Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

(Ne)výhody podlahových krytin

(Ne)výhody podlahových krytin

Ve chvíli plánování stavby nebo při rekonstrukci je načase se rozhodnout, kterou podlahovou krytinu zvolit. Při výběru té správné podlahové krytiny je přitom třeba brát v úvahu celou řadu důležitých faktorů. K těm patří například zátěž podlahy, její životnost nebo cena. Materiál podlahy nám přitom musí být i vzhledově sympatický. Nevíte, jaká podlaha je pro váš domov tou pravou? Vydejte se spolu s námi na výlet letem světem podlahových krytin – třeba si konečně vyberete.

Podlahy z masivního dřeva

Do kategorie podlah z masivního dřeva patří parkety, palubky či podlahovky. Jedná se o klasické podlahy, jejichž dílce jsou z jednoho kusu dřeva. Každý jednotlivý díl je tedy originál. Podlaha z masivního dřeva se pokládá buď celoplošným lepením, u palubek nebo podlahovek pak šroubováním na dřevěný rošt. Tyto podlahy se ošetřují lakem či olejem. Pokud jde o údržbu, podlahu stačí vysávat, případně občas setřít vlhkým hadrem nebo mopem. Při poškození povrchu je nutné přebroušení a znovu nalakování plochy podlahy. Podlahy mohou být vyrobeny jak z měkčích, ale zato pocitově teplejších dřevin typu smrk či borovice, nebo z tvrdých listnatých dřevin (např. dub, buk, jasan). Některé druhy dřevin přitom lze použít také v kombinaci s podlahovým topením.

Mezi hlavní výhody podlah z masivního dřeva patří pozitivní vliv dřeva na zdraví člověka a jeho funkce tepelné i zvukové izolace. Dřevo rovněž pomáhá v místnosti udržovat optimální klima, pohlcuje pachy, působí příjemně a teple, navíc při správné montáži vydrží celá desetiletí. K nevýhodám se řadí náročná pokládka masivních podlah, kterou by měl provádět odborník. Dřevo také vyžaduje pravidelnou údržbu. A nehodí se do vlhkého nebo příliš suchého prostředí.

Vícevrstvé dřevěné podlahy

Tento druh podlah, kterým se také říká „hotové parkety“, patří mezi plovoucí podlahy, mohou se však i celoplošně lepit. Vzhledem k tomu, že se vícevrstvé dřevěné podlahy nebrousí a nelakují, mohou se používat ihned po pokládce. Skládají se z nášlapné vrstvy z kvalitního dřeva, středové vrstvy (většinou napříč položené smrkové laťovky, která brání objemovým změnám) a spodní protitahové dýhy. Vespod ještě někdy bývá protihluková podložka. Od tloušťky a typu dřeviny nášlapné vrstvy se přitom odvíjí cena a životnost takové podlahy. Nabídka vícevrstvých dřevěných podlah představuje celou řadu dřevin a vzorů. Při výběru podlahy je však třeba dbát také na přesnost a kvalitu opracování jednotlivých lamel.

(Ne)výhody podlahových krytin

Pokud je místo pro pokládku rovné, pevné a suché, slibuje tento typ podlahy rychlou montáž. Po položení tak lze podlahu ihned používat. Mezi další výhody patří možnost výběru tloušťky podlahy zejména při rekonstrukcích. Některé typy těchto podlah jsou navíc vhodné k vodnímu nebo fóliovému podlahovému topení. Co se týče nevýhod vícevrstvých dřevěných podlah, je třeba počítat s tím, že potřebují velmi opatrnou údržbu. Jsou totiž velmi citlivé na mechanické poškození. Také jim nesvědčí výkyvy teplot a vlhkosti, vůbec se nehodí do vlhkého prostředí. Aby se předešlo klapání podlahy, musí se při montáži počítat s protihlukovou podložkou.

Laminátové podlahy

Laminátové podlahy jsou vhodné do každého interiéru. Takovou podlahu je však zapotřebí vybírat velmi pečlivě. Jednotlivé typy laminátových podlah jsou totiž dimenzované pro různé zatížení, navíc se jejich vlastnosti dané použitými materiály i technologií výroby dost liší. Nejrozšířenějším typem těchto podlah jsou proto melaminové podlahy, které fungují pro běžné zatížení.

Velkým plusem laminátových podlah je jejich rychlá pokládka plovoucím způsobem. Při poškození podlahy ji lze celou rozebrat a problém napravit. Povrch takové podlahy je už ve výrobě opatřen ochrannou vrstvou, takže se později obejde bez leštidel či vosků. Pokud jde o údržbu, podlahy stačí sem tam vysát nebo setřít mokrým hadrem. Další výhodou je velká odolnost proti skvrnám. Nevýhodou je naopak chladnější a tvrdší povrch, nutnost vyměnění příliš poškozené lamely namísto její renovace a v neposlední řadě také nesnášenlivost přílišné vlhkosti. Problémem laminátových podlah je rovněž jejich hlučnost, která se však dá zmírnit protihlukovými podložkami pokládanými pod lamely.

(Ne)výhody podlahových krytin

Vinylové podlahy

V celé řadě vzorů jsou dostupné vinylové podlahy oblíbené pro své výborné tepelně izolační akustické vlastnosti. Tyto podlahy jsou navíc vhodné k použití na podlahové vytápění. Nejsou náročné na údržbu a dobře odolávají mechanickému poškození. Těmto podlahám nevadí ani přílišná vlhkost. Jejich montáž na připravený podklad je čistá a rychlá. Při opravách je možné vyměnit jen poškozený díl. Nevýhody se v tomto případě týkají zejména vinylových podlah z lepených dílců. U těch je zapotřebí odborné pokládky se správným lepidlem. Třívrstvé vinylové konstrukce jsou zase choulostivé na vlhkost. Někomu může také vadit, že se nejedná o podlahu z přírodních materiálů.

Linoleum

Podlahu z přírodních materiálů může spolehlivě zastoupit linoleum. Vyrábí se z přírodních surovin: lněného oleje, pryskyřic, korkové nebo dřevité moučky, pigmentů, vápence a juty. Ideálním typem linolea je přitom to s dřevitou moučkou. Vyznačuje se velkou pružností a odolností. V řadě vlastností tak předčí korkové linoleum. Hlavním plusem linolea je dlouhá životnost, absence chemikálií a hygieničnost (materiál omezuje šíření bakterií a mikroorganismů). Jako nevýhoda se naopak jeví náročná údržba, pečlivější pokládka a také citlivost plovoucí konstrukce na vlhkost.

Korkové podlahy

Téměř ideální podlahovou krytinou do jakéhokoliv prostoru jsou korkové podlahy. Nepůsobí sice příliš reprezentativně, zato mohou nabídnout příjemně měkký, pružný, teplý, tichý a odolný materiál. Vzhledem k tomu, že se při získávání suroviny na jejich výrobu nekácejí stromy, chrání i životní prostředí. Další výhodou korkových podlah je možnost výběru toho správného typu podle zátěže. Mezi nevýhody patří potřeba šetrnější údržby, nutnost případných oprav na frekventovaných místech a také poněkud omezený výběr.

Typů podlahových krytin je celá řada a je na vás, které z nich dáte šanci. Nezapomeňte se však při výběru poradit s odborníkem.

Štítky: podlahy

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Rady do malé zahrady

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock