Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

5 triků, jak opticky zvětšit malý byt

5 triků, jak opticky zvětšit malý byt

Uspořádání malého bytu se zdá být jednoduché. Malá plocha, méně starostí? Naopak! V malém bytě je velmi snadné udělat i základní chyby, které místo zvětšení celý prostor ještě více zmenší.

Malé byty i malé domy mají své výhody. Jsou intimní, útulné, úspornější z hlediska vytápění a snadněji se uklízí než velké byty. Samozřejmě se stává, že časem malý prostor začne být členům domácnosti skutečně malý a dostihne vás nedostatek úložných prostor i denního světla v bytě přehlceném nábytkem. Několik čtverečních metrů navíc vám nepřidáme, ale díky osvědčeným trikům bude váš byt vypadat a fungovat jako prostornější domov.

Malý prostor - mnoho možností

Při navrhování malých interiérů je důležitý princip: malý prostor - mnoho možností. Je důležité skutečně využít každý centimetr. Díky chytrým řešením si můžete vytvořit příjemné a útulné útočiště i v malém prostoru, kde najdete místo na spaní a práci, stejně jako kuchyňský kout a koupelnu. V malých bytech byste měli přemýšlet o odstranění některých stěn nebo jejich částí. Můžete udělat z jedné stěny třeba dělící pult. Oddělit pultem lze například kuchyni a chodbu nebo kuchyni a obývací pokoj. Získáte tím otevřený prostor a do dříve uzavřených místností necháte vstoupit přirozené denní světlo. Kromě toho je namísto plných dveří vhodné použít prosklené průčelí nebo je zcela odstranit. K oddělení denní a noční zóny lze použít průhledné dělící stěny, takže denní světlo dosáhne i do oddělených částí bytu a udržuje optický dojem prostornosti. Dělící stěny lze volit čiré nebo matné, pokud chcete zajistit větší soukromí. Zajímavým řešením pro oddělení zón v bytě je dělení posuvnými dveřmi nebo závěsy. Interiér pak může být upraven podle potřeb a okolností.

5 triků, jak opticky zvětšit malý byt

Světlý interiér se vždy jeví větší

Dalším důležitým aspektem optického zvětšení bytů je uspořádání světla a použití skla, zrcadel nebo vysoce lesklých prvků. Nejlepší je zavěsit průhledné látky (záclony, závěsy, rolety) do oken malých místností, které propouštějí světlo. Můžete také použít žaluzie nebo rolety, díky kterým můžete snadno ovládat přístup světla. Musíte také pamatovat na umělé osvětlení interiéru. Osvětlení, které dodá místnosti atmosféru, jsou zavěšené a stojací lampy, ale díky použití LED pásek můžete získat zajímavý efekt. Budou dobře fungovat v zavěšených podhledech, stejně jako ve výklencích, policích a nábytku. Zrcadla umístěná na správných místech dokonce opticky zvětší danou místnost. Horizontálně zavěšené - opticky se rozšiřuje, vertikálně zavěšené – místnost se prodlužuje. Jsou nejpraktičtější v případě velkých skříní s posuvnými dveřmi, jejichž výška se rovná výšce bytu, nebo zavěšených v prostoru sousedící s průchodem do další místnosti. Rám zrcadla je také velmi důležitý - měl by být jednoduchý a lehký. Lesklé hladké povrchy hrají podobnou roli jako zrcadla - odražené světlo oklame oči a zvětšuje místnost. Sklo používané v lampách, stolních deskách, na nábytku nebo na čelních stěnách zase dává místnostem lehkost a působí dojmem, že jsou otevřené a opticky prostor zvětší.

Dvakrát vybírejte, jednou malujte

Důležitým prvkem uspořádání malého bytu je výběr barev. Platí to pro podlahy, stěny nábytek, textilie a veškeré doplňky. Vyplatí se vybrat jasné, chladné barvy. Reflexní barvy jsou také dobrým řešením. Při použití různých barev v jedné místnosti dávejte pozor, aby nebyly příliš kontrastní nebo tmavé. Podlaha v malém obývacím pokoji by měla být o něco tmavší než strop. V malé kuchyni na některých zdech a na podlaze je dobré dát světlé, velké dlaždice, díky kterým bude místnost vypadat mnohem větší. Skříně a nábytek by měl být v jednotné barvě, bez úchytů. Efekt optického zvětšení nebo prodloužení (rozšíření) interiéru lze dosáhnout také natřením stropů světlejšími barvami, než jaké se používají na stěnách, jakož i natřením svislých nebo vodorovných pruhů na stěny. Foto tapety s perspektivním tématem zase poskytnou hloubkový efekt.

5 triků, jak opticky zvětšit malý byt

Nábytek malý, ale funkční

V malých bytech stojí za to dát na funkční nábytek, ideálně vyrobený na míru, což vám umožní používat výklenky a místa pod parapety pro skříně a police. Pomůže vám nábytek skládací nebo multifunkční. Vyvýšené lůžko, pod nímž je skříň, platforma s pracovištěm, ze kterého lze postel vytáhnout, nebo kus nábytku, který se podle potřeby stává stolem či postelí. Vše pro úsporu místa, maximalizaci využití všech úhlů a přizpůsobení potřebným interiérovým prvkům i každodenním předmětům. Pokud se místo nábytku na zakázku rozhodnete pro nákup z obchodu, vybírejte nízké skříňky, které příliš nepohltí prostor a jsou multifunkční. Například modulární pohovka, pohovka se spací funkcí, lavice s úložným prostorem, skládací nebo stohovací židle, stůl na kolečkách. Použitý nábytek by měl být jednoduchý a lehký. Vyberte spíše menší nábytek než velký a masivní. Pokud kupujete komodu nebo televizní skříň, nechte je stát na nožičkách nebo je zavěste na zeď. To také pomáhá k optickému zvětšení prostoru.

Podlaha bez dělení

V malém bytě vypadá světlá, jednotná podlaha skvěle, takže byste se měli pokusit umístit v celém bytě stejnou podlahu. Interiéry, které hladce přecházejí z jednoho do druhého, vytvářejí dobře promyšlený a soudržný celek. Díky nedostatku dělení vypadá byt mnohem větší. Samozřejmě se to netýká pouze dřevěné podlahy. Totéž můžete udělat s dlaždicemi nebo panely. Uniformní, monochromatické podlahy jsou trendem přímo z newyorských loftů, takže budou skutečným zážitkem pro milovníky průmyslového designu.

Zdroj: Foto: Marián Svítek, Realizace archstyl www.archstyl.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Malá Dřevostavba Easy 24

MODERNÍ A ZÁROVEŇ PRAKTICKÁ KUCHYNĚ

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vybíráme dlažbu na terasu

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Moderní dům s výhledem na řeku

Luxusní maringotka

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock