Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Krásný dům kombinující tradici s modernou

Tento moderní dům dokonale zapadá do horské krajiny. Architektům se podařilo dokonale kombinovat, současný design, s prvky tradiční architektury.
Tento moderní dům dokonale zapadá do horské krajiny. Architektům se podařilo dokonale kombinovat, současný design, s prvky tradiční architektury.

Zbrusu nový dům v Kościelisku, centru polských Tater, dokonale zapadá do horské krajiny. Architektům se v jeho případě perfektně podařilo zkombinovat současné prvky s těmi tradičními. Vzniklo tak působivé bydlení s respektem k historii a s překrásnými výhledy do přírody.

O spojení starého s novým se postarali architekti Jan Karpiel Bułecka a Marcin Steindel ze studia Karpiel Steindel Architecture. V krásném horském prostředí tak na užitné ploše o velikosti 246 m2 vzniklo nadčasové bydlení splňující náročné požadavky na komfort. Při návrhu domu však byly použity také regionální prvky, které toto bydlení úzce propojily se stávající zástavbou.

Modřínový rám, kamenné základy

Dům obklopený stromy svým charakterem plynule navazuje na okolní tradiční architekturu. Zaujme mimo jiné moderním zpracováním okapů, typického prvku architektury regionálních horských staveb. Tradiční střešní krytina však v tomto případě byla nahrazena moderním modřínovým rámem, který tvoří i zastřešení suterénu domu. Díky tomuto zajímavému řešení vznikl základ pro balkóny, které si obyvatelé domu tolik přáli. Přirozenou krásu domu přitom umocňují základy z kamene získaného ze zdejší oblasti. Moderní dům tak odkazuje na místní tradici, kdy se kameny kladou jeden po druhém na sebe, a to bez potřeby malty. Vzniká tak působivá mozaika dřeva a kamene, která příjemně zapadá do svého bezprostředního okolí.

Majitelé si přáli moderní domov, který zúročí především nádherné výhledy do okolní krajiny a poskytne dostatek místa a pohodlí pro rodinu.
Majitelé si přáli moderní domov, který zúročí především nádherné výhledy do okolní krajiny a poskytne dostatek místa a pohodlí pro rodinu.
Foto: Krystian Morawetz

Moderní dům s tradičními prvky

Dům z modřínového dřeva je navržen tak, aby odrážel světlo dopadající na verandu. Tím se stará o tepelnou pohodu v interiéru nejen během teplých měsíců. Toto příjemné moderní sídlo vystupující z pozadí sousedních budov je plné zřetelných výpůjček z tradiční místní architektury. Důmyslně zakomponované regionální prvky umožnily využití při návrhu plně moderního domu, a to bez narušení genia loci. Do okolní krajiny tak vyhlíží nadčasové bydlení, které však nezapomíná na odkaz tradiční architektury.

Interiér zajímavě řešeného domu disponuje řadou velkých oken, a tak do něj proudí dostatek denního světla. Velké prosklené plochy navíc propojují interiér domu se zahradou a zaručují mu i překrásné výhledy do daleké přírody. Přesto je v interiéru zaručen dostatečný pocit soukromí. Zahrada vyhlíží stejně jednoduše jako samotný dům. Také v ní hraje hlavní roli kámen. Jistá divokost je tomuto domu a jeho okolí vlastní, přičemž nejvíce vynikne v zimních měsících. Všechno kolem zasype sníh a dům tak působí, jako kdyby stál na samotě. Odvážnou krásu jeho umístění pak ještě více umocňují dechberoucí výhledy na vzdálené, a přece tolik blízké štíty hor.

Foto: Krystian Morawetz
Zdroj: www.karpielsteindel.eu

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock