Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Roubenka s wellness v Orlických horách

Roubenka s wellness v Orlických horách

Chalupa působící dojmem, že zde stojí odnepaměti, pamatuje jen pár let a díky architektům z ateliéru I.D.ARCH hrdě odkazuje na původní roubenou stavbu, která musela být kvůli dřevomorce srovnána se zemí.

Komplikace hned v počátku

Když si pětičlenná rodina kupovala chalupu v Orlických horách, doufala, že bude stačit k její renovaci jen pár nutných oprav a roubenka bude záhy obyvatelná. Skutečnost však byla jiná. Po důkladných mykologických průzkumech se přišlo na to, že je celá stavba drasticky napadena dřevomorkou a nezbude než ji zbourat a postavit znovu. Naštěstí mají majitelé mezi přáteli architekty Ivanu Dombkovou a Rosťu Černíka z ateliéru I.D.ARCH, což jim významně pomohlo v jejich dalším počínání. Chtěli navrhnout roubenku co nejpodobnější té původní, která by ale dispozičně odpovídala jejich představám. Nastaly dlouhotrvající spory s ochranáři, přičemž dle slov architektů „Měli úředníci problém s přístavbou vikýřů, nelíbilo se jim ani použití tradiční střechy z poctivého dřevěného šindele." Ochranáři doporučovali použít střešní výklopná okna a plechovou střechu, což se architektům jevilo jako nesmyslné. „Tehdy jsme to všichni málem vzdali: stáli jsme před prožraným domem a za poměrně hodně peněz jsme měli postavit zcela od základů něco, co se investorovi ani nám nelíbilo a bylo plné ústupků a kompromisů. Vymykalo se to logice”, uvádí Černík. Naštěstí se postupně podařilo prosadit původní návrh, a mohlo se tak začít budovat. Na stavbě se podílela stavební firma specializující se na roubené chalupy. Stavba zabrala dva roky, přičemž interiér byl hotový za 4 měsíce. Umístění chalupy v horách s sebou neslo i komplikace při dopravě materiálu, což potvrzují i slova architektů.: „V zimě jsme jednou převáželi nábytek za pomoci čtyřkolky se sněžnými pásy.“ 

Roubenka s wellness v Orlických horách

Přírodní materiály a nábytek na míru

Celé stavbě dominují přírodní materiály. Kamenné zdi v kombinaci se dřevem harmonicky korespondují s usazením chalupy v horské přírodě. V interiéru byl znovu využit kámen ze zbořené roubenky. Architekti v duchu bývalé roubenky ponechali i u novostavby malá tabulová okna. Vyjma dvou starožitných skříní a židlí u jídelního stolu navrhovala veškerý nábytek Ivana Dombková. Vše bylo zpracováno tak, aby se při realizaci na stavbě plynule střídaly jednotlivé profese od elektrikářů, saunařů, krbařů, tesařů a dalších pracovníků. V chalupě je podlahové vytápění, teplo proudí z elektrokotle a zároveň se lze příjemně ohřát i u krbu.

Chalupa umožňuje nocleh pro spoustu přátel

Přestože se původně počítalo v roubence s pětičlennou rodinou, bez problémů tu může nocovat i 15 lidí. Nocleh je totiž možný i na galerii. Z přízemí, které tvoří hlavní obývací místnost fungující jako jídelna i kuchyně, se po ocelových schodech vystoupá do prvního patra, kde najdeme 3 ložnice, koupelnu a menší pokoj umožňující vstup na půdu, kde se dá také přespat. Pod vikýřem, na němž architekti v návrhu trvali, vznikl v koupelně ideální prostor pro sprchu a v ložnicích zase pro postele. 

Wellness se saunou přímo v horách

Do horské chalupy se vešlo i luxusní wellness s parní i finskou saunou, vířivkou a přístupem k bazénku. Majitelé si saunu mohou nechat rozehřát na dálku, aby do ní hned po příjezdu do chalupy mohli vplout. Vířivka je vizitkou známé české firmy USSPA z Dolní Dobrouče, která je vyrábí přes 20 let a zajišťuje k nim i perfektní servis.

Zdroj: www.bydlo.cz/ID_arch

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dětský pokoj, Praha

Rodinný dům s velkou terasou v Plzni

Obývací pokoj v Hřibojedech

Ložnice pro ASKO

Kuchyně v Brně

Refresh Litoměřice

Sledujte nás

Nejčtenější články

Zpustošenou stodolu proměnili v kouzelné místo

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Dům na kopci s úžasným výhledem

Rodinný dům na dně zavřeného lomu

Modulární dům ve stylu anglického venkova

Malý dřevěný dům vsazený do zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock