Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Vysněný dům pro rodiče

Vysněný dům pro rodiče

Starší manželský pár si po části života strávené v panelovém domě konečně splnil svůj sen. Jeho novým domovem se stal dům se zahradou v obci Stará Červená Voda v Jeseníkách.

Dům v bývalých Sudetech vznikl podle návrhu architekta Ondreje Palenčara. Původně zde stával dům s hospodářským zázemím v podobě stodoly a chléva. Starý dům postavený ze smíšeného zdiva z opuky a cihel byl však v dezolátním stavu, a tak bylo třeba nahradit jej novým. Většina kamenů z této stavby však neskončila na skládce, ale byla zrecyklována a použita ke stavbě gabionového oplocení. Na památku kamenické práce původních obyvatel byly zachovány také žulové stěny stodoly, mezi nimiž pak vyrostla nová dřevostavba.

Praktické bydlení pro starší pár

Nový dům vznikl pro rodiče čtyř odrostlých dětí, kteří si po letech strávených v panelovém domě konečně budou moci užívat bydlení uprostřed přírody. Na krásném pozemku tak vyrostla dřevostavba se zastavěnou plochou o velikosti 66 m2. Je nepodsklepená, má nadzemní podlaží a podkroví. Návrh bydlení přitom myslí na všechno. Celé podlaží je bezprahové a v koupelně je možné pohybovat se i na vozíčku. Podlaží sestává z obývacího pokoje, kuchyně, jídelny, ložnice a koupelny. Nechybí zde ani technická místnost. V podkroví se nachází dvě ložnice pro hosty, především pro děti s vnoučaty. A je tu také nezbytný šatník.

Vysněný dům pro rodiče
Foto: Lukáš Ildža

Konstrukce domu

U zbrusu nové dřevostavby je použit trámový KVH systém řeziva, k jehož složení posloužilo jen minimum spojovacích materiálů. Konstrukci se dostalo zateplení foukanou celulózou. Obvodové stěny mezi trámy jsou vyzděny z nepálených cihel a v interiéru omítnuty hliněnou omítkou, díky čemuž dochází ke zlepšení akumulačních vlastností dřevostavby. Díky hliněným omítkám dochází k absorbování vzdušné vlhkosti, kterou pak omítky postupně uvolňují. V domě je tedy mnohem zdravější prostředí nežli v panelovém bytě, ve kterém manželé dosud bydleli. Nemusí je už trápit suchý vzduch. Konstrukce domu je difuzně otevřená. Exteriéru se dostalo praktického opláštění opalovaným smrkovým dřevem. Tento původně japonský způsob ochrany fasády spočívá v tom, že zuhelnatělý povrch dokáže dřevo ochránit před povětrnostními vlivy, houbami i mikroby. Dřevěná okna s izolačním trojsklem jsou oplechovaná pozinkovaným plechem. Černý falcovaný plech našel uplatnění na střeše. Zajímavým řešením je také nerezový komín.

Přečtěte si také

Dům plný dřeva

Říká se, že v jednoduchosti je krása. To, že je toto tvrzení pravdivé, nám dokazuje i tento dům nacházející se na úbočí rakouského Roßleithenu, který vyniká svojí jednoduchostí a mezi jeho největší…

Nízkoenergetické bydlení

Vzhledem k přesahu stěn stodoly z jihu a posuvnému stínění z východu nedochází k nežádoucímu přehřívání domu. Textilní plachou je stíněna rovněž kamenná terasa, která k dřevostavbě přiléhá z jižní strany. Stavba splňuje nízkoenergetické standardy. O vytápění se v domě starají kamna na tuhá paliva, k dispozici je také sekundární zdroj v podobě elektrických topných kabelů. Přáním do budoucna je instalace solárních panelů. Stavba díky velké pomoci rodiny a také spolužáků z Fakulty architektury nebyla finančně natolik náročná. Celková cena se vyšplhala přibližně na 1,5 milionu korun.

Vysněný dům pro rodiče
Foto: Lukáš Ildža

Zahrada s bazénkem

Zahrada, kterou si majitelé domu tolik přáli, je opravdu kouzelná. Navazuje na ni pole, za kterým se rozprostírají zalesněné kopce. Část zahrady s vyvýšenými záhonky slouží jako užitná. Druhá část s terasou a bazénkem je tu hlavně pro děti. Pozemek v průběhu času začínají krášlit i postupně vysazované původní odrůdy ovocných stromů. Vyrůstají zde také další menší stavby, mezi nimi například kůlna na dřevo a nářadí, ale i taková pec na chleba. Nachází se tu rovněž ateliér, který zároveň slouží jako garáž. Prostor mezi ním a dřevostavbou vyplnila dlážděná plocha, která tvoří centrum celé parcely. Lze na ní sušit prádlo či se zabývat drobnějšími kutilskými pracemi. Velký stůl pak slouží ke scházení se celé rodiny a přátel, hrát si zde mohou také děti.

Rodinný dům uprostřed překrásné krajiny je tak po letech strávených v panelovém domě opravdovým pohlazením. Vybízí k pozorování přírody z pohodlí útulně zařízeného domova, kterému vévodí velká knihovna. Okno, které se nachází v jejím středu, jako by směřovalo do budoucnosti, do nové kapitoly života rodičů, která se právě začala psát…

Foto: Lukáš Ildža
Zdroj: www.tri.strnast.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Apartmánový dům Harrachov - horský interiér

Rodinný dům s atriem

Apartmánový dům Harrachov

Rekonstrukce bytu Praha

Rekonstrukce RD Hovorčovice

BD Kostelec nad Černými lesy - luxusní interiér

Sledujte nás

Nejčtenější články

Téměř nulová dřevostavba v Beskydech

Na střeše bytovky vyrostl minimalistický dům ze dřeva

Černý dům se otevírá do krajiny

Vysněný dům na venkově

Luxusní maringotka

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock