Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Rekonstrukce a dostavba domu ze 70. let minulého století

Rekonstrukce a dostavba domu ze 70. let minulého století

V bratislavské městské části Nové Město stojí nový rodinný dům, který je recyklací toho původního. Z ulice působí vcelku nenápadným dojmem, o to krásnější pohled skýtá orientace do zahrady. Svým obyvatelům poskytuje veškerý komfort a navíc si uchovává i něco ze své historie.

O rekonstrukci a dostavbu rodinného domu se zasloužili architekti Štefan Lichvár, Mária Lichvárová, Michal Petráš a Alexander Schleicher. Rozhodli se pro recyklaci původního domu se sedlovou střechou, který bylo zapotřebí přizpůsobit požadavkům moderního bydlení.

Osvěžení domu pomocí rekonstrukce a přístavby

Fantazie obdobných projektů se většinou nedostane dál než k zateplení fasády vrstvou polystyrenu. Často se doplácí na absenci komplexního pohledu architektů. Projekty obvykle nepřinesou žádnou novou výraznou hodnotu a málokdy si uchovají kouzlo původního bydlení. Tento nešťastný trend však naštěstí neplatí pro architekty, kteří chtěli vybudovat domov pro mladou rodinu v městské části Nové Město. Stavební úpravy zhmotňující požadavky na nové bydlení se kromě dispozice objevily také v exteriéru. Vznikla jednotná kompozice původního domu a přístavby, která je dobře čitelná jak z ulice, tak ze zahrady. Nové bydlení bylo osvěženo velkými prosklenými plochami, které propojují interiér s exteriérem. Jeho hodnota stoupla i použitím vysoce kvalitních materiálů.

Rekonstrukce a dostavba domu ze 70. let minulého století
Foto: Tomáš Manina

Staré ruku v ruce s novým

Při budování nového bydlení vycházeli architekti z původního řešení domu, jehož půdorys byl ve tvaru písmene L. Prostřednictvím nového objemu s plochou střechou se jim podařilo sjednotit starou stavbu s přístavbou. Díky nevyhovujícímu technickému stavu muselo být jihozápadní křídlo domu asanováno. Stará část s nízkou pultovou střechou byla nahrazena přístavbou odpovídajících rozměrů. Zbylé části domu prošly rekonstrukcí.

Přečtěte si také

Renovace stodoly u Paříže

Ještě stále se najdou lidé, kteří svůj čas i peníze investují raději do renovace starší budovy než do koupě novostavby. Tento dům, který se nachází nedaleko Paříže, je výsledkem renovace krásné…

Hřejivé bydlení plné kvalitních materiálů

Konstrukční systém sestává ze zděných stěn z pálených cihel a monolitických stropních desek. Obvodové konstrukce jsou doplněny o hliníková okna a velké prosklené plochy. Část ploché střechy na sebe vzala funkci pochozí terasy s dřevěnou podlahou. Co se týče použitých materiálů, velkou roli zde hraje pohledový beton, strukturovaná fasádní omítka a bílá interiérová omítka. Tento monochromatický vzhled je osvěžen dřevěnými podlahami a nerezovými sítěmi. Poněkud stroze vyhlížející vstupní část domu je vizuálně změkčena dřevěným obkladem, který se objevuje i na podhledu garážového přístřešku.

Rekonstrukce a dostavba domu ze 70. let minulého století
Foto: Tomáš Manina

Uspořádání nového domova

Dům je prakticky rozdělen na denní a noční zónu, přičemž druhá zmíněná část využívá zrekonstruovaného prostoru v přízemí. Původní dispozice je rozšířena o ložnici rodičů, která se nachází v přístavbě. Společná chodba pak propojuje dva dětské pokoje se šatnou a sdílenou koupelnou. Zajímavým osvěžením této zóny je jednoramenné schodiště, které má namísto zábradlí jemnou nerezovou síť. Co se týče denní části, novostavba je navržena jako velká otevřená zóna, jež v sobě spojuje obývací pokoj, kuchyni a jídelnu. Tento prostor je přitom v přímém kontaktu s terasou. V případě příznivého počasí tak lze obývací zónu rozšířit, čímž dojde ke splynutí interiéru s exteriérem. Interiér je zařízen v minimalistickém stylu, jeho největší ozdobou jsou překrásné výhledy do zahrady. O teplo či chlad pro podlahové topení a stropní chlazení se v domě stará tepelné čerpadlo typu voda-vzduch. Veškeré rozvody a instalace byly nahrazeny novým řešením. Pro závlahu zahrady je využíváno dešťové vody, kterou zachycuje retenční nádrž.

Díky rekonstrukci a dostavbě starého domu mohlo vzniknout moderní a vysoce komfortní bydlení s příjemnou atmosférou a inspirativními výhledy do zahrady. Domov pro mladou rodinu vypadá jako nový, přestože v něm hraje významnou roli recyklace původního bydlení.

Foto: Tomáš Manina
Zdroj: www.spde.sk

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Malá Dřevostavba Easy 24

MODERNÍ A ZÁROVEŇ PRAKTICKÁ KUCHYNĚ

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Idylický dům v Chorvatsku

Vybíráme dlažbu na terasu

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock