Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Z ruiny vybudovali úžasné bydlení

Z ruiny vybudovali úžasné bydlení

Původní dům v Grishipolu na ostrově Hebridean Coll byl postaven v roce 1700 Macleanem Collem. Jednalo se o první vápencově postavený dům na ostrově. Díky tomu získal neformální název „Bílý dům“, jelikož se odlišoval od typických černých domů, které byly na ostrově považovány za běžné. Majitelé dům opustili v polovině 18. století, bylo to v době, kdy se tento dům, postavený na písku, začal rozpadat. Naštěstí se ho po mnoha letech ujali architekti, kteří z ruiny udělali dokonalé bydlení.

Zbourat dům nebo jej opravit?

Když Alex a Seonaid Maclean-Bristolovi získali tento dům jako dědictví o 150 let později, byl celý v katastrofálním stavu, ale základní struktura stavby zůstala zázračně neporušená. Jelikož Alex na ostrově vyrůstal, byl zde ochoten po návratu z armády vytvořit nový dům pro něj, ale i svou rodinu. Bohužel, stav domu se sebou nesl několik otázek. Měl by dům zbourat a postavit nový, nebo by měl opravit původní dům? Po konzultaci s architekty z WT Architecture v tom měl jasno! Část původního domu se zachová kvůli svému kouzlu a část se přistaví nově.

Dům byl zpevněn kovovou konstrukcí

Původní dům byl umístěn v blízkosti malebného zálivu Grishipol. Kamenné stěny domu zůstaly v poměrně zachovalém stavu, proto se do stavby nového domu zakomponovaly. Téměř polovina původního domu zůstala bez střechy a stala se zahradou v nádvoří. Díky tomu se do zahrady vneslo kouzlo romanticky působící zříceniny. Konsolidace struktury poskytla velkou výzvu vzhledem k velikosti prasklin ve zdech. Zpevnění se dosáhlo za pomoci výztužných kovových rámů, které mají celou konstrukci domu zpevnit.

Z ruiny vybudovali úžasné bydlení

V hlavní části starého domu byla vytvořena vysoká vstupní hala. Polovina původní stavby slouží jako zahrada. Zbytek původní stavby zabírá kuchyň s hlavní ložnicí, ke které patří i koupelna. V zadní části původního domu můžeme najít prosklené plochy, které přímo vybízí k nahlédnutí na krásnou krajinu a moře okolo. Celý dům má půdorys ve tvaru písmene H, takže nabízí hned několik míst, kde se člověk může ukrýt a vychutnat si své soukromí. Nové kamenné zdi jsou z recyklovaných sutin, což snižuje nejen náklady na materiál, ale také tolik neničí životní prostředí.

Kontrast velkých otevřených prostorů s malými

Hlavní chodba v domě přechází do obývacího pokoje s prosklenými stěnami, který zároveň slouží jako spojení obou částí domu – nové i původní. Břidlicová dlažba se táhne z obývacího pokoje směrem k jižnímu nádvoří na jedné straně a k terase na druhé straně. Nově postavená část domu na západní straně nabízí další čtyři ložnice a užitkové prostory, které jsou odděleny od obývacího pokoje stěnou s policemi. Po schodišti, které vede do patra, se dostaneme na chodbu plnou knih. Velké otevřené pokoje jsou v kontrastu s menšími místnostmi, které poskytují dostatek klidu. V interiéru je využito přírodních materiálů. Po barevné stránce zde převládá kombinace šedé, černé a bílé barvy se dřevem.  Přes všechny ambice designérů a architektů se podařilo vytvořit nejen dům, ale místo, které může celá rodina považovat za svůj domov.

Zdroj: wtarchitecture.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock