Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dotace na nové solární elektrárny – druhé kolo výzvy je tady!

Dotace na nové solární elektrárny – druhé kolo výzvy je tady!

V průběhu minulého roku vyřizovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) na 274 žádostí firem o dotaci na instalaci nových solárních elektráren a v rámci této výzvy následně poskytlo celkem 612 milionů korun. Program „Úspora energie – Fotovoltaické systémy s/bez akumulace pro vlastní spotřebu“ (UEFS) však pokračuje i letos a ministerstvo na projekty opět vyčlenilo celé 2 miliardy korun. Kdy a jakým způsobem lze o podporu žádat? A liší se nějak podmínky prvního a druhého kola výzvy?

Základní podmínky výzvy

Stejně jako v roce 2017 je výzva určena malým, středním i velkým podnikům, které chtějí realizovat opatření mající za cíl snížení spotřeby energie skrze instalaci fotovoltaických systémů, včetně těch s akumulací energie. Jedná se o systémy pro vlastní spotřebu v rámci daného podniku a projekt musí počítat s maximálním výkonem na úrovni 1  MWp, resp. maximální kapacitou akumulátoru 5 kWh/kW instalovaného výkonu.

Maximální míra podpory závisí, stejně jako v mnoha jiných případech, na velikosti podniku a pohybuje se v rozmezí od 60% pro velký podnik až po 80% celkových nákladů v případě malého podniku. O dotace potom mohou podniky žádat od 2. ledna až do 30. dubna letošního roku.

Hlavní rozdíly mezi prvním a druhým kolem výzvy

Ti žadatelé, kteří se v minulém roce podrobně seznámili s pravidly žádosti o dotaci v diskutovaném programu, naleznou v aktuální verzi výzvy některé rozdíly. Tím nejvýznamnějším je změkčení podmínek pro přetoky nespotřebované elektřiny. Zatímco v roce 2017 nesměly přetoky překročit 20% ročního objemu vyrobené elektřiny, aktuální výzva dovoluje přetoky na úrovni 30%.

Mezi další změny patří i rozšíření seznamu uznatelných nákladů, kromě dlouhodobého majetku (hmotného i nehmotného) a inženýrských či projektových činností je nyní možno využít dotačních prostředků i na energetický posudek. Větší volnost nabízí také možnost realizovat za určitých podmínek projekt i v rámci objektů neevidovaných v katastru nemovitostí. Na druhou stranu je nyní nutné projekt realizovat do dvou let namísto 3 let jako v roce 2017 a příjemce čeká průběžné vyhodnocování, které bylo v rámci minulé výzvy vázáno až na konec čerpání.

Pro zájemce je zde samozřejmě web státní Agentury pro podnikání a inovace, kde mohou nalézt opravdu všechny potřebné informace.

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Studie minimálního interiéru

Modulový dům pro maminku

Kuchyně v šafránově žluté barvě

Předsíň na Praze 9

Rodinný dům Brno

Interiér Kozlovice

Sledujte nás

Nejčtenější články

Přineste si jaro domů

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Rekonstrukce domu pro mladou rodinu

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vybíráme dlažbu na terasu

Malebná chaloupka pod Krakonošovem

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock