Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Nový život pro půdu - rekonstrukce

Nový život pro půdu - rekonstrukce

Půdní byty se z mnoha důvodů těší velké oblibě a rekonstrukce půdních prostor je tak hojně diskutované téma. Každý, kdo se k ní odhodlá je posléze odměněn originálním bydlením a krásným výhledem. Půdě navíc rekonstrukce vdechne nový život a v řadě případů může být navíc dostupnější alternativou ke koupi pozemku nebo celé nemovitosti. Jaká má ale taková pudní rekonstrukce specifika? Na co je třeba se připravit a čeho se vyvarovat?

Nakládání s prostorem

Na začátku rekonstrukce půdy máme ve většině případů k dispozici poměrně velký, nepřepažený prostor. Bude proto třeba rozmyslet si, zda prostor dělit, nebo jej ponechat vcelku. Možné je samozřejmě obojí, velké otevřené lofty jsou dnes extrémně populární, někdo dá ale přednost soukromí a konzervativnějšímu pojetí bydlení. Důležitá je i výška, ta musí být dostatečná jak v nejvyšším místě (alespoň 230 cm) i v místech zkosení. Je-li půda opravdu vysoká, situace je ještě lepší, neboť bude možné uvažovat i o mezipatře apod.

Trochu přemýšlení bude vyžadovat i rozmístění oken. Ideální je, když dispozice konkrétního prostoru nabízí možnost kombinace střešních oken s klasickými okny ve vertikální pozici. Vertikální okno totiž budete moci pootevřít i při dešti a lze z něj vidět prostor přímo před domem, což střešní okna v některých případech neumožňují. Se střešními okny je obecně třeba zacházet opatrně, na jedné straně byt samozřejmě prosvětlují, na straně druhé mohou v horkých letních dnech proměnit byt v regulérní skleník, stínění je proto nezbytnou součástí, bez které se neobejdete.

Příprava na rekonstrukci

Plány s půdou máte promyšlené a nemůžete se dočkat, až začnete stavět a starý temný prostor se vám bude před očima měnit na krásný, prosvětlený podkrovní byt. Ve většině případů je však třeba nejprve prostor na rekonstrukci připravit. Půda, zvláště pak ve starších domech, sloužila pravděpodobně nanejvýš jako prostor pro odkládání nepotřebných nebo sezónních věcí a z hlediska údržby jí byla věnována malá nebo vůbec žádná pozornost. To znamená, že roky a roky působily na trámy i podlahy vlivy jako vlhkost, dřevokazné houby nebo extrémní teploty v letním období. Je možné, že bude nutné tyto prvky měnit či alespoň zpevnit. V tuto chvíli je také vhodná chvíle na posouzení stavu vlastní střechy, což je při rekonstrukci půdy nezbytný krok.

Na půdách také nebývají vyřešené rozvody a otázka elektřiny, vody či odpadů bude proto patřit mezi prioritní. Zapomenout nesmíte ani na tepelnou izolaci půdního prostoru.

Nový život pro půdu - rekonstrukce

Vlastní rekonstrukce

V této kapitole zmíníme několik obecných tipů týkajících se úpravy půdního prostoru a jeho změny v útulný domov.

Při stavbě příček je nevhodné používat cihly, které se na půdu nehodí především kvůli jejich vysoké hmotnosti. Správnou alternativou jsou lepší lehčí tvárnice nebo sádrokarton, který může díky minerální výplni získat i dobré zvukově izolační vlastnosti a lze z něj modelovat i šikmé stěny, stropy i vyloženě atypické prvky.

Využijte specifický vzhled trámů a pokuste se je integrovat do finální podoby nového prostoru. Trámy mohou kromě své funkční role plnit i roli zajímavého designového prvku a vytvořit zajímavou atmosféru, jedinečnou právě pro půdní prostory.

Půdní prostory jsou již ze své podstaty nestandardní a z toho plyne i potřeba nestandardního vybavení. Minimálně část nábytku bude proto asi třeba objednávat přímo na míru. Již při návrhu na něj proto myslete a navrhujte od začátku svůj nový byt jako celek, včetně nábytku.

Půdní prostory v sobě nabízejí velký potenciál. Máte-li nějaký k dispozici, neváhejte a proměňte jej v opravdový domov.

Zdroj: projekt a vizualizcace CG Forge Studios

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock