Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Překrásná georgiánská chalupa po rekonstrukci

Překrásná georgiánská chalupa po rekonstrukci

Dnes si uděláme výlet do vesnice Barbon v severozápadní Anglii, kde navštívíme půvabnou georgiánskou chalupu postavenou už v roce 1800, které noví majitelé díky citlivé rekonstrukci vdechli ještě silnější kouzlo anglického venkova.

Na cestě k milovanému bydlení

Rachel Ellershaw v malebné vesnici Barbon vyrůstala a když si všimla, že je tato půvabná chalupa na prodej, že má skvělou polohu a ještě nabízí úchvatný výhled na národní park Yorkshire Dales, nemohla ji dostat z hlavy. Chalupa však byla nad společný rozpočet mladých manželů a také se zdálo, že si vyžádá hodně práce a času k nutným opravám. Barbon byla tehdy velmi oblíbená vesnice a zdálo se, že se chalupa na tak krásném místě okamžitě prodá. Po dalších osmnácti měsících však byla stále bez majitele, a tak je nakonec přesvědčila Rachelina matka, aby se na tu chalupu jeli podívat. Rachel i její manžel David už dříve společně obdivovali krásu georgiánské architektury a jakmile vstoupili do tohoto domu, byli neskutečně okouzleni. Zamilovali si proporce georgiánské chalupy a také rozmanité dobové prvky, které zde čekaly na obnovu.

Rozhodli se tedy, že udělají prodejci nabídku – a ten byl naštěstí otevřen vyjednávání. Takže když byla jejich první nabídka odmítnuta, zvýšili ji o 1000 liber, což bylo vše, co ještě mohli nabídnout. To už klaplo a v srpnu 2010 se tak konečně mohli pustit do rekonstrukce své zamilované chalupy. První rok tak především usilovně a se vší pečlivostí naplánovali celou proměnu domu.

Překrásná georgiánská chalupa po rekonstrukci

Citlivá rekonstrukce georgiánské chalupy

Hlavním znakem georgiánské architektury je u tohoto domu tolik typická konzervatoř neboli galerie, které se tehdy s oblibou stavěly. Funguje jako velkorysá předsíň nebo zimní zahrada. Ta původní však stála jinde a musela být zbořena, ta nová pak byla postavena hned v čele domu. Mladý pár přitom její krásu zdokonalil instalováním klenutých gotických oken, které celé stavbě dodaly ještě větší eleganci. Vnitřek tohoto úchvatného prostoru vybavili romantickými židlemi a stolkem z místního zahradního centra.

S větším rekonstrukcí začali v červnu 2011, kdy začala první etapa jejich velkého projektu. S obnovou začali odshora, aby ušetřili co nejvíce času na práci v přízemí.

V koupelně avokádové barvy nahradili původní vybavení a vytvořili zde samostatné místo pro vanu a sprchu. Figuruje zde matná barva avokáda, ale hlavně bílá barva a barva dřeva. Nová koupelna se tak stala opravdu luxusním útočištěm. A matná barva avokáda se pak opakuje i v dalších místnostech.

Také obývací pokoj prošel významnou proměnou. Odkryli zde původní kámen a cihlové obložení kolem krbu, takže zde vznikl hřejivý a romantický střed pokoje. Teploučké místo u krbu si ihned oblíbila jejich kokršpanělka Bella. Dobové vzezření obývacího pokoje pak ještě podtrhli historickým lustrem a také poblíž stojícími svícny. Chybět zde nemohou ani historická křesla v novém kabátě a také dekorace z paroží. Obývací pokoj je vyveden převážně ve starobílé barvě, a tak dává vyniknout doplňkům v něžných růžových a světle modrých tónech.

Historický styl dodává chalupě i nově odkrytý dřevěný nosník nad vstupem do kuchyně. Také ta je laděna do podobně něžných barev jako obývací pokoj a do stejného stylu. Povedlo se jim tu i využít jídelní nábytek, který dostali od rodičů a zrestaurovali.

Překrásná georgiánská chalupa po rekonstrukci

V průběhu roku 2012 se zaměřili na rekonstrukci ložnice. Pokoj pro hosty naštěstí nepotřeboval příliš práce. Hlavní ložnice však ano. Nakonec se jim z ní podařilo vytvořit opravdu kouzelnou místnost, z jejíchž oken je přitom krásný výhled na přilehlou farmu. Stěny jsou vymalovány ve světle modré barvě a celkové vybavení tu kopíruje romantický a historizující styl. Nechybí tu ani malý krb, který se jim naskytl jako skvělá koupě za pouhých 16 liber. Další práce spočívala v obnově komínu a instalaci radiátorů. Ve většině místností také sundali staré koberce a zrenovovali původní podlahy.

Když bylo patro hotové, bylo načase začít renovovat přízemí. Mysleli si, že tu budou stejně kvalitní podlahy jako jsou nahoře. Když však i tady chtěli sundat staré koberce, naskytlo se jim velké překvapení. Pod koberci se totiž ukrývala původní kamenná dlažba – legendární yorkský kámen.

Oživení zahrady u georgiánského domu

Také nejbližší okolí domu bylo citlivě pozměněno. S architekturou zahrady pomohl mladému páru Rachelin otec. Sami pak vydláždili cestu k chalupě a podél celé cesty rozprostřeli záhony s levandulí. Své čestné místo zde zaujaly rovněž vavříny, které vítají nově příchozí hned po obou stranách vstupu do domu. Všude kolem pak nechybí květiny v historických květináčích a jako řezané se pak hojně objevují i v interiéru, čímž opět podtrhují už tak velmi přitažlivý styl anglického venkova. Ten zdůrazňují i elegantní historické židle a stolek po boku vstupní galerie. A stejně jako v samotném interiéru, tak i zde převažují tóny jemných pastelových barev, které tu ožívají v náruči sytě zelené barvy přírody.

Jak je tedy patrné, manželský pár se proměny této georgiánské chalupy chopil s obrovským nadšením a citlivostí sobě vlastní. Charakter domu zůstal zachován, ale jeho přitažlivost ještě více vzrostla díky snaze, pracovitosti a vytrvalosti nových majitelů. Právě díky neskutečné houževnatosti tak oba získali opravdu překrásný domov, na který mohou být právem hrdí. Práce na tomto domě jim navíc změnila život. Nejenže se každý den mohou radovat z tak úžasného bydlení, které si navíc zrenovovali převážně svépomocí, ale David se díky tomu rozhodl i založit vlastní společnost na obnovu nemovitostí – Ellershaw Property Renovation.

Zdroj: ellershaw.co.uk

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock