Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Rodinný dům v divoké zahradě se sklípkem ve skále

Rodinný dům v divoké zahradě se sklípkem ve skále

Oázou plnou zeleně zakončenou netradičním sklípkem oplývá přestavěný dům rozkládající se v jedné z pražských čtvrtí. Přestože na něj po stranách navazují další domy, nemusí se díky divoké přírodě kolem sebe cítit stěsnaně. Svobodomyslně si vymezuje svůj prostoj a dává najevo, že i dům v pražské čtvrti může být obklopen bujnou přírodou.

Přestavba domu

Než se dům vyloupl ze skořápky, bylo zapotřebí důkladné rekonstrukce. Tehdy totiž na malém pozemku stával nepříliš povedený dům. Denního světla proudilo do interiéru jen málo a prostoru tu také nebylo nazbyt. Pod taktovkou architekta Michala Schwarze ze studia Rangherka 5 tak došlo ke kompletní přestavbě starého domu, z nějž vlastně zůstala jen část obvodových zdí a strop nad přízemím. Hlavním cílem přitom bylo dostat do domu mnohem více světla i prostoru. Ve výsledku tak došlo k otevření obývacího pokoje do zahrady, a to pomocí zarovnání zadní fasády se sousedním domem. Předsíň a kuchyň našly své místo na boku stavby, kde došlo k zastavení původní uličky. Nového využití se dočkala také půda, která se stala regulérním patrem se dvěma ložnicemi.

Prosvětlení interiéru

Jednou z největších výzev bylo přivést do interiéru domu co nejvíce denního světla. Původní tmavou kobku utopenou mezi domy sousedů bylo třeba prosvětlit, co nejvíce to šlo. Přízemní vestavby do uličky tedy získaly prosklené stropy. Obývací pokoj s prosklenou fasádou směrem do zahrady podpořilo ve stejném úmyslu i velké okno v patře nad schodištěm. Nejenže jím mohou sluneční paprsky pronikat do zadních částí obývacího pokoje, ale prostřednictvím pásového vnitřního prosklení slunce svítí také do hlavní koupelny.  A protože je zde pamatováno na všechno, mají horní kuchyňské skříňky zkosený tvar, aby nebránily dennímu světlu procházejícímu skleněnou střechou nad kuchyní. Dům mimo jiné zachycuje světlo také díky svému vyvýšení nad okolní zástavbu.

Rodinný dům v divoké zahradě se sklípkem ve skále
Foto: Ivan Bárta, Vavřinec Menšl

Materiály a barvy v interiéru

V interiéru domu převažuje dřevo v kombinaci s betonem. Zatímco vytápěná podlaha v přízemí je z broušeného betonu ve světle šedé barvě, v patrech svým hřejivým dojmem na první pohled upoutá přirozeně krásná podlaha z dubových prken. Koupelnová dlažba je zdobená modrými motivy na šedém podkladu a ve sprchových koutech dostal prostor velkoplošný keramický panel. Přírodní charakter nezapře ani vestavěný nábytek vyrobený z březové překližky, jehož povrch je ošetřen olejovým nátěrem. V případě pracovních desek našel uplatnění černý kámen, krb je vyrobený z litiny. Jeho obezdívku představuje dubová spárovka, která slouží k relaxaci i k odkládání věcí. Vhodným materiál pro komín se stala ocel. Zajímavé jsou také úchyty na nábytku vyrobené z kůže. Veškerý materiál využitý v interiéru vytváří zajímavou kompozici. Poněkud chladnější beton prohřívají světlé odstíny dřeva, ale také využití bílé, světlé šedé a dokonce i růžové barvy.

Přečtěte si také

Z vinného sklípku útulný domov

V okolí se pasou ovce a několik staletí staré kamenné zdi šeptají starodávné příběhy předešlých generací. Když ale kráčíte podél zdi prudkým svahem, zjistíte, že se netisknete ke starému vinnému…

Divoká zahrada se sklípkem ve skále

O to, aby zahrada kolem domu přinášela co nejvíce potěšení a co nejméně práce, se postarali profesionálové ze zahradnictví Kejha-Suk. Nechali zahradu svobodně se rozrůst do všech stran a jako dominantní prvek zvolili popínavými rostlinami pokrytou zahradní pergolu. Ta dopřává příjemné soukromí pro chvilky strávené na terase, jež je umístěna přímo pod pergolou. Vešel se sem dřevěný stůl se židlemi a romantickým osvětlením. Záplava zeleně nad pergolou dodává místu nejen tolik důležitý pocit intimity, ale také půvabnou dávku romantiky. V podobném duchu se nese břečťanem z části obrostlá pískovcová skála, v jejíchž útrobách se nachází netradičně řešený sklípek. Toto nápadité ukončení pozemku vytváří naprosto ideální kulisu pro posezení v zahradě. Výhledy do okolí plného volně rostoucí zeleně tak ani zdaleka neodpovídají bydlení v rušném a šedivém velkoměstě.

Rodinný dům v divoké zahradě se sklípkem ve skále
Foto: Ivan Bárta, Vavřinec Menšl

V souladu s přírodou

Volně rostoucí zahrada napomáhá dodat prostoru kolem domu na vzdušnosti a živelnosti. Bujnost rostlin nedbá na hranice a rozpíná se k sousednímu domu. Vzniká tak zahrada se svobodomyslnou atmosférou. O soulad s přírodou se snaží i většina prvků přestavěného domu. Okolnímu prostředí se tak přizpůsobuje i fasáda nového bydlení. Zatímco je směrem do ulice omítnutá, směrem do zahrady je obložená dřevem stejně jako nejvyšší podlaží. Také subtilní dveře garáže zjemňují dřevěné obklady. Obývací zóna je zastřešená zelenou střechou, která tak zpříjemňuje výhled z oken ve vyšších podlažích. Ze zahrady pak celek působí neskutečně kompaktně a v souladu s přírodou, která má prostor všude, kde to jen trochu jde.

Tento dům je tak ukázkou toho, že i v Praze může vzniknout bydlení úzce propojené s přírodou. Tato oáza uprostřed velkoměsta je totiž učiněným balzámem na duši po maratonu psychicky náročných dnů.

Foto: Ivan Bárta, Vavřinec Menšl
Zdroj: www.rangherka5.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

ZLATÁ KUCHYNĚ SYKORA

Pasivní Vila dům ve svahu Podolanka

Vzorový byt Zlatá stoka

Realizace moderního bytu

Praha Štěpánská

Praha Španělská

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Žít v chalupě po celý rok? V této byste chtěli žít taky

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Kam v bytě umístit zrcadlo?

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock