Zdroj: www.kraszewska.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock