Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Namísto bourání raději přístavba

Namísto bourání raději přístavba

Bydlení v Klosterneuburgu, čtvrtém největším městě Dolních Rakous, je důkazem toho, jak může silná vůle rodiny zachovat starý dům a inspirovat novou architekturu. Původní dům mohl zcela zmizet ze scény. Pro své neobyčejné kouzlo byl však nakonec zachován a doplněn o přístavbu, která umocňuje jeho půvab.

Dům B, jak jej architekti ze studia Smartvoll architects nazvali, se nachází nedaleko Vídně. Zaujímá plochu 200 m2 a zaujme přitažlivou kombinací staré a nové architektury. Ukazuje řešení pro staré domy s charismatem, které není třeba bourat. Dům B dle slov architektů ukazuje, že je zapotřebí zachovat to staré proto, abychom vytvořili cestu novému.

Kouzlo i pohodlí domova

Starý dům byl pro šestičlennou rodinu příliš malý, přesto ji svou krásou okouzlil. Po dlouhých debatách s architekty se namísto bourání rozhodli pro přístavbu, která by jim pomohla vytvořit opravdu komfortní domov. Využitím původní stavby a přidáním hned tří nových částí došlo k vytvoření rovnováhy mezi starým a novým. Vzniklo tak pohodlné a útulné bydlení, které disponuje vším, co je k modernímu životu zapotřebí.

Namísto bourání raději přístavba
Foto: Dimitar Gamizov

Přístavba ze tří celků

Původní stavba byla doplněna o tři nové části. Stávající bydlení se rozrostlo o obývací pokoj, „jídelní domeček“ a „dětskou věž“. Tzv. jídelní domeček přitom zajímavě propojuje původní stavbu se dvěma novými. Všechny tyto tři nové celky tvoří svébytné prostory, přesto jsou ale umístěny poblíž srdce starého domu. Nově vzniklý obývací pokoj otevírá výhledy na vinice, dětská věž shlíží do údolí a přibyla i malá snídaňová terasa, ze které je možné pozdravit sousedy po jihovýchodní straně domu. 

Umocněný půvab starého domu

Původní dům mezi novými přístavbami nezanikl, naopak o to více vynikla jeho krása. Nové části bydlení navíc těží z jeho atmosféry, historie, patiny, … Architektům se tak podařilo s citem a instinktem sobě vlastním propojit různorodé objemy a vytvořit bydlení, které má neskutečný šarm. Tři nové celky vypadají jako pasparty, které zvýrazňují a oslavují původní stavbu. Charisma starého domu tak ve výsledku není přístavbami utlumeno, ale naopak posíleno.

Uspořádání bydlení

Vstup do domu dává na výběr. Buď je možné odtud vejít do původní zrekonstruované části, nebo do hlavní jídelny propojené s jižní terasou. Jídelna propojuje venkovní prostory, ale zároveň funguje jako spojovací prvek jednotlivých místností v interiéru. Po její západní straně se nachází obývací pokoj, na severovýchodě je zase ona dětská věž ukrývající čtyři dětské pokoje. Na jižní straně se nachází původní stavba s kuchyní v přízemí a ložnicí pro rodiče v horním patře.

Namísto bourání raději přístavba
Foto: Dimitar Gamizov

Staré versus nové

Jelikož je kuchyně srdcem každého domu, tak i v tomto případě zůstává ve staré části bydlení. Současně je ale po boku nově přistavěné jídelny. Jednotlivé místnosti se v interiéru příjemně prolínají a vnitřek jakoby teče. Rodina se tak setkává přímo v srdci domova. Díky důmyslnému členění stavby vznikl kolem domu půvabný venkovní prostor. Svádí k relaxaci i aktivnímu odpočinku. Staré a nové na sebe příjemně navazuje, ale nechybí zde ani přitažlivé kontrasty, o něž se starají zejména zcela různorodé fasády. Původní dům je omítnut bíle, přístavby jsou zase obložené dřevem a hojně prosklené. Vzniká tak vskutku zajímavá podívaná na symbiózu starých a nových časů.

Interiér vyhlíží podobně příjemným dojmem jako exteriér. Je prostorný, vzdušný a plný výhledů do zahrady. Voní dřevem a řezanými květinami. Zaujmou v něm vysoké stropy, designové lampy, obrazy, knihovna, … Je naplněný vším, co je k životu zapotřebí, a tak je dokonalým útočištěm pro všechny členy rodiny, kteří dali novou šanci jednomu starému domu.

Foto: Dimitar Gamizov
Zdroj: www.smartvoll.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dřevostavba Easy 78

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Bioplynová stanice do vašeho domova

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock