Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jak na rekonstrukci kuchyně

Jak na rekonstrukci kuchyně

Tak jako je tomu v oblékání, i v bydlení přichází chvíle, kdy něco vyjde z módy, nebo se nám to už prostě nelíbí. Taková doba je přímo ideální na rekonstrukci kuchyně. Ať už jde o celkovou změnu kuchyně nebo jen několik povrchových úprav, při správném provedení ji můžeme změnit k nepoznání. Mnoho z nás ale neví, na co se při rekonstrukci zaměřit. Právě proto jsme pro vás připravili tento článek.

Cena rekonstrukce kuchyně

Rekonstrukce kuchyně patří bezesporu mezi ty dražší – například oproti rekonstrukci ložnice, která vás vyjde levněji. Většina rekonstrukcí kuchyní se pohybuje kolem sto tisíc a výš, velkou část ceny tvoří hlavně pracovní deska se skříňkami. Před celou rekonstrukcí je dobré, zamyslet se nad tím, co všechno budete chtít měnit a zároveň si počítat, na kolik vás to zhruba vyjde. Je velký rozdíl, pokud budete měnit drobnosti, nebo měnit vzhled místnosti zásahem do nosných zdí. Nesmíme zapomínat ani na malou finanční rezervu, jež se hodí vždy, když se může něco pokazit. Díky tomu se rekonstrukce neprotáhne kvůli nedostatku financí.

Vyhrazený čas

Podle rozsahu práce se mění i doba potřebná na rekonstrukci. S plánováním by se mělo začínat s předstihem, pokud si potřebujete najat řemeslníky a kvalitní dodavatele. Tedy, pokud si nechceme dělat vše sami. Než najdete někoho, kdo pro vás bude pracovat, nebo vám dodá vše potřebné, bude to chvíli trvat.

Jak na rekonstrukci kuchyně

Kvalitní materiály a zpracování

Máme dvě možnosti. Buď si koupit levnější materiál, který vám vydrží kratší dobu – tím pádem budeme za několik let kupovat vše nově, nebo si můžeme připlatit za kvalitu, která nám bude sloužit dlouhou dobu, což znamená, že se ve výsledku dostaneme na téměř to samé. Neméně důležitá je kvalita kování, pokud si to můžete dovolit, vybírejte zásuvky s plnovýsuvy, můžete je otevřít až po její zadní část - lépe se tak dostanete k uloženým věcem. Panty s tlumeným dorazem zajistí komfortní užívání.

Myslete na detaily

Neplatí to jen u kuchyní na míru, ale i u těch, které si budeme kupovat již hotové. Před tím, než vůbec začneme něco dělat, musíme vše změřit – opravdu vše. Protože by bylo nepříjemné i nepraktické, kdyby se nám jediné dvě zásuvky v kuchyni skrývaly za skříňkou, kde se nedostaneme. To samé platí v případě, kdy něco umisťujeme blízko oken, apod.

Jak na rekonstrukci kuchyně

Správné ergonomické řešení

Při zařizování jakékoliv místnosti nesmíme zapomínat na ergonomické řešení kuchyně. Což v reálu znamená to, že každá místnost má několik způsobů uspořádání nábytku tak, aby to nejen vypadalo hezky, ale bylo to hlavně praktické. V praktickém životě by to vypadalo tak, že si nedáte sporák hned vedle dřezu, protože je mezi těmito místy nezbytná odkládací plocha. Pravidel, jimiž se můžeme řídit, je mnoho, ale my nesmíme zapomínat hlavně na to, aby byla naše kuchyně rozdělena do tří částí. Těmi jsou:

  • Prostor na vaření (sporák, trouba)
  • Mytí nádobí a prostor na odkládání
  • Pracovní plocha (minimální délka je 70 cm, optimální 120 cm)
  • Místo na uschování potravin (ať už malá místnost nebo skříňka – oblíbené jsou hluboké zásuvky, kam se vleze vše potřebné – a to přehledně)
Jak na rekonstrukci kuchyně

Styl naší kuchyně

Existuje nespočetné množství tzv. interiérových stylů, pomocí kterých si můžeme naši kuchyň zařídit. Tyto styly zajiťují to, jak se budeme v našem interiéru cítit. Buď se těmito styly můžeme řídit doslova, nebo si jen propůjčit nejzajímavější prvky. Mezi nejoblíbenější styly, které se v kuchyních vyskytují, patří:

Provensálský styl – Tento styl získal své pojmenování podle části Francie - Provence. Bydlení zařízené v tomto stylu vypadá velmi venkovsky, ale zároveň okouzluje svým elegantním francouzským šarmem. Prim zde hrají bílé a krémové barvy, mezi nimiž nechybí ani fialová. Využívá se zde hlavně přírodních materiálů, zejména dřeva. Na stěny je vhodná i hrubší omítka, která v kombinaci s jemnými detaily, bude vypadat útulně a vkusně.

Rustikální styl – Rustikálnímu stylu vévodí masivní dřevo a přírodní materiály. Dvířka s rámečkem, popřípadě i ozdobné lišty a zdobené úchytky – přesně tohle vyjadřuje rustikální styl. Dojem toho, jak bude celá místnost vypadat, dotváří i spousty doplňků nejen na zdech, ale i na lince. Hodící se jsou i látkové ubrusy a záclonky.   

Retro styl – Retro se v současné době opět vrací do módy, takže se nemusíme bát výraznějších barev a spotřebičů v retro designu, které však svojí kvalitou nijak nezaostávají za spotřebiči s moderním designem. Barevné stěny, lesklé plochy, starší typy kuchyňských sestav, vše je povoleno. Tento styl v sobě nese výhodu toho, že se můžete odvázat. V pravé retro kuchyni by neměly chybět plastové židle, kredenc s vitrínou na sklo, ale i geometrické tvary a syntetické materiály.

Skandinávský styl – Skandinávský styl si v posledních letech získal srdce mnohých z nás. Ačkoliv na někoho může díky šedým, modrým a bílým barvám půsoobit na první dojem stroze, není tomu tak. Vše působí útulně a příjemně díky dobře zvoleným doplňkům. V kuchyních, jež jsou v tomto stylu zařízeny, se můžeme setkat s velmi chytrými řešeními, které zohledňují potřeby domácnosti. V těchto kuchyních se můžeme setkat s linkami v různých barvách, ale i velikostech. Některé se táhnou přes celou stěnu, jiné jsou menší, ale patří k nim i kuchyňský ostrůvek. Nechybí ani kvalitní dřevěná konstrukce a smysl pro detail.

Moderní styl – Kuchyně v moderním stylu si kladou za hlavní cíl, splňovat vysoké nároky na funkčnost, estetiku i prostor. Jde o místo, které bude působit velmi reprezentativně. Těmto kuchyním vévodí jednoduché a čisté linie, hladké a lesklé plochy, výrazné barvy (kontrasty, např. černá-bílá) a modernní materiály – mramor, ocel, exotické dřeviny. Součástí takovýchto kuchyní jsou i nejmodernější kuchyňské spotřebiče.

Zdroj: Fotogalerie kuchyní najdete na: www.bydlo.cz/kuchyne

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Rady do malé zahrady

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock