Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Z ruiny vybudovali úžasné bydlení

Z ruiny vybudovali úžasné bydlení

Původní dům v Grishipolu na ostrově Hebridean Coll byl postaven v roce 1700 Macleanem Collem. Jednalo se o první vápencově postavený dům na ostrově. Díky tomu získal neformální název „Bílý dům“, jelikož se odlišoval od typických černých domů, které byly na ostrově považovány za běžné. Majitelé dům opustili v polovině 18. století, bylo to v době, kdy se tento dům, postavený na písku, začal rozpadat. Naštěstí se ho po mnoha letech ujali architekti, kteří z ruiny udělali dokonalé bydlení.

Zbourat dům nebo jej opravit?

Když Alex a Seonaid Maclean-Bristolovi získali tento dům jako dědictví o 150 let později, byl celý v katastrofálním stavu, ale základní struktura stavby zůstala zázračně neporušená. Jelikož Alex na ostrově vyrůstal, byl zde ochoten po návratu z armády vytvořit nový dům pro něj, ale i svou rodinu. Bohužel, stav domu se sebou nesl několik otázek. Měl by dům zbourat a postavit nový, nebo by měl opravit původní dům? Po konzultaci s architekty z WT Architecture v tom měl jasno! Část původního domu se zachová kvůli svému kouzlu a část se přistaví nově.

Dům byl zpevněn kovovou konstrukcí

Původní dům byl umístěn v blízkosti malebného zálivu Grishipol. Kamenné stěny domu zůstaly v poměrně zachovalém stavu, proto se do stavby nového domu zakomponovaly. Téměř polovina původního domu zůstala bez střechy a stala se zahradou v nádvoří. Díky tomu se do zahrady vneslo kouzlo romanticky působící zříceniny. Konsolidace struktury poskytla velkou výzvu vzhledem k velikosti prasklin ve zdech. Zpevnění se dosáhlo za pomoci výztužných kovových rámů, které mají celou konstrukci domu zpevnit.

Z ruiny vybudovali úžasné bydlení

V hlavní části starého domu byla vytvořena vysoká vstupní hala. Polovina původní stavby slouží jako zahrada. Zbytek původní stavby zabírá kuchyň s hlavní ložnicí, ke které patří i koupelna. V zadní části původního domu můžeme najít prosklené plochy, které přímo vybízí k nahlédnutí na krásnou krajinu a moře okolo. Celý dům má půdorys ve tvaru písmene H, takže nabízí hned několik míst, kde se člověk může ukrýt a vychutnat si své soukromí. Nové kamenné zdi jsou z recyklovaných sutin, což snižuje nejen náklady na materiál, ale také tolik neničí životní prostředí.

Kontrast velkých otevřených prostorů s malými

Hlavní chodba v domě přechází do obývacího pokoje s prosklenými stěnami, který zároveň slouží jako spojení obou částí domu – nové i původní. Břidlicová dlažba se táhne z obývacího pokoje směrem k jižnímu nádvoří na jedné straně a k terase na druhé straně. Nově postavená část domu na západní straně nabízí další čtyři ložnice a užitkové prostory, které jsou odděleny od obývacího pokoje stěnou s policemi. Po schodišti, které vede do patra, se dostaneme na chodbu plnou knih. Velké otevřené pokoje jsou v kontrastu s menšími místnostmi, které poskytují dostatek klidu. V interiéru je využito přírodních materiálů. Po barevné stránce zde převládá kombinace šedé, černé a bílé barvy se dřevem.  Přes všechny ambice designérů a architektů se podařilo vytvořit nejen dům, ale místo, které může celá rodina považovat za svůj domov.

Zdroj: wtarchitecture.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Studie minimálního interiéru

Modulový dům pro maminku

Kuchyně v šafránově žluté barvě

Předsíň na Praze 9

Rodinný dům Brno

Interiér Kozlovice

Sledujte nás

Nejčtenější články

Přineste si jaro domů

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Rekonstrukce domu pro mladou rodinu

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vybíráme dlažbu na terasu

Malebná chaloupka pod Krakonošovem

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock