Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jak se v interiéru zbavit zdraví nebezpečných plísní?

Jak se v interiéru zbavit zdraví nebezpečných plísní?

Ač to mnoho lidí netuší, představují plísně vyskytující se v obytném prostoru velké nebezpečí pro lidské zdraví. Objevují se i tam, kde by nás to nenapadlo, a hazardují tak nejen s kondicí nejmladších a nejstarších věkových kategorií. Na to, za jakých podmínek plísně vznikají, a jak se jich zbavit, se nyní společně podíváme.

Plísně se nejvíce objevují ve vlhkých a málo odvětrávaných interiérech, kde mohou napáchat hodně škody, a to nejen z estetického, ale především ze zdravotního hlediska. Nacházíme je tedy nejvíce v koupelnách a kuchyních, v malém množství se však objevují také na zemině pokojových květin. Plíseň v prostoru, kde se dlouhodobě zdržujeme, bychom v žádném případě neměli akceptovat, jelikož může nenávratně poškodit naše zdraví.

Plíseň a podmínky pro její vznik

Plíseň pokrývá povrch dřeva, skla, omítky či plastu podhoubím, které může být jemně bílé, černé nebo barevné. Jelikož je tvořena převážně vodou, nejdůležitější faktor pro její vznik a množení představuje vlhkost prostředí. Plíseň přežívá v závislosti na typu při teplotě 0-40°C, přičemž ke snížení její aktivity napomáhá proudění vzduchu, které vysušuje povrch substrátu, na kterém se plíseň vyskytuje. Právě složení substrátu má rovněž velký vliv na možný výskyt plísní. Důležitou roli při vzniku plísní hraje rovněž intenzita světla. Nejpříznivější vegetační podmínky představuje tma nebo rozptýlené denní světlo bez ultrafialových paprsků. Dalším faktorem pro vznik plísní v interiéru je přítomnost spor neboli výtrusů plísní. Těm však není možné se vyhnout, jelikož jsou ve velkém množství obsažené ve venkovním vzduchu.

Nekvalitní okna či zastavěné stěny

Mezi nejčastější příčiny vzniku plísní v domácnostech patří nekvalitní plastová okna, na kterých se sráží vlhkost. V tomto případě se plísně mohou objevovat i na samotných okrajích oken. S tím úzce souvisí i nekvalitní stavební technologie, které zabraňují tolik důležitému proudění čerstvého vzduchu, a objekt tak nemůže dýchat. Ke vzniku plísní napomáhá rovněž vysoká teplota v interiéru a minimální větrání, sušení prádla v nevětrané místnosti či malý přísun slunečního svitu. Na vině bývá i postavení nábytku přímo ke stěnám, které tak nemohou dýchat. Jasnou příčinou vzniku plísně je pak obecně vlhký dům nebo část obytného prostoru, do které zatéká.

Jak se v interiéru zbavit zdraví nebezpečných plísní?
Foto: advancedmidwest.com

Vliv plísní na lidské zdraví

Pokud se výtrusy, kterými se plísně množí, vyskytují ve vzduchu ve velkém množství, mohou je lidé vdechnout do plic. V některých případech pak na sebe zápal plic nenechá dlouho čekat, přičemž na něj běžné léčebné postupy nemusejí zabírat. Mnohem častěji se stává, že plísně lidský organismus podráždí a vyvolají u něj alergickou reakci. Odstartují kašel či zánět vedlejších nosních dutin, anebo podráždí plíce a průdušky. Může také dojít ke zhoršení astmatu či vzniku ekzémů. Určitý druh těkavých látek, které plísně produkují, je navíc ve vážném podezření z toho, že vyvolává rakovinu.

Jak se zbavit plísně?

Při boji s plísní je ideální dodržování preventivních opatření, ke kterým patří sucho, světlo a větrání. Platí také to, že cílem by mělo být trvalé, nikoliv pouze dočasné odstranění plísní. Při práci je třeba využívat ochranné prostředky, ke kterým patří brýle, rouška a rukavice. Nejenže vás ochrání před zasažením chemikálií, ale zároveň před poletujícími výtrusy plísní. Odstraňování plísní pomocí chemického desinfekčního prostředku se doporučuje pouze v případě malých plísňových kolonií. Tato napadená místa stačí postříkat desinfekcí a nechat působit. Pokud se plíseň po nějaké době znovu objeví, je zapotřebí proces zopakovat. Ideální volbou je také nanesení vnitřní omítky proti plísním. Pokud máte naopak co do činění s velkým rozsahem plísní, svěřte její odstranění raději do rukou odborníků. Pomůže vám úklidová firma, která si s plísní hravě poradí.

Odstranění plísní pomocí parazita

Při boji s plísní můžete použít i chytrou houbu (Pythium oligandrum). Tato mykoparazitická řasovka dokáže jiné houby a plísně vcelku jednoduše zneškodnit, přičemž pro člověka a zvířata nepředstavuje žádné nebezpečí. Zajímavé je, že tato houba po splnění úkolu pozastaví svou činnost a uvede se do klidového stádia, ve kterém může setrvat až několik let. Při znovuobjevení plísně se opět aktivuje a plíseň zneškodní. Přípravků s chytrou houbou je na trhu celá řada. Nesmí se ale kombinovat s jinými přípravky, jelikož by mohlo dojít k zahubení chytré houby. Je také třeba pamatovat na to, že přípravek neobsahuje žádná bělidla, a tak nemůže zakrýt barevné stopy po plísni. Napadené místo je tudíž třeba po zásahu chytrou houbou a úplném zaschnutí natřít novou barvou.

Jak se v interiéru zbavit zdraví nebezpečných plísní?
Foto: stlouiscleaningandrestoration.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock