Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dotace na nové solární elektrárny – druhé kolo výzvy je tady!

Dotace na nové solární elektrárny – druhé kolo výzvy je tady!

V průběhu minulého roku vyřizovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) na 274 žádostí firem o dotaci na instalaci nových solárních elektráren a v rámci této výzvy následně poskytlo celkem 612 milionů korun. Program „Úspora energie – Fotovoltaické systémy s/bez akumulace pro vlastní spotřebu“ (UEFS) však pokračuje i letos a ministerstvo na projekty opět vyčlenilo celé 2 miliardy korun. Kdy a jakým způsobem lze o podporu žádat? A liší se nějak podmínky prvního a druhého kola výzvy?

Základní podmínky výzvy

Stejně jako v roce 2017 je výzva určena malým, středním i velkým podnikům, které chtějí realizovat opatření mající za cíl snížení spotřeby energie skrze instalaci fotovoltaických systémů, včetně těch s akumulací energie. Jedná se o systémy pro vlastní spotřebu v rámci daného podniku a projekt musí počítat s maximálním výkonem na úrovni 1  MWp, resp. maximální kapacitou akumulátoru 5 kWh/kW instalovaného výkonu.

Maximální míra podpory závisí, stejně jako v mnoha jiných případech, na velikosti podniku a pohybuje se v rozmezí od 60% pro velký podnik až po 80% celkových nákladů v případě malého podniku. O dotace potom mohou podniky žádat od 2. ledna až do 30. dubna letošního roku.

Hlavní rozdíly mezi prvním a druhým kolem výzvy

Ti žadatelé, kteří se v minulém roce podrobně seznámili s pravidly žádosti o dotaci v diskutovaném programu, naleznou v aktuální verzi výzvy některé rozdíly. Tím nejvýznamnějším je změkčení podmínek pro přetoky nespotřebované elektřiny. Zatímco v roce 2017 nesměly přetoky překročit 20% ročního objemu vyrobené elektřiny, aktuální výzva dovoluje přetoky na úrovni 30%.

Mezi další změny patří i rozšíření seznamu uznatelných nákladů, kromě dlouhodobého majetku (hmotného i nehmotného) a inženýrských či projektových činností je nyní možno využít dotačních prostředků i na energetický posudek. Větší volnost nabízí také možnost realizovat za určitých podmínek projekt i v rámci objektů neevidovaných v katastru nemovitostí. Na druhou stranu je nyní nutné projekt realizovat do dvou let namísto 3 let jako v roce 2017 a příjemce čeká průběžné vyhodnocování, které bylo v rámci minulé výzvy vázáno až na konec čerpání.

Pro zájemce je zde samozřejmě web státní Agentury pro podnikání a inovace, kde mohou nalézt opravdu všechny potřebné informace.

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

KUCHYNĚ VE VYSOKÉM LESKU S JEMNÝMI TŘPYTKAMI

Byt v údolí Jizerek

Světle zelená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Byt pro muže

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock