Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Vybíráme dřez do kuchyně

Vybíráme dřez do kuchyně

Očišťování potravin, mytí nádobí, ale i napouštění vody jsou jasným důkazem toho, že je kuchyňský dřez vytížen téměř pořád. Právě proto bychom měli být při jeho výběru obzvlášť opatrní, aby se nestalo, že jej budeme muset po kratší době, než by nám byla milá, vyhodit. Podle čeho správný dřez vybrat?

Hlavní roli v tom, jak kvalitní náš kuchyňský dřez bude, hraje druh materiálu, z něhož je vyroben. Na trhu je jich neskutečné množství. Od nerezu, přes granit, až po keramiku a jiné. Každý z těchto materiálů má své výhody a nevýhody. A na právě na ty se ve dnešním článku podíváme.

Nerezový dřez

Nerezový dřez je již po dlouhá léta nestárnoucí klasika, kterou najdeme ve většině domácností. Výhodou nerezu je hlavně jeho dobrá kombinovatelnost s jinými barvami, jež ve svých kuchyních najdeme. Navíc je odolný proti korozi, což je skrze styk s vodou nesmírně důležité. Díky svojí pružnosti nepraská a odolá vysokým teplotám i chemickým přípravkům. Nejkvalitnější jsou dřezy z chromoniklové oceli 18/10.  Bohužel, i nerez má své zápory. A tím hlavním je vysoká náchylnost k jakémukoliv poškrábání. A ta jdou vidět již po krátké době používání dřezu. Dřezy jsou vyráběny z různých druhů plechů. Nejméně kvalitní je tenký – 0,5 mm. Kvalitnější jsou kolem 1 mm a více.

Vybíráme dřez do kuchyně

Granitový dřez

Granitové dřezy jsou nejen praktické, ale zároveň velmi estetické. Granitové dřezy jsou vyrobeny z drceného kamene a pojiva, mnohdy i dalších příměsí. Kromě hezkého designu jsou velmi oblíbené i pro svoji jednoduchou údržbu, kdy voda netvoří zaschlé kapičky. Dále je oproti nerezu granit odolný proti poškrábání a dolomení. Výhodou je i stálost barev, ty jsou k dostání hned v několika provedeních.

Dřez z kompozitu

Nelíbí se vám klasické nerezové dřezy, ale dražší si nemůžete dovolit? V tom případě se poohlédněte po alternativě granitových dřezů, jakými jsou džezy kompozitní, vyráběné ze syntetického materiálu SMC (sheet moulding composite). Jde o levnější alternativu granitových dřezů, bohužel jsou ale méně odolné proti poškození. Na druhou stranu je kompozit pevný a designově opravdu přijatelný.

Keramické dřezy

Keramické dřezy jsou velmi oblíbené, avšak o to jsou i dražší. Keramika je pevná, odolná proti vysokým teplotám a chemii, ale i neporézní a jemná na dotyk. Navíc, koho by neokouzlil krásný lesk tohoto materiálu? Tyto dřezy se hodí hlavně do rustikálních designů, nejčastěji jde o francouzskou Provence.

Vybíráme dřez do kuchyně

Umělý kámen

Výhoda dřezů z umělého kamene je ve flexibilitě a měkkosti během výroby dřezu. Díky vyššímu obsahu pryskyřice lze vytvořit oblé tvary i hrany, dřez jde navíc vylisovat přímo do pracovní desky. Materiál je lesklý, na dotyk jemný a nenáročný na údržbu. Bohužel, díky svojí měkkosti je i více náchylný na poškrábání.

Přírodní a tvrzený kámen

Dřezy z přírodních kamenů patří k těm nejdražším na trhu a zhotovují se hlavně na zakázku. Jelikož vznikají z přírodních materiálů, každý z nich je originál. K údržbě je poté potřeba speciální impregnace, která zlepší kvalitu dřezu.  Dřezy z tvrzeného kamene jsou zhotoveny z písku nebo nadrceného kameniva, jež je spojeno pojivem – tím bývá hlavně pryskyřice. Po přidání pigmentů nebo skla se dosahuje požadovaného odstínu i lesku.

Zdroj: Blanco

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock