Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

150 let starou stodolu přenesli a zrekonstruovali

150 let starou stodolu přenesli a zrekonstruovali

Atraktivní proměna zachránila historickou stodolu v Rakousku, která již byla dlouho nefunkční, nepoužívaná a opuštěná. Odvrátili ji od téměř jistého zániku. Nacházela se v opravdu hrozném stavu a je až z podivem co se z ní za pár měsíců stalo. Výsledek? Dům pro mladou rodinu!

Šance na druhý život

Mnozí by nad touto stodolou mávli rukou a nechali ji zbourat. Její majitelé v ní uviděli potenciál a chtěli zachovat alespoň část její historie a toužili v ní bydlet. Některé části bylo nutné zlikvidovat, jiné se šly zachovat. Proměny se chopili architekti ze studia Madritsch PFURTSCHELLER a zrekonstruovanou stodolu nazvali ,,Dům Moser".

Stopadesátiletá stodola byla na svém původním místě citlivě rozebrána a přemístěna na nový pozemek, přibližně o osm set metrů dál. Výsledkem je rodinný dům z vnější strany téměř nezměněn, nesoucí odkaz historie a kultury. Zevnitř byla naplněna zbrusu novým životem, přírodními materiály a rozdělena v jednotlivé místnostmi k bydlení. Takto dostala šanci na druhý život a je uchráněna od rozpadu a demolice.

Rozebrali a přenesli

Přemístit stodolu a využít její zachované historické části, aby byl ponechán její charakter nebylo jednoduchou záležitostí. Architekti to spíše nazvali vesmírným programem. Původní materiály a prvky po ošetření zakomponovali do nových částí interiéru a dali jim nový smysl. Stávající struktura ručně vyřezávaných prahů, sloupů, nosníků, příček, trámů a krokví vyrobených ze smrkového dřeva byla umístěna na nový betonový základ. Zachované části tak tvoří kostru a vnější plášť nového domu.

Pro každodenní život

Nové konstrukce neplní pouze statickou funkci, ale zajišťují stavebně fyzikální parametry domu. Sendvičová konstrukce stěn a stropů (překližka - minerální vlna - překližka) plní z vnitřní strany i pohledovou funkci. Smrková překližka je použita i jako podlahová krytina. Tepelná izolace je zajištěna také třívrstvým sklem a malým počtem oken a dveří. Topení je v domě zajištěno kachlovými kamny na dřevo. Ohřev vody je prováděn elektrickým ohřevem vody s tepelný čerpadlem.

Pokud jde o dispoziční řešení, v přízemí se nachází spojený obývací pokoj s kuchyní a jídelním koutem, technická místnost a koupelna s WC. Z obývacího pokoje lze vyjít na krytou terasu s příjemnou bylinkovou zahrádkou a prostorem určeným k posezení nebo hře dětí. V patře se nachází prostorná galerie a čtyři další místnosti, především soukromého charakteru, jako jsou ložnice a dětské pokoje.

Dům Moser je zajímavým příkladem, jak v starém může vyrůst nový moderní život. Je pokračováním tradic, krokem vpřed se vstřícným postojem k tradiční architektuře. Vytváří zajímavé spojení mezi historií a budoucností, zároveň je to objekt malý a energeticky úsporný, vhodný jako bydlení pro mladou rodinu. Přeměna mu dala nejen zcela nový význam, ale i hodnotu.  

Zdroj: madritschpfurtscheller.at

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock