Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Prosklená chata pod hvězdným nebem italských Alp

Prosklená chata pod hvězdným nebem italských Alp

Pro všechny, kteří kvůli těsnému sepětí s přírodou milují spaní pod širákem, vymysleli italští architekti Fabio Vignolo a Francesca Turnaturi unikátní prosklenou chatu s názvem Immerso, což doslova znamená „ponoření“. Tedy ponoření do přírody a také do sebe sama. Pobyt v této prosklené chatě je totiž splněným snem pro všechny, kteří rádi usínají pod nebem plným hvězd.

Minimalistická prosklená chata

Prosklená chata Immerso je koncipována jako dočasný moderní úkryt, který nabízí docela nový způsob požitku z okolní přírody. Na rozdíl od dobrodružného spaní pod širákem totiž své nocležníky uchrání nejen před nepřízní počasí, ale také před komáry či stády krav. V chatě, která na první pohled připomíná jednoduchý koncept tiny housu, totiž můžete na všechny tyto problémy zapomenout a plně si užívat milionů hvězd nad hlavou. Z důvodu absolutního prožitku chata obsahuje jen to nejnutnější. Výhledy do přírody nejsou rušeny nadbytečnými úložnými prostory a dekoracemi. Mimo stěn, střechy a podlahy tak vlastně tento tiny house nic jiného nenabízí. Přesto však splňuje to zásadní, o čem se mnohým romantikům zdá – dopřává jim trávení času uprostřed přírody, navíc ale v klidu a bezpečí.

Pod hvězdným nebem italských Alp

Krásu této unikátní prosklené chaty umocňuje její posazení do náruče majestátních horských masivů. Horský vzduch všude kolem a hebká tráva pod nohama jsou tak dalším bonusem, na který chata Immerso láká své obyvatele. Přesto se však jedná spíše o zasklenou ložnici než o plnohodnotné bydlení. Vnitřní prostory se totiž rozkládají na omezené ploše o pouhých 6 m2. Architekti však ani nechtěli vytvořit z tohoto tiny housu klasickou horskou chatu, šlo jim spíše o to, aby vznikla unikátní horská ložnice s transparentní střechou a transparentními stěnami. Tu pak nasměrovali do krásného prostředí v dosahu horského městečka La Morra v Pian dell’Alpe, které svým návštěvníkům nabízí nebe bez mráčku.

Interiér chaty je extrémně minimalistický
Interiér chaty je extrémně minimalistický
Foto: Immerso Glamping

Konstrukce prosklené chaty

S výjimkou transparentních dílů není tato chata vlastně designově ničím výjimečná. Její konstrukci tvoří prefabrikované březové trámy spolu s překližkou, a tak se dá postavit vcelku snadno a bez nutnosti složitějších nástrojů. Těch je zapotřebí až při montování předních dvojitých dveří a bočních transparentních stěn. Hlavní roli u této chaty přitom hraje lehké a dostatečně odolné plexisklo, které v případě střechy a stěn umožňuje těsné sepětí s okolním prostředím. Inovativní materiály si zde perfektně rozumí s tradičním stavebním materiálem, kterým je dřevo. Díky jeho prefabrikaci došlo k tomu, že se celý objekt o to více zaměřuje na udržitelnou budoucnost. Tato chata však šetří nejen přírodu, ale také čas. Čtyři lidé ji zvládnou smontovat do dvou hodin.

Prosklená chata pod hvězdným nebem italských Alp
Foto: Immerso Glamping

Romantický úkryt uprostřed přírody

Přestože je tato prosklená chata zařízena minimalisticky, nabízí svým obyvatelům jistý stupeň komfortu. Interiér chaty tak sestává z manželské postele, konferenčního stolku a úložného prostoru pro zavazadla. O dostatek soukromí se zde v případě potřeby starají závěsy tmavé barvy. A pro ty, kteří si i pod prosklenou střechou chtějí užít trochu dobrodružství z časů nocování pod širákem, je tu ještě jedna z výhod této chaty, která se však pro některé méně dobrodružné duše může stát nevýhodou. Chata Immerse totiž není ani izolována ani vytápěna. Nabízí sice lepší tepelný komfort než při spaní pod širákem, přesto je v ní ale třeba v případě chladnějšího počasí počítat s kvalitním spacákem a teplým oblečením. Požitek z usínání je však díky tomu o to dobrodružnější.

Kočovná chata

Jelikož ne pro každého je prosklená chata obklopená masivy italských hor tím pravým ořechovým, její tvůrci plánují, že ji nechají po světě kočovat. Přece jen je její montáž rychlá a jednoduchá, a tak je možné chatu snadno převážet z místa na místo. Zatímco se tedy chata v létě ocitne ve vysokohorských oblastech, na podzim zavítá na vinice v Langhe. V zimě se zase zabydlí v olivových hájích v Puglii a na jaře navštíví severní Sardinii. V budoucnu se navíc počítá i s tím, že by se podoba této minimalistické ložnice měla proměnit na opravdové plnohodnotné obydlí, které svým obyvatelům zajistí skutečný komfort.

O tom, že pobyt v proskleném minidomku v cizích krajích není jen bláhový sen, svědčí finančně přístupná částka, za kterou je nabízen. Ta začíná na 89 dolarech, tedy přibližně na dvou tisících korun za jednu noc. Ničím nerušené usínání pod nebem plným hvězd je tak k dispozici všem, kteří si chtějí užít dobrodružství, romantiku i krásnou přírodu.

Prosklená chata pod hvězdným nebem italských Alp
Foto: Immerso Glamping
Prosklená chata pod hvězdným nebem italských Alp
Foto: Immerso Glamping
Foto: Immerso Glamping

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock