Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Chata v náručí švýcarských hor

Chata v náručí švýcarských hor

Velice přitažlivým ztělesněním moderní architektury je chata s úchvatným výhledem na švýcarské hory. Ve Vollèges, obci frankofonní části Švýcarska, totiž pod taktovkou architekta Romaina Pellissiera ze společnosti Alp'Architecture Sàrl vzniklo nadčasové bydlení plné tepla, slunce i inspirace.

Dle místních tradic

Díky časovému a finančnímu omezení vyrostla tato stavba v náručí švýcarských hor už za osm měsíců. Místní předpisy o poměru použití dřeva a zdiva na fasádách vedly k zamyšlením nad tím, jak prakticky i esteticky tyto materiály zkombinovat a přitom se vyhnout zažitým stereotypům.

Chata plná světla a prostoru

Chata utopená mezi zasněženými vrcholky švýcarských Alp v sobě umně kombinuje moderní i klasické prvky, čímž vzniká přitažlivě nadčasový celek.  Doslova od podlahy je prohřátá příjemnou texturou dřeva, která dovnitř přináší nádech severského stylu. Ten přitom však nestudí, ale hřeje. Může za to nejen vhodně vybrané vybavení, ale především velké prosklené plochy, kterými se do chaty dostává obrovské množství světla. Celek je tak teplý, svěží a úžasně propojený s okolní přírodou. Vzdušnosti interiérů přitom účinně napomáhají i vysoké stropy.

Světlé odstíny, hřejivé dřevo

Kromě vkusně využité černé barvy není v této švýcarské chatě příliš prostoru pro barevné experimenty. Inspiraci hledá v přírodních tónech, a tak se odstíny, kterými se míhá všudypřítomné dřevo, objevují i na řadě doplňcích. K těm patří závěsy spadající až na zem či závěsné lampy. Ústřední barvou interiéru je tedy béžová, které sekunduje šedá a černá barva. Dvě posledně zmíněné barvy nepůsobí vůbec rušivě, jejich studenost navíc příjemně ohřívá světlá textura dřevěných obkladů.

Chata v náručí švýcarských hor

Moderní i tradiční prvky

Kouzlo téhle chaty spočívá především v jejím ohlédnutí za starými časy a zároveň v nakročení k těm současným. Z exteriéru moderně vyhlížejí především velká okna a otevřené terasy. Uvnitř je pak z některých místností cítit rovnováha a klid, jinde na sebe pozornost upoutají poněkud výstřednější prvky. Velice přitažlivý je pak vznikající kontrast mezi tradicí a modernitou, který se opakuje snad ve všem místnostech. Stačí se podívat například na kuchyni laděnou převážně do černé barvy, kterou doplňuje pozoruhodně řešený masivní stůl se skleněnou deskou. I tady tak může příhodně vyniknout překrásná textura dřeva se všemi svými nedokonalostmi, které naopak získávají na ceně. Vedle moderního nábytku se zde skvěle vyjímají tradiční řemeslné kousky.

Překrásné výhledy

Chata působí dojmem, jako by byla stvořena pro pozorování majestátních hor a pokorných údolí, kdykoliv se ráno nebo zvečera dostaví chuť na chvilku strávenou s šálkem kávy v teple domova. Skýtá dechberoucí výhledy z vysoce komfortního prostředí, které dýchá minimalismem, čistotou a notnou dávkou inspirace. Ne nadarmo zde vznikly hned tři terasy, z nichž každá nabízí různou kvalitu prostoru a sílu slunečního svitu. K inspiraci i odpočinku pak vedle teras poslouží i četná zákoutí uvnitř domu, která vedle pozorování přírody vybízí třeba ke čtení oblíbených knih.

Zdroj: www.alparchitecture.ch

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

ZLATÁ KUCHYNĚ SYKORA

Pasivní Vila dům ve svahu Podolanka

Vzorový byt Zlatá stoka

Realizace moderního bytu

Praha Štěpánská

Praha Španělská

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Žít v chalupě po celý rok? V této byste chtěli žít taky

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock