Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Rekonstrukce bytu z poloviny minulého století

Rekonstrukce bytu z poloviny minulého století

Pod vedením architekta Marka Abramoviče z ateliéru Abrama architekti prošel výraznou proměnou byt nacházející se na rozhraní Starého Města a Ružinova. Po rekonstrukci získal pojmenování Byt55 a stal se domovem pro mladý pár, který by rád založil rodinu.

Třípokojový byt o velikosti 80 m2 se nachází v bytovce, která byla postavena v 50. letech minulého století. Cílem architekta tak v závislosti na přání mladého páru bylo přizpůsobit bydlení moderní době, otevřít jeho místnosti, vpustit do nich dostatek světla a v neposlední řadě oddělit denní a noční zónu. Došlo tedy k výrazné změně dispozic bytu, kterou umožnil konstrukční systém domu – železobetonový skelet s nenosnými vnitřními příčkami.

Originální železobetonový překlad

V rámci rekonstrukce našla kuchyně své nové místo v obývacím pokoji propojeném s jídelnou a volně ústícím do vstupní haly. Vznikl tak příjemný vzdušný prostor, ve kterém může společný čas trávit celá rodina. Výrazným prvkem této centrální zóny je přitom přiznaný železobetonový překlad doplněný posuvným policovým regálem. Díky všudypřítomným světlým tónům dřeva, bílé výmalbě a černým akcentům nepůsobí tento industriální prvek v prostoru nadmíru výstředně. Splývá s barvou šedých závěsů a dodává interiéru jistou dávku originality.

Betonová noha stolu od firmy Gravelli
Betonová noha stolu od firmy Gravelli
Foto: Pavel Kudiváni

S důrazem na minimalismus

Ve společenské zóně i v ostatních místnostech Bytu55 je kladen důraz na minimalismus. Díky skromnému výběru bytových doplňků, čistým liniím a vhodně zvolené střídmé kombinaci barev působí toto bydlení neuvěřitelně vzdušně. Mohou v něm naplno vyniknout tvary jednotlivých kusů nábytku či designových svítidel. O oživení poněkud neutrálního bydlení se starají především řezané a pokojové květiny. Smyslem pro fantazii zaujme i obraz v obývacím pokoji.

Přečtěte si také

Něžný byt s kachlovými kamny, dubovou podlahou a pianem

Také ve Varšavě teď padá sníh. A i když po něm kolikrát nezůstane ani stopy, umocní atmosféru domácí pohody u kamen. Tak je tomu i v případě varšavského bytu, který představuje něžnou náruč jako…

Proměněná pracovna, ložnice i koupelna

V místě, kde se před rekonstrukcí nacházela kuchyně, vznikla po odstranění komory plnohodnotná místnost, která nyní slouží jako pracovna. Až přijde čas, promění se v dětský pokoj. Noční část bytu vedle toho zahrnuje velkou ložnici orientovanou do klidného vnitrobloku. koupelnu a toaletu. Koupelna přitom byla zvětšena právě na úkor ložnice. Její rozměry navíc opticky rozšiřuje působivá zrcadlová stěna. Namísto původní vany se zde nachází sprchový kout. Estetický i praktický dojem pak spoludotváří velkoformátové obklady s minimálními spárami a litá polyuretanová podlaha.

Rekonstrukce bytu z poloviny minulého století
Foto: Pavel Kudiváni

Sjednocení podlah v bytě

Jak už to tak bývá, rekonstrukce se neobešla bez komplikací. Architekt musel zohlednit celou řadu okolností, které ve starém bytě vyvstaly. Nakonec si ale poradil například s rozdílnými výškovými úrovněmi jednotlivých místností i s odlišnou skladbou původních podlah. Funkci vyrovnávací vrstvy tak na sebe vzal dřevěný nosný rošt, který byl zvolen především s ohledem na statické zatížení stropní konstrukce. Jako zvuková izolace zase posloužil písek pocházející z původní skladby podlahy. Ve výsledku se podařilo docílit jednotné úrovně podlahy i bezprahového přechodu mezi jednotlivými pokoji v bytě. Právě dřevěné parkety jsou jednou z nejvýraznějších ozdob tohoto interiéru. Vliesová podlaha se stromečkovým vzorem se táhne celým obytným prostorem a dodává mu tak na útulnosti i přirozené kráse.

Nábytek vyrobený na míru

V interiéru, jemuž dominují světlé barvy a přírodní materiály, je potěchou pro oko i nábytek doslova šitý na míru. Patří k němu kuchyňská linka a policová sestava v chodbě, v jejichž případě se šedá barva příjemně prolíná s dubovou dýhou, která se objevuje také na skříních v obývacím pokoji. Tuto barevnou kombinaci pak zajímavě rozbíjejí černé akcenty zastoupené kuchyňskou zástěnou či nikou s televizí. Na první pohled pak zaujmou i vcelku netradiční autorské prvky, ke kterým patří zejména již zmíněný posuvný policový regál, jídelní stůl s betonovou podnoží či kovový sušák na osušky v koupelně.

Jedná se tedy nejen o velice praktický, dostatečně světlý a otevřený interiér, ale i o velmi originální místo k bydlení, kterému nechybí svěží závan fantazie.

Foto: Pavel Kudiváni
Zdroj: www.abrama.sk

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Nadčasový kompletní interiér

Kuchyně se zabudovaným akváriem v ostrůvku

Rodinný dům Dlouhý Most

Dětský pokoj pro dva kluky

Diamonds Living

Moderní kuchyně s ostrůvkem

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Hnědá barva v interiéru

Tipy, jak se zbavit ovocných mušek neboli octomilek

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock