Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Romantika krbu v dřevostavbě?

Romantika krbu v dřevostavbě?

Reálný svět prakticky v žádném svém aspektu příliš nepřeje lidem, kteří vyhledávají jen jednoznačná a obecně platná řešení. Zlidovělé tvrzení o tom, že svět není černobílý, je maximálně pravdivé a o jeho platnosti se mohou přesvědčit nejen historici či politici, nýbrž třeba i majitelé dřevostaveb, kteří by rádi vyřešili problém vytápění svého obydlí. Ačkoliv patří otázka „Mám si pořídit raději krb nebo krbová kamna“ k těm častým, neexistuje na ni jasná odpověď. Ta vždy závisí na okolnostech a majitel domu si nejprve musí zodpovědět celou řadu otázek. Jaké jsou ty nejdůležitější?

Jak na topení v dřevostavbě?

Výběr topného systému by měl v případě dřevostaveb mimo jiné odrážet jejich specifické vlastnosti jako je poměrně vysoká rychlost s jakou je lze vytopit (případně přetopit, pokud je topný výkon příliš velký). Obecně lze uvažovat prakticky všechny druhy topných systémů, od tepelných čerpadel či elektrokotlů po solární panely nebo plynové kotle. Velmi často potom přichází na řadu i úvahy o pořízení krbu nebo krbových kamen, díky nízkým provozním nákladům, dostatečnému výkonu i faktu, že se pro mnoho domů či chat může jednat o velmi zajímavý designový doplněk. A právě na ně se následující odstavce zaměří především.

Krb či krbová kamna?

Jak již bylo řečeno, krby či krbová kamna mají potenciál vytopit prakticky každou dřevostavbu a dokáží výrazně obohatit její interiér. Rozdíl mezi těmito dvěma řešeními je v topeništi, které mají krby otevřené, zatímco krbová kamna uzavřená za skleněnými dvířky. Krby jsou navíc pevnou součástí stavby a jejich výkon nelze regulovat, krbová kamna regulovat lze a za určitých podmínek je možno je i přestěhovat. Zajímavou možnost potom nabízí i instalace připojeného tepelného výměníku na radiátorový nebo podlahový rozvod tepla.

V potaz je třeba brát i účinnost spalování paliva. Uzavřená krbová kamna mají řízený přívod vzduchu a díky tomu i výrazně vyšší účinnost (až 70%) ve srovnání s otevřeným krbem. Při výběru konkrétního řešení je tak třeba se nejprve rozhodnout pro jeden ze dvou zmíněných typů topidel. Výhody krbu spočívají spíše v obtížněji hodnotitelných parametrech jako je vytváření romantické atmosféry spojené s vůní dřeva a praskáním ohně, jsou proto vhodné pro chaty a sruby či jako topidlo doplňkové.

Romantika krbu v dřevostavbě?

Další zásadní volbu představuje rozhodování mezi jednoplášťovým a dvouplášťovým topidlem. Zatímco jednoplášťové topidlo přenáší tepelnou energii především vyzařováním tepla do prostoru (tj. sáláním), dvouplášťové řešení přidává ohřev vzduchu mezi dvěma vrstvami pláště a jeho přirozenou cirkulaci na základě rozdílných hustot studeného a teplého vzduchu. Pokud je to v konkrétním případě relevantní, je na místě si při výběru uvědomit, že sálavé teplo je obecně vhodnější pro alergiky, konvekční teplo se na druhou stranu vyznačuje rychlejším náběhem a možností přenosu tepla i do vzdálenějších místností. Platí nicméně i to, že všechna topidla ve skutečnosti kombinují oba způsoby přenosu tepla, jejich označení tím či oním způsobem je spojeno spíše s poměrem obou způsobů transportu tepla v konkrétním případě.

Parametrů pro výběr topidla je jistě mnohem více, zmínit lze např. možnost vícestupňového spalování u krbových kamen. Roli bude hrát také design, na výběr je ale množství modelů, ze kterých si jistě vybere každý zájemce, ať již preferuje klasický či spíše modernější styl. Krby a krbová kamna do dřevostaveb určitě patří, konkrétní výběr je ale na vás.

Zdroj: www.facebook.com/svila25/

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock