Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům plný překvapení zrekonstruovaný od základů

Dům plný překvapení zrekonstruovaný od základů

Za šedou zástavbou panelových domů v pražské čtvrti Hloubětín se ukrývá vesnický dům zrekonstruovaný pod vedením architektů ze studia A1 Architects, jehož jádro tvoří Lenka Křemenová a David Maštálka, původně spolužáci z UMPRUM. Ve vesnickém domě se sídlištěm v zádech a uprostřed malebné krajiny spolu žijí i pracují. V tomto případě však rozhodně neplatí úsloví o tom, že kovářova kobyla chodí bosa.

Staré a nové bydlení

Objekt, ve kterém architekti společně bydlí, má křížový půdorys. K původnímu domu z 19. století byla totiž přistavena dřevěná novostavba, která jakoby dům v pravém úhlu protínala. Staré se tak s novým zkřížilo nejen půdorysně, ale také interiérově. Nově vzniklý dvoupatrový ateliér přitom od obývacích prostor odděluje jen menší předsíň umístěná na rozhraní starého a nového domu, přičemž přes dvorek se vchází do zasedací místnosti, bývalého chléva. Druhé patro ateliéru zkrášlila především knihovna úctyhodných rozměrů. Nový dům se tvarem přizpůsobil klasickému venkovskému domu, namísto hrubých stěn a tmavých prostorů však díky lehké dřevěné konstrukci přinesl do interiéru dostatek denního světla. Každodenní život se odehrává ve starém domě a v kuchyni, která už tvoří součást nového domu. Jídelní část lze rozšířit do zahrady pomocí velkého francouzského okna. Odtud už se rozbíhá velká dřevěná terasa.

Rekonstrukce domu od základů

Cesta k vysněnému bydlení trvala téměř šest let. Dva roky zabralo vyjednávání po úřadech, další dva záchrana původních kleneb. Rok a půl si vyžádala stavba dřevěného domu a zařízení interiéru. Problém se ukázal i ve špatném stavu původního domu, u kterého musela být nejprve provedena chemická injektáž, při níž se do provrtaných základů vpustila hydrofobní směs regulující zemní vlhkost. Jako velmi náročná se ukázala také rekonstrukce původních oblouků v přízemí domu. Překrásné klenby, takzvané české placky, přitom rozhodly o tom, že původní dům zůstane zachován. Pár architektů se pro ně totiž vážně nadchnul. Nechali je tedy zpevnit a heverem zdvihnout do pevnějšího oblouku. Tato záchrana původní klenby se však ukázala jako finančně velmi náročná, a tak už bohužel nezbyly peníze na prosklené stěny nového dřevěného domu, se kterými se počítalo. Ve výsledku je patrné, že oba domy byly postaveny tak, aby jejích materiál stárnul do krásy. Architekti se snažili maximálně vyzdvihnout strukturu domu a dát na odiv starý kámen, hlínu i dřevo. Zděná část objektu je tak příhodně propojena s částí plnou voňavého dřeva, na které majitelé domu nedají dopustit. Vedle zmíněných materiálů se v domě najde i řada prvků z kovu.

Dům plný překvapení zrekonstruovaný od základů
Foto: David Maštálka

Hravé detaily

Tento dům s křížovým půdorysem je plný hravých detailů. Dokazuje to například originální závěsný systém v kuchyni, který je tvořen z násad od košťat. Hravým a velmi praktickým detailem jsou i vertikální škvíry, jejichž pomocí lze snadno otevírat skříňky umístěné nejen v předsíni. Zajímavým detailem je také kulatý průzor ve dveřích z předsíně do pracovny. K vidění je tu ale ještě celá řada dalších detailů, které začínají u designových světel a končí zajímavými úložnými výklenky.

Zahrada jako oáza klidu

Zahrada, kterou zjara provoní květy třešní a zlatého deště, proniká svou krásou do částí interiérů pomocí velkých prosklených ploch. Právě díky třešni, která stojí před velkým oknem v kuchyni, se atmosféra v ní mění s každým ročním obdobím. Dům přitom leží na severním svahu a kvůli výhledům jsou na sever orientována všechna velká okna. Slunce si do variabilně řešeného domu nachází různé cesty, a tak v něm o hřejivé překvapení není v průběhu dne nouze. Zahrada je přitom koncipována tak, aby vydatně hýřila barvami v průběhu celého roku. Zajímavostí přitom neujde zelení obrostlá garáž nebo záměrně ohořelá fasáda.

Dvojici architektů, kteří spolu pracují i bydlí, se tak podařilo spojit tradiční bydlení s moderním. Takovým osobním bonusem je, že na jejich pozemku vyrostly stavby, které se předtím staly tématem jejich diplomových prací. Zatímco projekt přestavby domu vznikl podle zadání diplomové práce Lenky Křemenové, v zahradě se nachází i čajový dům realizovaný na základě diplomové práce Davida Maštálky. Jejich vlastní projekty tak získaly trvalou hodnotu, a to nejen na papíře. Staly se pro ně bydlením i oázou klidu uprostřed rušného velkoměsta.

Foto: David Maštálka
Zdroj: www.a1architects.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock