Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Zaostřeno na interiérové dveře

Zaostřeno na interiérové dveře

Dveře jsou nedílnou součástí naprosté většiny interiérů, oddělují jednotlivé místnosti a části bytů či domů, zajišťují soukromí, slouží jako tepelná i zvuková izolace a také jako designový prvek. Jejich výběr je proto důležitý a ovlivní celkový vzhled interiéru. Podle čeho však dveře vybírat? Parametrů je více než dost!

Čím začít?

U každých dveří je třeba vybrat materiál výplně a povrch. Volit můžeme z několika možností od lehké, levné, současně však málo odolné voštiny přes děrovanou nebo plnou dřevotřísku až po masiv. Se zvyšující se kategorií se zvyšuje pevnost, odolnost a v důsledku i životnost dveří stejně jako např. schopnost izolovat daný prostor proti hluku. Při výběru je tedy vhodné vzít v potaz i to, jak často budou dveře používány a zda bude jejich úkolem skutečně oddělit konkrétní místnost od zbytku interiéru.

I levnější, lehké dveře však mohou vypadat dobře, důležitá je jejich povrchová úprava. Fólie, laminát (existuje v tzv. střednětlaké nebo odolnější, vysokotlaké, variantě), dýha – i tyto materiály se liší odolností, se kterou budou čelit každodennímu provozu. Jsou-li v domácnosti malé děti nebo domácí zvířata, je asi na místě volit odolnější povrchový materiál. Povrch dveří také určuje způsob údržby.

V případě, že budou mít dveře prosklenou část, věnujte pozornost i typu skla. Nejen pokud jsou v domácnosti děti se vyplatí myslet na bezpečnost a volit skla s bezpečnostní fólií. Zvláštním případem jsou potom dveře celoskleněné.

Zaostřeno na interiérové dveře

Otevírání dveří

Z hlediska otevírání lze dveře realizovat jako klasické (ať již jednokřídlé či dvoukřídlé) nebo jako posuvné. Rozhodovat bude v tomto případě estetické hledisko i prostor, který je v daném interiéru k dispozici. Montáž garnýží lze provést do stěny, stropu či jiného stavebního otvoru a v dnešní době je již tichá a snadná manipulace běžným standardem. Důležitým detailem, který podtrhuje výsledný estetický dojem je volba mezi zapuštěným či vystouplým madlem u posuvných dveří i kliky u dveří klasických. Zajímavé řešení potom představuje magnetický zámek, ať již v kombinaci s klikou nebo bezdotykovým ovládáním.

Montáž dveří

Velmi elegantní jsou dveře bez profilované hrany, které jsou v zavřeném stavu v jedné rovině se zárubní. Zvláště v kombinaci s již zmíněným magnetickým zámkem se jedná o řešení, které působí exkluzivním dojmem a je vhodné především pro minimalistické interiéry.

Zvolit je třeba pravé či levé otevírání a také šířku dveří. Příliš úzké dveře se mohou již při dalším nákupu nábytku snadno ukázat jako problém. Obecně pak záleží na dispozici prostoru a stavebních normách.

Výběr dveří není triviální záležitostí a vyplatí se věnovat mu odpovídající pozornost. Odměnou budou funkční dveře, které navíc obohatí interiér i z estetického hlediska.

Štítky: okna / dveře
Zdroj: sapeli.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

KUCHYNĚ VE VYSOKÉM LESKU S JEMNÝMI TŘPYTKAMI

Byt v údolí Jizerek

Světle zelená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Byt pro muže

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Luxusní maringotka

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock