Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Zdařilá rekonstrukce rodinného domu v Humpolci

Zdařilá rekonstrukce rodinného domu v Humpolci

Původní řešení domu, problematická lokalita i členění pozemku bývá pro majitele nově zakoupených nemovitostí často tvrdým oříškem. Rekonstrukce rodinného domu v Humpolci však ukazuje, že i dům, který je zralý na demolici, může být splněným snem o moderním, krásném a praktickém bydlení.

Po sečtení všech překážek, kterými se dům v Humpolci jenom hemžil, začali architekti ze studia OK PLAN ARCHITECTS uvažovat o jeho demolici. V rámci finanční rozvahy to však pro majitelku domu nebylo schůdné východisko. Dohodli se tedy na tom, že stanoví náklady, které by bylo možné do domu investovat, aby stavba nadále dávala ekonomický smysl.

Nemovitost plná nedostatků

Rodinný dům starý třináct let se měl stát domovem nové majitelky a jejího syna. Cena domu sice nebyla nijak výhodná, majitelka však nové bydlení hledala už příliš dlouho. Když se tedy na trhu s realitami naskytla nabídka ke koupi tohoto domu, neváhala. Po čase, který v něm však strávili, zjistili, že jim pohodlné bydlení komplikuje celá řada nedostatků. Nová majitelka se tedy obrátila na architektonické studio OK PLAN ARCHITECTS, pro nějž bylo vytvoření nového bydlení z nevyhovujícího domu opravdovou výzvou.

Zdařilá rekonstrukce rodinného domu v Humpolci
Foto: Lukáš Žentel

Neuspořádané bydlení

Dům se zahradou vykazoval veškeré atributy doby, v níž byl postaven. Tvarově i dispozičně byl velice chaotický a bylo znát, že v něm bydlel náruživý kutil. Domek si postavil svépomocí a nelámal si příliš hlavu s členěním jednotlivých zón a jejich logickou návazností. Dům je vcelku malý, ale přesto se v něm i v zahradě našlo vše, co je zapotřebí. V tomto případě však platí, že méně je někdy více. Interiér domu byl vymalován pestrobarevnými odstíny tak, aniž by se snažil o vizuální sjednocení jednotlivých místností. Podlahu pokrývala mozaika různorodých povrchů a velkou část exponované plochy zabírala dvě velkorysá akvária odkazující na fakt, že původní majitel nebyl pouze kutil, ale také nadšený akvarista. Obytné zóně vévodil nefunkční barový pult a krbová vložka opláštěná historizující obezdívkou.

Přečtěte si také

Rekonstrukce starého klasického vídeňského bytu

Tento byt nacházející se v rakouském hlavním městě nebyl poctěn jen obyčejnou rekonstrukcí. Architekti při jeho zařizování brali do úvahy udržitelnost použitého designu tak, aby byt nevyšel z módy…

Chaotická zahrada

Podobný chaos jako v interiéru domu vládl také v zahradě. Na její vcelku malé ploše se nacházelo velké bahnité jezírko bez odpovídající filtrace a funkčního řešení, které by zabránilo vtékání dešťové vody. Součástí zahrady byl také velký plastový bazén, kolem kterého se táhla masivní zastavěná plocha. Řada přístřešků pak zbytečně bránila pronikání slunečních paprsků do zahrady. Nevhodně bylo řešeno také schodiště v lemu z tvárnic ze štípaného betonu. Pohledově směřovalo nikoliv k hlavnímu vstupu, ale do zdi garáže. Navíc na něm bylo třeba nepřirozeně střídat délku kroku.

Rekonstrukce rodinného domu

Původní bydlení spotřebovalo velkou dávku elektrické energie. Vytápění domu totiž zajišťoval elektrický přímotopný kotel, zatímco ohřev vody elektrický bojler. V rámci rekonstrukce tak došlo k nahrazení tepelným vzduchovým čerpadlem. S tím souvisí také odstranění energeticky nehospodárného bazénu, který navíc extrémně spotřebovával pitnou vodu. Problémem bylo i exteriérové tvarosloví domu. Ten byl nakonec sjednocen do jednoho odstínu. Bílý plášť tak získala střecha, fasáda i soklové zdivo. Bílá barva spolu s novou tepelnou izolací v mezistropu nyní pomáhá zabraňovat nežádoucímu přehřívání interiéru v letních měsících.

Proměna interiéru

Podobně jako exteriér bylo zapotřebí sjednotit a pocitově zklidnit také interiér rodinného domu. Pod taktovkou architektů tak došlo k prostorovému zjednodušení a barevnému sjednocení. Vybourala se nefunkční zákoutí, šikmé rohy příček a napodobeniny klenutých nadpraží. Díky několika průrazům došlo rovněž ke zlepšení komunikace v interiéru. Tomu se dostalo sjednocení v podobě dřevěných podlah, přičemž povrchy zázemí domu nově krášlí epoxidová stěrka. K příjemnému prosvětlení místnosti vypomohla jak čistě bílá výmalba, tak nové interiérové dveře krémově bílého odstínu. Původní nábytek nahradily zejména vestavěné stěny, které navodily pocit volné dispozice interiéru.

Zdařilá rekonstrukce rodinného domu v Humpolci
Foto: Lukáš Žentel

Oživení zahrady

Velkou proměnou si prošla rovněž zahrada, o což se postaral ATELIER PARTERO. Zmizely původní nelogické funkce zahrady, které si navzájem překážely. V současnosti se dění v zahradě točí kolem terasy a pobytového trávníku. Zahrada je sice malá, ale díky zahradním architektům se příjemně opticky nadechla. Nově tak nabízí prostor pro celou řadu aktivit. Nechybí tu dětský koutek, záhony se zeleninou a bylinkami, výběh pro domácí mazlíčky, parkovací stání, ale ani prostorová rezerva pro skleník. Z domu je navíc kouzelný výhled na záhony plné květin v předzahrádce. Také schody už nově vedou od branky ke vstupním dveřím domu a kráčí se po nich mnohem pohodlněji.

Rekonstrukce rodinného domu v Humpolci tak může představovat návod, jak si poradit s dosud nevyhovujícím bydlením. S tou správnou dávkou trpělivosti, kreativity a logického myšlení může totiž i z neutěšeného domku na problematickém pozemku vzniknout krásný a praktický domov.

Foto: Lukáš Žentel
Zdroj: www.okplan.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Developerský projekt ve Spáleném Poříčí

Kuchyně z prvotřídních materiálů, navždy jako nová

Interiér Ostrava

ROMANTICKÁ KUCHYNĚ

Domácí kino

Prázdninový apartmán

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vyrobte si adventní věnec

Vánoční inspirace a dekorace

Trendy adventních věnců pro rok 2018

Originální adventní věnce

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Aranka – romantický minidomek šetrný k přírodě

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock