Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Víte, co je kuchyňský trojúhelník?

Kuchyně je jednou z nejdůležitějších místností každého bydlení. Nejen že se v ní odehrává příprava jídla, ale díky aktuálním trendům otevřených prostor slouží kuchyně také pro setkávání téměř všech členů domácnosti.

Dnešní trh nabízí nespočet možností jak si vytvořit dokonalé kuchyňské zázemí, i tak je však dobré pamatovat na pár praktických rad, díky kterým bude vaše kuchyně nejen krásná, ale také hlavně funkční.

Kuchyňský trojúhelník

Historie jednoho z nejdůležitějších pravidel praktické kuchyně sahá až do 50. let 20. století. Tehdy architektonický tým univerzity v Illinois převzal nápad práce v trojúhelníku Henryho Forda jako univerzální metodu pro designové řešení dnes známou pod názvem kuchyňský trojúhelník.

Tato roky prověřená metoda spočívá v pomyslném spojení základních pracovních bodů do tvaru trojúhelníku tak, že díky jejich rozmístění zajistíte v kuchyni plynulý a hladký provoz.

Třemi základními pracovními body jsou:

  1. dřez neboli mycí část

  2. sporák či varná deska jako varná část

  3. lednice, mrazák a prostor pro skladování potravin jako skladovací část

Obecné pravidlo zní, že vzdálenost mezi jednotlivými body by neměla být menší než 1,2 metru a větší než 2,75 m. Nicméně toto pravidlo je aplikovatelné i do malých kuchyní, nebo kuchyní, které mají lineární tvar a trojúhelník se tak zde promění v tvar rovné čáry.

Důležité je mít na paměti, že cesta k jednotlivým bodům trojúhelníků musí být bez překážek a průchozí.

Jak rozplánovat kuchyni

Ovšem kuchyňský trojúhelník není jedinou věcí, na kterou je dobré při plánování kuchyně dbát. Kromě rozpočtu je dobré si ujasnit co vše od kuchyně očekáváme, kolik úložného prostoru budeme potřebovat, jaké spotřebiče chceme v kuchyni mít a konečně, jaký design budeme chtít pro kuchyni zvolit.

Moderní kuchyně ve světlých barvách umí prostor opticky zvětšit a působí velmi vzdušně ovšem z praktického hlediska je náročnější na údržbu. Tradiční rustikální vzhled kuchyně je v tomto ohledu mnohem praktičtější, ale je u ní velmi důležité rozplánovat kvalitní osvětlení.

Osvětlení je všeobecně další důležitou věcí, na kterou je při plánování potřeba brát v potaz. Díky široké nabídce dnes můžeme kombinovat jak tradiční závěsné nebo stropní osvětlení tak bodová světla nebo podlinková a podhledová svítidla.

Závěrem už se pak už jen stačí zaměřit na kvalitní materiály pro zpracování kuchyně a praktické detaily, mezi které určitě patří rozmístění zásuvek v dostatečném množství, správnou výšku pracovní desky nebo odvětrávání.

{reklama-0}

Díky důkladnému naplánování kuchyně budete moci tuto místnost používat po mnoho let, a to bez dalších starostí a zbytečných investic.

Zdroj: https://mamedum.cz/kuchynsky-trojuhelnik/

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Studie minimálního interiéru

Kuchyně v šafránově žluté barvě

Předsíň na Praze 9

Rodinný dům Brno

Interiér Kozlovice

Bílá opět, ale v netradičním pojetí.

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Rekonstrukce domu pro mladou rodinu

Přineste si jaro domů

Vybíráme dlažbu na terasu

Malebná chaloupka pod Krakonošovem

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock