Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Rekonstrukce domu ze 70. let s industriálním interiérem

Rekonstrukce domu ze 70. let s industriálním interiérem

Tento dům pocházející ze 70. let si prošel velkou rekonstrukcí. A to natolik rozsáhlou, že původní zůstaly pouze obvodové zdi. Do prostoru byla vložena nová dispozice "loftového typu". Vznikl tak interiér s neobvyklou světlou výškou a přiznanými konstrukcemi schodiště a galerie. Architekti ze slovenského ateliéru H2A přestavěli nenápadný rodinný dům ze 70. let na moderní minimalistické bydlení pro mladou rodinu.

Transformace domu na vesnici

Většina ulic v našich obcích vypadá podobně – stejně jako ulice v obci Slovenská Kajňa. Nachází se zde heterogenní zástavba domů z různého období, v různých podobách a různých architektonických kvalitách. Navíc – postupem času jsou objekty "vylepšovány" o různorodé dodatečné úpravy, přístavby a dostavby.

Různorodost a odlišnost však vůbec nemusí být problém. Problémem je spíše kvalita těchto objektů a jejich okolí. Při výstavbě se leckdy přemýšlí více, než je třeba. Naopak se více spontánně a bez rozmyslu dělá. Bez vize a bez přesvědčivého názoru. Mechanicky, bez hlubšího uvažování, se zvyknou přebírat zažité postupy. Obvykle zvítězí přístup "takto se to dělá, toto jsem viděl", případně se přebírají vzory z levných akčních nabídek prodejen stavebnin, či z časopisů propagujících podobné "trendové" řešení. A zde se často ztrácí veškerá originalita a osobitost našich domovů.

Prezentovaný příklad nás i proto velmi mile překvapil. Jde o silné gesto stavebníka, ale i architekta, kteří ukázali, že vlastní názor opravdu mají. A názor vskutku zajímavý. Dokonce je i fyzicky dotažen do finálního, hmatatelného výsledku. Výpověď je zřejmá, přímá, dostatečně jednoduchá a zároveň kultivovaná. (Škoda, že zřejmé kvality objektu nedosahuje i exteriér. Je to pravděpodobně způsobeno složitými vztahy, genezí a procesem přestavby. Věříme, že i vnějškem (a okolí) dostanou časem přesvědčivější podobu).

Rekonstrukce domu ze 70. let s industriálním interiérem

Úžasné je, že se podařilo vytvořit dílo, které ukazuje jednu z možných cest pro majitele staršího stavebního fondu na venkově. Ani tato cesta se však nedá mechanicky přebírat a napodobovat. Poučení je však v tom, že se věci mají dělat profesionálně. A když se setká inteligentní investor a dobrý architekt, tak se dá dosáhnout inspirativního výsledku i na odlehlém a banálním místě. Názorný příklad, jak se dají věci řešit a kvalitativně posunout dopředu. Jeden ze vzorů hodných následování. Umocněn i tím, že vznikl na východním Slovensku, kde opravdu "nic není".

Uvnitř domu je moderní loft!

Vstoupíte-li do prostoru obývací místnosti propojené s kuchyní a jídelnou, máte pocit, že jste se ocitli v prostorném industriálním loftu. Tento styl podtrhují masivní černé kovové prvky, schodiště se sítí, osvětlení visící na šňůrách, přiznána vzduchotechnika, ale i šedé odhalené zdivo. Dojem umocňuje otevřená konstrukce střechy nad společenským prostorem. Tento originální interiér v industriálním provedení poskytuje soukromé prostory svým majitelům v prvním patře – jsou zde ložnice pro všechny členy rodiny - i s vestavěnými úložnými prostory. Pokoje nejsou velké, avšak o to jsou útulnější. Nachází se zde i koupelna, která je osobitá pro svoji nevšední délku a stěny propouštějící světlo.

Zdroj: www.h2aa.eu

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

ZLATÁ KUCHYNĚ SYKORA

Pasivní Vila dům ve svahu Podolanka

Vzorový byt Zlatá stoka

Realizace moderního bytu

Praha Štěpánská

Praha Španělská

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Žít v chalupě po celý rok? V této byste chtěli žít taky

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Řešení, která budou slušet malé zahradě

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock