Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dřevostavba s rámovou konstrukcí z Japonska

Dřevostavba s rámovou konstrukcí z Japonska

V působivé japonské lokalitě Kamiaraya vyrostl dům pro čtyřčlennou rodinu, který je poctou dřevu v celé své kráse. Při pohledu z ulice vypadá vcelku nenápadně, uvnitř však rozehrává hru tohoto ničím nenahraditelného materiálu.

Dům vděčí za svůj osobitý charakter architektonickému studiu Kazuto Nischi Architects. Vedoucí architekt Kazuto Nischi si dal za cíl vytvořit dynamické bydlení, ve kterém by docházelo k setkávání rodiny a přátel, ale jemuž nebude chybět ani soukromý koutek pro každého. Dům oslavující krásu dřeva vznikl v klidné vilové čtvrti. Svým atypickým vzhledem osvěžuje tradiční vilovou zástavbu, zbytečně však na sebe neupozorňuje.

Rámová dřevostavba

Dům zaujímající plochu 103 m2 je dřevostavbou s rámovou konstrukcí. Právě rámová konstrukce je běžně používaným, tradičním typem konstrukčního systému dřevostaveb. Stále přitom dochází k rozšiřování a zdokonalování této tesařské technologie výstavby. Samonosnou konstrukci obvykle tvoří jednotlivé opláštěné dřevěné prvky. Stojky plní statickou funkci, a to převážně ve svislém směru. Tyto prvky, obvykle rozmístěné v modulu 600-625 mm, bývají zapuštěny do vodorovného dolního a horního pásu. Kompaktní dřevěný celek pak vytváří stabilní rám, který dává vzniknout pojmenování tímto specifickým způsobem postavené dřevostavby. Opláštění rámu velkoplošným materiálem působí staticky v horizontálním směru, čímž dochází k fixaci spojek pro klopení do stran. Rám je tak dokonale tuhý ve všech směrech.

Dynamický dům s vůní dřeva

Subtilnost a laskavost dřeva ukazuje i poněkud netradiční japonský dům, který odráží lásku majitelů k tomuto příjemnému materiálu. Stěny uvnitř domu jsou sjednoceny lauanským dřevem. To odkazuje na dřeviny z jihovýchodní Asie a označuje se také jako filipínský mahagon, ačkoliv nemá s pravým mahagonem nic společného. Toto dřevo je natřeno stříbrnošedou barvou proto, aby vedlo denní světlo tam, kde je ho nejvíc zapotřebí. Díky hojnosti dřeva působí bydlení v japonském domě jako hřejivá náruč přírody. A podle architektů se zdá, jako by v něm člověk seděl přímo ve stínu stromů. Dům je plný prodloužených stolů, pracovních ploch, schodů a lavic. To všechno je ze dřeva. To všechno také zvýrazňuje dynamičnost celého interiéru. Pokud chtějí, mohou mít obyvatelé domu stále přehled o dění v domě. Napomáhá tomu především atrium umístěné nad obývacím pokojem, jehož prostřednictvím dochází k propojení jednotlivých místností. Zábradlí v tomto případě plní také poněkud netradičně funkci prodloužených dřevěných stolů, což opět napomáhá vzájemným kontaktům.

Dřevostavba s rámovou konstrukcí z Japonska
Foto: Ippei Shinzawa

Světlý a prostorný interiér

Vedle hřejivého dřeva, které činí tento interiér natolik útulným, je zde také velká míra přirozeného světla. Proniká sem okny a rozmanitými průhledy, které jsou hravě rozmístěny po celém domě. Uvnitř tak dochází k zajímavé hře světla, které si s dřevem a bílým pozadím velice dobře rozumí. Interiér je nejen díky minimalistickému stylu příjemně otevřený a prostorný. Působí velice vzdušným dojmem a vystačí si jen s několika osvěžujícími prvky, především v podobě pokojových rostlin. Ty zmírňují dynamickou atmosféru v interiéru a dodávají mu příjemný zenový nádech.

V poklidné oblasti Kamiaraya tak vznikl dům bohatě prohřátý dřevem a sluncem, který splňuje požadavky na estetické i funkční bydlení. Zajímavým způsobem umožňuje členům rodiny, aby trávili čas pospolu, ale na druhou stranu jim dopřává i tolik důležité soukromí.

Foto: Ippei Shinzawa
Zdroj: Kazuto Nishi Architects

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock