Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dřevo a interiéry – vztah, který přetrvá věky

Dřevo a interiéry – vztah, který přetrvá věky

Dřevo je materiál, který pro stavbu a úpravy svých obydlí používali již naši dávní předci v hlubinách pravěku a ke kterému se rádi stále obracíme i my. Ceníme si ho pro jeho krásu, schopnost zateplit interiér i pro jeho univerzálnost. Dřevo přináší do našich interiérů kus přírody a může přitom plnit roli nosného prvku stejně jako prvku funkčního nebo estetického. Pro dřevostavby je navíc dřevo tím nejpřirozenějším materiálem a bez dřeva v interiéru by nebyly kompletní.

Nenapodobitelná krása dřeva

Unikátnost dřeva spočívá mimo jiné v tom, že každý jeho kus je originál s jedinečnou strukturou, která se mění v závislosti na vzdálenosti pozorovatele. Dřevo se může hodit do chat a chalup stejně jako do supermoderních interiérů. Ať už holdujete rustikálnímu stylu nebo luxusní a blyštivé moderně, na dřevo se můžete spolehnout. Na dřevu jsou zajímavé i proměny, kterými prochází s postupem času. Dřevo v průběhu stárnutí neztrácí nic ze své zajímavosti a přitažlivosti, ba právě naopak. Dřevo má navíc i dobré tepelné a akustické izolační vlastnosti.

Dřevěná symfonie

Podlahy, nábytek, obložení stěn, schodiště… to jsou jen některé příklady využití dřeva v interiérech. Při plánování jejich vsazení právě do toho vašeho je však velmi důležité udržet nadšení na uzdě a nepřehánět to s množstvím různých druhů dřeva. Především s tmavými dřevy je třeba zacházet opatrně a používat spíše prvky, které se liší maximálně odstínem či strukturou. Při vytváření výraznějších kontrastů je lépe využít spíše kombinaci dřeva a kamene či betonu.

Dřevo a interiéry – vztah, který přetrvá věky

Není dřevo jako dřevo

Jak již bylo řečeno, využití dřeva je široké a lze jej použít prakticky kdekoliv. Je však potřeba mít na paměti, že je vždy třeba vybírat ten správný typ dřeva. Zatímco při výběru dřevěných obkladů stěn nebudete z technického hlediska příliš omezeni, dřevo pro stropní obklady by již mělo být spíše velmi suché apod. Extrémní zátěž potom bude muset snášet dřevo v koupelnách, tam je třeba vybírat dřevo s nízkou mírou bobtnání (např. dub nebo týk) a prostřednictvím olejů, vosků nebo laků snížit jeho nasákavost. Dřevu v koupelně je navíc třeba pomáhat častým větráním.

Podobných příkladů by bylo možné nalézt bezpočet, pokud však výběru dřeva pro váš interiér věnujete dostatečnou pozornost, bude vám prokazovat dobrou službu a vy i další generace se budete moci těšit z jeho krásy i vlastností po hodně dlouhou dobu.

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock