Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

V hlavní roli cihly

I v běžném bytě můžete s cihlovou stěnou dosáhnout netradičního vzhledu
I v běžném bytě můžete s cihlovou stěnou dosáhnout netradičního vzhledu

Cihly dokáží dodat interiéru zajímavý industriální nádech. Ten zaujme i v bytě, jenž se nachází v jižní části města São Paulo v Latinské Americe. Hlavním úkolem architekta bylo zvýraznit původní stavební materiály, kterými se vedle cihel stal také beton.

Byt v centru města majitele okouzlil. Hned však bylo jasné, že si bude muset projít důkladnou rekonstrukcí. Zasloužil si otevřenější prostor a více světla, osvěžit se ho nakonec podařilo i řadou dalších zajímavých řešení.

Uspořádání bytu

Kvůli propojení a zároveň sjednocení interiéru došlo v rámci rekonstrukce ke změně dispozic, a to s ohledem na potřeby celé rodiny. Jedna z nadbytečných ložnic se proměnila v kancelář, kuchyni se zase dostalo rozšíření a propojení s obývacím pokojem. Vznikl tak úžasně vzdušný a otevřený centrální prostor bytu. Vstupu do něj přitom nepředchází žádná hala, takže se návštěvníci rázem ocitají v obývacím pokoji. V zadní části této společenské zóny vznikla malá jídelna s výhledem na jednoduchou, ale krásnou knihovnu. Na obývací pokoj navazuje za prosklenými posuvnými dveřmi ukrytá lodžie.

Obývací pokoj s cihlovou stěnou

Obývacímu pokoji propojenému s jídelnou dominuje cihlová stěna doplněná betonem. Díky minimu vybavení, které tvoří zejména jednoduchý televizní stolek suplující tradiční obývací stěnu, mohou tyto nápadité prvky plně vyniknout. Ostatní stěny proto byly ponechány v čistě bílé barvě, a tak příjemně doplňují jak cihlovou stěnu, tak dřevěnou podlahu. V místnosti se svou elegantní kovovou konstrukcí zaujme také nízký konferenční stolek. O pohodlí v obývacím pokoji se stará komfortní sedací souprava opět ve světlých tónech. Na cihlovou stěnu příjemně navazuje prostorná knihovna, do které se vešly jak knihy, tak dekorace. Dostatečný přísun denního světla do této místnosti je umožněn prostřednictvím francouzských oken.

Cihlová stěna prostor příjemně oživuje.
Cihlová stěna prostor příjemně oživuje.
Foto: Rafael Renzo

Působivě zařízená kuchyně a jídelna

Na obývací pokoj navazuje jídelna, která sestává z dřevěného kulatého stolu, který obklopují židle se subtilní konstrukcí a koženým čalouněním. Nad jídelním prostorem je zavěšen jednoduchý bílý lustr. Také kuchyně navazuje na obývací pokoj, i když není jeho přímou součástí. Majitelům toto řešení vyhovuje, jelikož jsou s ostatními členy rodiny v kontaktu, ale zároveň je neruší případný hluk při vaření či mytí nádobí. Kuchyňská linka je vcelku úzká, ale přesto poskytuje dostatečný prostor pro přípravu jídel. Dokonce se k ní vešla menší knihovna, která může sloužit k odkládání kuchařských knih a dekorací. V kuchyni mimo jiné zaujme i dřevěná podlaha prolínající se s azurově modrou dlažbou. Vzniká tak zároveň působivý kontrast materiálů i barev. Kuchyňská linka v jedné rovině sestává z dolního úložného prostoru v bílé barvě, jenž je doplněn o masivní desku z kamene. Na tuto část pak navazuje barový pult se dřevěnými židlemi. Z důvodu, aby prostor nad linkou působil jednoduše, se zde nacházejí jen dvě police. Díky tomuto minimalistickému řešení může naplno vyniknout obklad stěny.

Přečtěte si také

Loftový byt v Rusku

Pro některé je Rusko ještě stále symbolem komunismu a zimy. Víte ale, že jde i o zemi, která má své nezaměnitelné umění? A to i to architektonické. Nyní se mnou nahlédněte do tohoto loftového bytu,…

Domácí kancelář s červenými prvky

Jedna z přebytečných ložnic v bytě byla proměněna na pracovnu. Její hlavní součástí je praktický bílý stůl navržený přes celou stěnu pokoje. Ke zdravému posezení zde vybízejí ergonomické židle a pohodlné křeslo s podnožkou. Po nezbytné práci je tak prostor v domácí kanceláři určen i pro chvíle strávené s knihou. S dřevěnou podlahou ve světlých tónech zde zajímavě kontrastují sytě červené prvky vybavení v podobě kancelářských zásuvek a polic.

Bílé stěny a dřevěnou podlahu oživuje červená barva nábytku
Bílé stěny a dřevěnou podlahu oživuje červená barva nábytku
Foto: Rafael Renzo

Ložnice a koupelna v bílé

Režné zdivo, tentokrát však natřené bílou barvou, bylo vedle obývacího pokoje ponecháno také v ložnici majitelů. Celkově tomuto odpočinkovému prostoru vévodí něžně bílá barva. Na tu plynule navazuje dřevěná podlaha a dřevěné čelo postele spolu s nočními stolky. Postel byla navržena na míru prostoru a její součástí je i čalouněná část čela, která slouží k pohodlnému opření. Atmosféru v místnosti zjemňují mimo jiné až na zem splývající závěsy. Také zařízení koupelny je řešeno na míru prostoru. Působí tak naprosto kompaktním dojmem. Nachází se zde sprchový kout, který byl navržen přes celou šířku koupelny. Od zbylého prostoru jej odděluje bezrámová skleněná zástěna, která interiér koupelny opticky zvětšuje. Koupelnu pak zkrášluje také zajímavá mozaika na stěnách.

Bonusem tohoto už tak velice krásného bydlení je lodžie navazující na obývací pokoj. Zejména v letních měsících se stává opravdu příjemným útočištěm. I tady se objevuje režné zdivo, které doprovází podlaha z dlažebních kostek. Nachází se zde sezení jednoduchých tvarů, ale dokonce i menší venkovní kuchyně.

Foto: Rafael Renzo
Zdroj: www.voaarquitetura.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dřevostavba Easy 78

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Sledujte nás

Nejčtenější články

Bioplynová stanice do vašeho domova

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock