Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jak na masivní dřevěné podlahy a podlahové topení?

Jak na masivní dřevěné podlahy a podlahové topení?

Pokud se vám zalíbilo masivní dřevo a chcete jeho krásu spojit s účinností podlahového topení, nemusíte se svého snu vzdávat. Stačí vybrat vhodnou dřevinu, podlahovinu a také zachovat konkrétní postupy.

Především majitelé pasivních či nízkoenergetických domů si podlahové topení velice oblíbili. Při jeho použití je totiž možné získat tepelný komfort, který je srovnatelný s běžnými topidly už při teplotě otopné vody mezi 20 a 25°C. Toto nízkoteplotní vytápění může za určitých podmínek jako finální krytina doplnit masivní dřevo, které pohledově vypadá velice pěkně, originálně a příjemně se po něm chodí.

Podlahy z masivního dřeva

Dřevo je výborný tepelný izolant, což dokazují například roubenky a sruby. Vyvstává tedy otázka, zda přes sebe dřevo vůbec vpustí teplo z podlahového topení. Odpovědí je, že dřevo dokáže teplo velice dobře akumulovat, a tak je podlaha teplá ještě dlouho poté, co podlahové topení vypneme. Co se týče dřevin vhodných pro masivní podlahu, patří k nim zejména smrk, borovice, modřín a dub. K těm nevhodným je třeba zařadit jasan, habr a buk. Velkou roli zde hraje také tloušťka podlahoviny.

Tvarové změny dřeva

Jednou z obav, proč majitelé domů a bytů kolikrát ustoupí od dřevěné podlahy, bývá smršťování a rozpínání jednotlivých dřevěných dílců. Tím, jak dřevo dokáže pohlcovat a odevzdávat vlhkost, totiž neustále pracuje. Stejně jako po lidský organismus, tak i pro dřevěné podlahy je přitom ideální vzdušná vlhkost v rozmezí 50-65 % a teplota v místnosti okolo 20°C. Tvarové změny dřeva při jeho rozpínání či sesychání nejsou patrné u jeho délky, ale jen u jeho šířky. Při změně vlhkosti o 1 % se střední hodnota v šířce pohybuje okolo 0,25 %. Velkým tvarovým rozdílům lze předejít tím, že budeme podlahu zahřívat jen pozvolna.

Jak na masivní dřevěné podlahy a podlahové topení?
Foto: woodandbeyond.com

Podmínky ohledně teploty, vlhkosti a materiálů nad topným tělesem

Před umístěním podlahového topení pod masivní podlahu je zapotřebí dodržet jasná pravidla. Na těch budou jistě trvat také realizační firmy, které masivní dřevěné podlahy dodávají a montují v kombinaci s podlahovým vytápěním. V prvé řadě k nim patří již zmíněné druhy dřevin a jejich maximální rozměry – smrk severský (15 x 135 mm), borovice severská (15 x 135 mm), modřín sibiřský (15 x 107 mm, 15 x 135 mm) a dub tloušťky 15 a 21 mm a do šířky 1148 mm. Dalším předpokladem je, že maximální teplota povrchu podlahy bude 26°C a maximální vlhkost masivní palubky 9 % (± 2 %). Na začátku topné sezóny má docházet k postupnému navyšování teploty, přičemž materiály nad topným tělesem k povrchu nesmí mít tepelný odpor v součtu větší jak 0,15 m2K/W. V tomto případě jde totiž o to, aby se teplo co nejsnáze dostalo přes skladbu podlahy k nášlapné vrstvě a ke vzduchu, který má ohřívat. Návrh skladby mezi masivní dřevěnou podlahou a systémem vytápění je stěžejní, jelikož může být někdy zapotřebí teplotu naopak snížit.

Výhody a nevýhody podlahového vytápění

Vedle dlouhé životnosti a příjemného pocitu při chůzi patří mezi výhody podlahového vytápění především to, že nedochází k cirkulaci a víření prachu. Výhodou je také rovnoměrné ohřívání vzduchu zespoda nahoru. Systém vytápění přitom nezmenšuje obytnou plochu, jelikož je prakticky schovaný v konstrukci podlahy. Díky tepelnému komfortu umožňuje sedět přímo na podlaze, a to bez potřeby koberců. K nevýhodám podlahového topení naopak patří obtížnější opravy a také to, že v případě změně dispozic nebo přestavění nábytku nelze změnit ohnisko vytápění. Také je třeba počítat s pomalejším náběhem teploty a vyhřátí prostoru. Předpokladem pro instalaci podlahového topení je rovněž kvalitně zateplený prostor bez větších úniků tepla.

Pokud se rozhodnete pro kombinaci masivní dřevěné podlahy a podlahového vytápění, proberte vše podstatné jak s výrobcem dřevěné podlahy, tak s dodavatelem systému podlahového vytápění. Jedině tak si můžete být jisti, že se brzy budete moci těšit z hřejivé a krásné podlahy.

Jak na masivní dřevěné podlahy a podlahové topení?
Foto: aws.realwoodfloors.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Rady do malé zahrady

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock