Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Překrásná roubenka obklopená pastvinami, lesy a rybníky

Překrásná roubenka obklopená pastvinami, lesy a rybníky

V Rokytnici u Hrubé skály stávala chaloupka sloužící jako vejminek. Nebyla v dobrém stavu, a tak se její majitel namísto pro nákladnou rekonstrukci rozhodl pro novostavbu. Dnes tak osadu s výhledem do Českého ráje zdobí zbrusu nová roubenka s dřevěnými terasami, které vybízejí k odpočinku uprostřed malebné krajiny.

Roubenka stojí v místě, kde končí cesta. Dýchá z něj klid a pohoda. Však jsou také v osadě jenom čtyři stavení, jinak tu není nic víc než louky, lesy a rybníky. Je tedy nasnadě, proč majitel roubenky našel v tomto místě zalíbení. Vedle překrásných výhledů do krajiny Českého ráje poskytuje toto tradiční stavení také příjemný komfort. O tom vypovídá venkovní barové posezení kolem starého sudu, které jako první přivítá návštěvníky po dlouhé cestě.

Chalupa a vejminek

Majitel si krajinu Českého ráje zamiloval už před lety. Nastěhoval se do chalupy v Rokytnici nedaleko Hrubé skály, kterou opravil společně s přilehlou stodolou. Když bylo vše hotové, mohl si začít užívat odpočinku a péče o své nové bydlení, k tomu mu však bránila jeho činorodost a práce stavaře. Zjistil, že se v sousedství prodává zchátralá roubenka, a tak neváhal, a koupil ji také. Roubenka sloužící jako vejminek k sousednímu hospodářství zaujímala plochu pouhých 24 m2.

Překrásná roubenka obklopená pastvinami, lesy a rybníky

Čítala už dobrých sto pět let a kvůli zanedbané péči byla ve velmi špatném stavu. Při pohledu na prohnilé trámy napadené dřevokazným hmyzem nemohla být o rekonstrukci řeč. Majitel roubenky se tak rozhodl, že ji zbourá a na jejím místě postaví novou. Stavba se nacházela v CHKO Český ráj, a tak trvalo celé dva roky, než majitel získal povolení potřebné k demolici. Nějaký čas si vyžádalo také vyřízení stavebního povolení. Když konečně nestálo plnění snu o nové roubence nic v cestě, mohl se pustit do práce.

Odkaz tradiční lidové architektury

Roubenku, kterou si činorodý stavař vysnil, nakreslila architektka Daniela Dohnalová z ateliéru DOMOV. Ať už se jednalo o proporce stavby, řešení štítu či členění oken, musela při návrhu roubenky vycházet z tradiční lidové architektury. Vzhledem k tomu, že majitel chtěl zbrusu novou roubenku pronajímat, byla tomuto účelu přizpůsobena vnitřní dispozice, čímž vznikly dva samostatné apartmány.

Přečtěte si také

Camppinus Park: Chytré domy na rekreaci

Nechte se okouzlit moderním pojetím typicky saské usedlosti. Camppinus Park je novým řešením moderní dovolené v soukromí i naprostém komfortu chytrých domů.

Originální roubenka ve svahu

Při stavbě roubenky nebyla nouze o dobrodružství ani notnou dávku štěstěny. Majitel jakožto praktik z oboru si ke stavbě roubenky přizval partu šikovných řemeslníků, kteří s přehledem zvládají zedničinu, práci se dřevem i kamenem. Do řízení stavby se pak pustil na vlastní pěst. Veškerou tesařinu a stavbu roubenky svěřil tesařskému samoukovi ze sousední vesnice, který roubenku nikdy nestavěl. Výsledek je však důkazem toho, že kápl na správného člověka. Jako velký oříšek se jevil i svažitý terén, na němž měla stavba vyrůst. Prudký svah se nakonec podařilo částečně dorovnat navážkou. Dle návrhu architektky však bylo pro větší stabilitu stavby zapotřebí zapustit do svahu několik betonových pilot s armaturou, které drží roubenku na svém místě. Zajímavostí na téhle stavbě jsou také pískovcové štuky, z nichž byl vyzděn sokl roubenky, a který posloužil i pro okolní zídky a rozličné prvky v zahradě. Pro oživení roubenky tak byl využit očištěný kámen z demolice starého chléva poblíž Sobotky či větší kusy kamene z nedalekého lomu v Ostroměři.

Uspořádání interiéru roubenky

Roubenka sestává ze dvou mezonetových apartmánů, které jsou na první pohled k nerozeznání. V každém je však použita jiná barva kamen a obkladů za kuchyňskou linkou. Právě na kuchyňském pultu a komíně se objevuje již zmíněný pískovec. Stylová dřevěná kuchyňská linka se spolu s velkým stolem a jednoduchou pohovkou nachází v hlavní obytné místnosti každého apartmánu, která je situována do přízemí. Po schodišti z jasanového dřeva se vchází do podkroví, ve kterém se nacházejí dvě ložnice a koupelna.

Překrásná roubenka obklopená pastvinami, lesy a rybníky

Použité materiály a zvolený typ vytápění

Interiér roubenky je podmanivým koktejlem tradičního a moderního stylu. Celý prostor příjemně prohřívají světlé odstíny dřeva, které je přiznané na stěnách roubenky a rovněž zastoupené na kuchyňské lince, dveřích, oknech, nábytku i na schodišti. Dlažba na podlaze je však kvůli snadnější údržbě keramická, zato s působivým dřevěným dekorem. Světle hnědé tóny dřeva pak v interiéru doplňují černé akcenty kovu. Celek přitom oživují žluté a zelené odstíny. Co se týče vytápění roubenky, hlavním zdrojem tepla v obou apartmánech jsou želetavská kachlová kamna, která hravě vytopí celý interiér. Pro jistotu jsou doplněna infrapanelem v přízemí a elektrickými přímotopy v podkroví. Roubenka tedy může bez problémů sloužit jako celoroční ubytování.

V překrásné krajině Českého ráje tak na místě zchátralého vejminku vyrostla roubenka, v níž se snoubí požadavky na komfortní bydlení s tradiční lidovou architekturou. Nabízí příjemné ubytování v polosamotě obklopené pastvinami, lesy a rybníky Podtroseckého údolí. Doplněná o stylové venkovní posezení poskytuje odpočinek všem, kteří chtějí uniknout od ruchu velkých měst.

Zdroj: www.roubenka-amulet.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock