Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Komfortní dřevostavba s funkčním interiérem

Komfortní dřevostavba s funkčním interiérem

„Hytte“ je dřevěná bouda, která se využívá k rybářským nebo lyžařským výletům. V Norsku ji vlastní více než čtvrtina obyvatel. Proto není divu, že si manželský pár pocházející z USA a přestěhovaný do Osla norský životní styl tak zamiloval, že si jednu takovou „chatu“ nechal postavit. Scott Young a Christine Griffin Young se však tradicí neřídili a nechali si postavit naprosto komfortní hytte.

Hytte v moderním provedení

Geolog Scott Young se se svojí rodinou přestěhoval do norského Osla již před sedmi lety. Všem se tato životní změna líbila – Norsko jim naprosto učarovalo. Rodina si ve svém volném čase oblíbila rybaření a lyžování, zkrátka si chtěli užívat rodinné zábavy v nedotčené přírodě. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se jim omrzí krátké návštěvy v přírodě a půjdou ve šlépějích Norů, kteří si v přírodě staví Hytte. Manželé si pro stavbu vybrali místo na sever od Osla, které je od jejich městského domova vzdáleno zhruba hodinu cesty.  Na místo se dostanou i na kole nebo na lyžích po lesních stezkách během pár hodin. Na stavbě domu s názvem Mylla pracovalo studio Mork-Ulnes, jež sídlí v Oslu a San Franciscu.

„Domek je tak malý, že jsme chtěli vytvořit co nejvíce multifunkční nábytek. Kuchyňský ostrůvek je zároveň i lavice k jídelnímu stolu, všechny postele mají úložný prostor, prostor nad koupelnou je využíván jako herna pro děti,“ říká Lexie Mork-Ulnes.

Funkční prázdninové bydlení

„Jako Američané jsme neměli žádné předpojaté představy o tom, jak by měla „hytte“ vypadat či jak by měla fungovat. Proto jsme dali architektům plnou důvěru a jediné požadavky, které jsme měli, se týkaly zařízení,“ vysvětluje Christine. Nutno uznat, že se architekti ke své výzvě postavili bravurně. Museli vytvořit a přetvořit tradiční, jednoduše vybavenou stavbu s půdorysem rozčleněným na malinkaté místnosti soustředěné podél chodby v moderní domek, kde bude radost trávit prázdniny a víkendy bez úkoru na kvalitu ubytování. Nakonec vytvořili domek, který si svoji užitkovou funkci i kompaktnost zachoval, změnilo se však uspořádání domu tak, aby působil lépe.

Komfortní dřevostavba s funkčním interiérem

Najde se zde vše potřebné

Na prostoru o velikosti 84 metrů čtverečních tak vznikly tři ložnice, obývací pokoj, kuchyň, ale i dvě malé, zato plně vybavené koupelny. „Chtěli jsme vytvořit čistý a jednoduchý interiér, a proto jsme použili pouze dva materiály – bělenou borovicovou překližku a beton,“ tvrdí architektka.

V tomto krásném domku je vše, co by si mohla mladá rodina přát. Prostor je propojený, avšak poskytuje dostatek soukromí všem členům rodiny. Vyznačuje se svojí jednoduchostí, ale zároveň promyšleností. Součástí domu je i sauna, která zahřeje vždy, když to obyvatelé domu potřebují.

„Půdorys ve tvaru větrníku vychází ze specifik místního klimatu, z přání majitelů oddělit ložnice tak, aby bylo zajištěno soukromí, a ze snahy nabídnout z každé místnosti unikátní výhled. V tomto ohledu je budova velmi přímou odezvou na kontext, ve kterém vznikla,“říká architekt.

 

Zdroj: www.morkulnes.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Rady do malé zahrady

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock